Близька людина психічно нездорова: що робити?

У відносинах навіть зі здоровою людиною бувають складнощі, а вже якщо в них втручається психічний розлад, місія і зовсім може бути нездійсненною. Ось кілька порад, які допоможуть в цьому випадку.

Поставтеся до проблеми серйозно

Щоб впоратися з хворобою, потрібен час, правильне лікування і підтримка близьких. Це не прояв слабкості, і не надумана проблема. Поради «Будь сильним» або «Якщо ти захочеш, ти одужаєш» не спрацюють – повірте, хворий і сам хотів би, щоб все було так просто.

Зверніться до лікаря

Не потрібно змушувати, спробуйте м’яко і ненав’язливо підштовхнути людину до цього рішення. Поясніть, що боятися нічого: пацієнтів, які не є небезпечними для себе і суспільства, не можуть госпіталізувати насильно.

Але якщо людина спробує накласти на себе руки або заподіє шкоди іншим людям, не втрачайте час: потрібна термінова госпіталізація. Викликайте швидку або везіть його в лікарню самі.

Будьте обережні з темою хвороби

Ніколи не називайте близького “хворим” або “психованим”, особливо в сварці. Людина з психічним розладом і без того відчуває, що її не розуміють, що вона віддалена від оточуючих.

Проявіть розуміння

Не важливо, депресія це, алкоголізм або шизофренія – просто вислухайте. Не засуджуйте (“не можна так говорити, це гріх”) , не знецінюйте його почуття (“ти все придумуєш”), не смійтеся: це швидше викличе гостре відчуття самотності.

Якщо у хворого маячні фантазії, не показуйте, що ви засмучені або стривожені. Можна навіть підіграти. Але не задавайте питання і не уточнюйте деталей марення.

Знайте ворога в обличчя

Важко допомогти людині, коли не розумієш, що з нею відбувається, і чого вам обом чекати. Щоб зрозуміти, як виявляється хвороба, знайдіть інформацію в інтернеті, проконсультуйтеся з лікарем, відвідайте групи підтримки в соцмережах.

Не приймайте на свій рахунок

Вам може здаватися, що людина засмучується або відсторонюється через вас, але це не так. Багато психічних розладів викликають перепади настрою: цілком ймовірно, що один день хворий буде почувати себе чудово, інший – не зможе встати з ліжка.

Пам’ятайте, що не можна ображатися на людину за те, що вона хвора. Навіть якщо вона ніби спеціально намагається вас зачепити.

Подбайте про себе

Іноді життя з хворою людиною стає схожим на пекло. Якщо ви відчуваєте, що не справляєтеся, відвідайте психотерапевта. Інакше самі ризикуєте заробити депресію або тривожний розлад. І не бійтеся проявляти свої почуття: якщо хворий вас чимось образив, спробуйте поговорити про це. Не звинувачуйте, просто поговоріть.

Про автора Марічка Павленко 525 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (1 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар