Головна / Терапія / Три або чотири: як вибрати вакцину від грипу?

Три або чотири: як вибрати вакцину від грипу?

Грип – вірусне захворювання, яким щорічно хворіють багато людей у всьому світі. Недооцінювати хворобу не варто: від грипу та його ускладнень щороку помирають 300-600 тисяч осіб на планеті.

Три або чотири: як вибрати вакцину від грипу? 1

Як поширюється грип?

Збудник захворювання — вірус грипу, який поширюється повітряно-крапельним шляхом. Втім, останні дослідження свідчать про те, що просто дотримання правил гігієни і прикривання рота при кашлі та чханні для того, щоб зупинити поширення вірусу, недостатньо.

Вчені з Університету Меріленда провели дослідження, в ході якого з’ясували, що кашляти і чхати зовсім необов’язково — вірус може потрапляти в навколишнє середовище навіть в процесі дихання, а після цього залишатися в повітрі, зберігаючи здатність до зараження, протягом декількох годин.

Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я регулярно нагадують, що найефективнішим способом профілактики грипу та його ускладнень є вакцинація.

Які бувають вакцини?

Вакцини, які використовують для захисту від грипу, починають розробляти задовго до початку епідемії. Епідеміологи ВООЗ прогнозують, які саме штами вірусу грипу будуть атакувати людей в прийдешньому сезоні, на підставі цих даних і ведеться розробка препаратів для вакцинації.Більшість препаратів, які зараз представлені на ринку — це тривалентні вакцини. Вони захищають від вірусів грипу A(H3N2), A(H1N1), а також вірусу грипу В. Більш ефективними є чотири (квадривалентні) вакцини, які забезпечують захист від чотирьох вірусів грипу — двох вірусів грипу А та двох ліній грипу В. В арсеналі медиків в даний час переважають інактивовані вакцини, які рекомендує ВООЗ. Такі препарати на відміну від живих вакцин не містять живих вірусних частинок.

На вітчизняному ринку зараз представлені розщеплені (Спліт), субодиничні ад’ювантні вакцини. До складу спліт-вакцин входять і поверхневі антигени вірусу грипу гемаглютинін і нейромінидаза, і деякі внутрішні вірусні білки, їх зміст по 15 мкг на кожен штам вірусу грипу.Вакцинація забезпечує формування імунної відповіді в організмі, проте побічні ефекти розвиваються в середньому у кожного третього щепленого спліт-вакциною.

Більш досконалими є субодиничні інактивовані вакцини: до складу таких препаратів входять тільки нейрамінидаза і гемаглютинін, інші вірусні білки відсутні. Такі препарати забезпечують настільки ж високий захист, як і Спліт-вакцини, але при цьому більш безпечні.

Навіщо потрібні ад’юванти?

Вакцини стають не тільки більш безпечними, але і більш ефективними. Досягти цього дозволяє не тільки вдосконалення методів очищення вірусних білків, але додавання до антигенів додаткових компонентів — ад’ювантів. Вони допомагають посилити розвиток імунної відповіді і продовжити захисну дію щеплення.

Чи можна використовувати менше антигенів?

Додавання ад’юванта до компонентів вакцини дійсно дозволяє знизити кількість використовуваних антигенів, зберігши при цьому захисні властивості препарату. Це було продемонстровано творцями вакцини Гриппол плюс, які доповнили склад тривалетного препарату адьювантом поліоксідоній.

Додавання цього водорозчинного компонента дозволило скоротити кількість антигенів в три рази — до 5 мкг. Це означає, що при збереженні захисних властивостей такої вакцини, антигенне навантаження на організм знизилася, зменшилася і ймовірність виникнення побічних ефектів.Ефективність і безпека грипозних вакцин, що містять знижену дозу антигенів і ад’ювант поліоксидоній, підтверджені звітом незалежної європейської компанії FluConsult.

Ще більш дієва вакцина — Гриппол Квадривалент, чотиривалентна вакцина, яка забезпечує захист від двох вірусів грипу А та двох ліній грипу В. Це найсучасніша з існуючих протигрипозних вакцин у світі.

Вже з 2012 року ВООЗ дає рекомендації щодо вакцинації чотирьохвалентними грипозними вакцинами проти грипу. Такі вакцини краще захищають від грипу: люди менше хворіють, економічні втрати знижуються, довіра населення до вакцинації підвищується.Додано: 01/20/19 10:40
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.