Головна / Вагітність / Як змінюється шийка матки перед місячними. Для чого і як визначають

Як змінюється шийка матки перед місячними. Для чого і як визначають

Багато жінок цікавляться, чи можна яким-небудь способом самій визначити, вийшло завагітніти чи ні. Існує такий метод, як самостійне обстеження піхви і визначення положення шийки матки. Справа в тому, що на стан органу впливають гормони, які виділяються в різних фазах циклу.

Шийка то твердне і піднімається вище, то стає м’якою і опускається нижче. Щоб дізнатися про зачаття, потрібно зрозуміти, в якому стані знаходиться шийка матки перед місячними, ще до затримки. Пізніше можна зробити тест і сходити до гінеколога.

Стадії зміни стану шийки матки

Місячні приходять в результаті регулярного оновлення ендометрія, слизової оболонки матки. Тут відбуваються й інші процеси, пов’язані з підготовкою цього органу до прийому ембріона в разі настання у жінки вагітності. Змінюється обсяг і консистенція слизу, що виробляється залозами цервікального каналу, не є постійною щільність тканин. Шийка буває то пружною і твердою, то м’якою і пухкою. В залежності від зміни м’язового тонусу вона може бути вище або нижче.

Розрізняють 3 стадії змін стану шийного відділу матки: менструальну, проліферативну і секреторну.Менструальна стадія

Вона припадає на початок фолікулярної фази циклу, її першу половину.

Під час місячних матка розслаблена, займає низьке положення, вихідний отвір шийки невеликий. Менструальні виділення в нормі мають середній обсяг.

Після місячних в каналі утворюється пробка їх густого слизу, що захищає порожнину органу від проникнення в неї інфекції. Вагінальне середовище – нейтральне.

Проліферативна стадія

У ній відбувається проліферація (інтенсивний поділ клітин базального шару ендометрія), в результаті чого наростає новий функціональний шар слизової. Ця стадія припадає на другу половину фолікулярної фази.

Перед овуляцією відбувається звуження каналу шийки матки в результаті потовщення шару циліндричних епітеліальних клітин. Збільшується обсяг виділеного слизу за рахунок активізації роботи шийних залоз. Середовище стає слаболужним. Слиз набуває рідку і тягучу консистенцію. Такі умови є сприятливими для сперматозоїдів. Шийка матки злегка піднімається, її тонус підвищений, вона є щільною.Секреторна стадія

Цей період збігається з лютеїновою фазою циклу, при якій яйцеклітина, що вийшла під час овуляції з фолікула, переміщається в маткову трубу. Тут може статися її запліднення.

Після овуляції орган розм’якшується, отвір цервікального каналу відкривається на 1 палець, щоб сперматозоїди могли успішно потрапити в порожнину і досягти маткової труби. Слиз є рясним і рідким, його лужність ще більше збільшується. Шийка матки розташована в глибині піхви, її вихідний отвір направлений до стінки, що допомагає утриматися спермі в порожнині органа.

Якщо запліднення не відбувається, шийка матки злегка опускається, зів стає вузьким. Слиз знову густіє.

Перед місячними шийка матки є твердою, злегка припухлою, зів розширений і спрямований в піхву. Виділення стають густими і більш мізерними. Середовище – слабокисле (кислотність 6.5). За рахунок зміни тонусу маткових м’язів у жінки перед менструацією з’являються слабкі тягнуть болі в нижній частині живота. Виникає відчуття здуття, відчуття сухості в піхві.

Після настання вагітності

Якщо відбувається запліднення яйцеклітини, жовте тіло, що утворилося в лютеїновій фазі циклу, продовжує виробляти прогестерон, що сприяє розслабленню матки, розпушення ендометрія. Шийка стає м’якою і набряклою.

При настанні вагітності зів знаходиться приблизно в середній частині піхви, його намацати легше, ніж в тому випадку, коли зачаття не відбувається. Отвір зіву матки майже закритий, щоб всередину не проникла інфекція. З’являються рясні і рідкі виділення, які присутні протягом всієї вагітності. Стінки піхви і поверхня зіву мають слабкий синюватий відтінок.

Стан шийного відділу матки під час вагітності

Зниження м’язового тонусу і пухкість слизової оболонки створюють умови для закріплення плодового яйця, для того щоб не відбулося його відторгнення. Якщо виявляється, що матка знаходиться в гіпертонусі, це говорить про загрозу викидня.

У міру зростання плоду шийка матки все більше піднімається, її побачити і намацати важче. До того ж вона ущільнюється і стає більш твердою. Це не дозволяє їй розкритися завчасно і запобігає викидень.

Безпосередньо під час пологів стінки стають більш м’якими і еластичними, щоб шийка була здатна максимально розкритися і через неї змогла пройти голівка дитини.

Для чого і як проводиться обстеження

Обстеження стану, в якому знаходиться шийка матки перед місячними, а також в інші дні менструального циклу, проводиться в наступних випадках:

  • Якщо передбачається настання вагітності. Проводячи самостійне обстеження в різні періоди протягом декількох циклів, жінка може простежити за зміною положення і щільністю шийки матки. Помітивши характерні зміни приблизно за тиждень до місячних, можна припустити настання вагітності вже на самій ранній стадії.
  • При необхідності переконатися в тому, що менструальні цикли є повноцінними, відбуваються овуляції.
  • Під час планування вагітності. За станом матки та зміни характеру виділень судять про наближення овуляції і найбільш сприятливих днів для зачаття.
  • При наявності у жінки порушень циклу, симптомів відхилень в роботі репродуктивних органів або при безплідді.
 

Обстеження проводить гінеколог. Якщо виявляється, що є відхилення від норми, робиться припущення про наявність тих чи інших патологій (ерозії, дисплазії), використовуються інші методи діагностики.

Відео: Причини і способи діагностики ерозії шийки матки

Як проводиться самообстеження

Цервікальний канал розташований в нижній вузькій частині матки. Його зів виходить у піхву. Щоб визначити його розташування, досить ввести в піхву середній палець руки. Навчитися визначати стан і щільність, яку має шийка матки перед місячними, можна тільки після неодноразового проведення таких маніпуляцій в різні дні циклу.

Порада: самостійне обстеження найзручніше проводити в положенні сидячи на унітазі або розташувавшись навпочіпки. Можна проводити його і в положенні стоячи, поставивши одну ногу на край ванної. Головне, щоб поза була завжди однією і тією ж.

Обстеження проводять не частіше 1 разу на день, дотримуючись запобіжних заходів і правил гігієни. Під час місячних маніпуляції не проводяться. Не можна проводити при появі будь-яких кровотеч із статевих шляхів, а також при наявності симптомів запальних захворювань.

Низько розташована шийка намацується легко. Якщо вона розташована високо, палець необхідно вводити на всю довжину. Про ступінь розкриття зіву можна судити за формою вихідного отвору. Якщо намацується вузька щілина, матка закрита. А якщо в центрі шийки виявляється кругла ямка, значить, вона відкрита.

Відео: Виділення перед менструацією

Недоліки самообстеження

Таке обстеження дозволяє зробити лише припущення, його результати не є достовірними.

Крім того, лікарі не рекомендують проводити самостійні маніпуляції з наступних причин:

  • Шийка матки перед місячними і під час них найбільш вразливою для проникнення інфекції, яка особливо швидко розмножується в слизу і менструальній крові. Потрапляючи в матку, хвороботворні мікроорганізми ушкоджують внутрішні оболонки, що викликає в них запальні процеси, утворення спайок, зрощення маткових труб, запалення яєчників.
  • Можливе пошкодження поверхні, потрапляння інфекції в ранки. Це веде до розвитку ерозії.
  • Неможливо оцінити зміну кольору слизових і точно визначити форму вихідного отвору шийки без її візуального огляду.
  • Перед процедурою необхідно обстригти нігті, ретельно вимити руки або надіти стерильні медичні рукавички.
 

Гінекологічний огляд

Його перевагою є достовірність отриманих результатів, можливість огляду піхви і шийки матки не тільки за допомогою гінекологічних дзеркал, але і з використанням кольпоскопа. Цей оптичний прилад багаторазово збільшує зображення, а також висвітлює поверхні слизових оболонок.

Гінеколог під час огляду визначає настання овуляції за характерною формою отвору шийки. Він стає схожим на зіницю і залишається таким протягом декількох днів. Відсутність такої ознаки говорить про брак естрогенів в організмі жінки і протікання циклу без овуляції.

Огляд лікаря дозволяє з великою точністю виявити, як виглядає матка перед місячними. Щоб переконатися в наявності у жінки вагітності, додатково проводиться пальпація нижньої частини живота. При цьому дати точну відповідь гінеколог може при вагітності терміном не менше 5 тижнів.

Як змінюється шийка матки перед місячними. Для чого і як визначають 1

На більш пізніх термінах велике значення має довжина. Якщо вона занадто коротка, можливо передчасне розкриття, в цьому випадку на неї накладають шви або надягають песарій, щоб запобігти викидень.

Однак оглядати пізніше 8-11 тижні воліють не на дзеркалах, а за допомогою УЗД, щоб не спровокувати розкриття шийки і втрату вагітності. Перевірку стану шийки матки проводять також перед пологами. Якщо вона залишається твердою, подовженою і знаходиться у високому положенні, хоча термін пологів вже настав, проводиться стимуляція родової діяльності, щоб запобігти гіпоксію плода.Додано: 11/6/18 1:37
Категорія: Вагітність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.