Скільки клітковини треба з’їдати для запобігання хронічних захворювань

Вчені Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) провели мета-аналіз досліджень, проведених за останні 40 років, в спробі знайти ідеальну кількість клітковини, яку ми повинні споживати для запобігання хронічних захворювань і передчасної смерті. Результати опубліковані в журналі The Lancet («Ланцет»).

Нове дослідження покликане допомогти розробити нові рекомендації по споживанню харчових волокон, а також виявити, які вуглеводи найкраще захищають від неінфекційних (хронічних) захворювань і можуть запобігти набору ваги.

Щоб з’ясувати це, дослідники провели мета-аналіз обсервацій досліджень і клінічних випробувань.

Щоденне споживання 25-29 грамів клітковини ідеально

Дослідники вивчили дані, включені в 185 обсервацій досліджень і 58 клінічних випробувань. У них враховувалися дані кількох тисяч осіб. Проаналізовані дослідження проводилися протягом майже 40 років.

Вчені досліджували частоту розвитку деяких хронічних захворювань, а також рівень передчасних смертей від них. У число досліджуваних захворювань входили: ішемічна хвороба серця, серцево-судинні захворювання, інсульт, цукровий діабет 2 типу, рак товстої кишки і ряд видів раку, пов’язаних з ожирінням, таких як рак молочної залози, рак ендометрію, рак стравоходу та рак передміхурової залози.

В цілому дослідження показало, що люди, які споживають найбільшу кількість клітковини, на 15-30% рідше вмирають від серцево-судинних та інших захворювань в порівнянні з тими, хто їсть менше клітковини.

Споживання продуктів, багатих клітковиною, корелює з 16-24% зниженням частоти ішемічної хвороби серця, інсульту, цукрового діабету 2 типу і раку товстої кишки.

До їжі, багатої клітковиною, відносяться цільні злаки, овочі, фрукти і бобові, такі як горох, квасоля, сочевиця і нут.

Аналіз також показав, що кількість клітковини, яку люди повинні споживати щодня, щоб отримати ці переваги для здоров’я, становить 25-29 г. Для порівняння, дорослі люди в США щодня споживають у середньому 15 г клітковини.

Дотримуйтесь міри

Автори також припускають, що споживання більше 29 г клітковини в день може принести ще більшу користь для здоров’я.

Проте, вони попереджають, що, хоча саме дослідження не виявило будь-яких несприятливих наслідків для здоров’я від вживання клітковини, її надмірне споживання може завдати шкоди людям з нестачею заліза або мінералів. Як пояснюють дослідники, вживання в їжу великої кількості цільних злаків може призвести до подальшого виснаження запасів заліза в організмі.

Нарешті, клінічні випробування, включені в це дослідження також показали, що споживання більшої кількості клітковини сильно корелює з більш низькою вагою і більш низьким рівнем холестерину.

Чому клітковина настільки корисна

Професор Манн коментує важливість отриманих результатів, кажучи: «Користь клітковини для здоров’я підтверджується більш ніж 100-літніми дослідженнями її хімічних, фізичних властивостей, її фізіології і впливу на обмін речовин. Багаті клітковиною натуральні та органічні продукти, які вимагають жування і зберігають велику частину своєї структури в кишечнику, підвищують відчуття ситості і допомагають контролювати вагу і можуть сприятливо впливати на рівень ліпідів і глюкози».

Він зазначає, що розщеплення клітковини в товстому кишечнику постійними кишковими бактеріями має додаткові ефекти, включаючи захист від колоректального раку.

Про автора Марічка Павленко 587 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар