Головна / Хірургія / Рак яєчників: симптоми, ознаки, лікування

Рак яєчників: симптоми, ознаки, лікування

Рак яєчників – це злоякісна пухлина, яка розвивається з епітеліальної тканини. Захворювання характеризується малосимптомним перебігом. Нерідко рак яєчників виявляється на пізній стадії і вимагає радикального хірургічного лікування. Чи можна вчасно розпізнати злоякісну пухлину і попередити розвиток ускладнень?

Рак яєчників: симптоми, ознаки, лікування 1

Важливі аспекти

Рак, або карцинома яєчників займає сьоме місце серед всіх злоякісних новоутворень у жінок. За даними Міжнародного агентства з вивчення раку у світі щороку реєструється більше 165 тисяч нових випадків карциноми яєчника. Максимальна поширеність відзначається в країнах північної Європи, Канаді та США. За останні роки реєструється приріст захворюваності (на 8% і більше).

Основна причина низької виживаності хворих на рак яєчника – пізня діагностика захворювання. Багато жінок з підозрою на карциному потрапляють в неспеціалізовані медичні заклади, де отримують низькокваліфіковану допомогу.

За статистикою кожна третя пацієнтка помирає протягом року після виставлення діагнозу. П’ятирічна виживаність при раку яєчника становить не більше 35%.

Причини

Точна причина раку яєчника не відома. Існує безліч теорій виникнення карциноми, проте вченим досі не вдалося прийти до єдиної думки.Виділяють кілька факторів ризику розвитку хвороби:

 • генетична схильність;
 • хронічна гіперестрогенія (підвищений рівень естрогену в крові);
 • прийом деяких лікарських препаратів (оральні контрацептиви та ін).
 

Генетична схильність до раку яєчника заслуговує особливої уваги. Відомо, що наявність карциноми у матері або бабусі істотно збільшує ризик розвитку хвороби. У цих сім’ях відзначається підвищення частоти виникнення раку матки та молочної залози.

За останніми даними виявлено близько 70% загальних генів, що відповідають за вірогідність формування кожної з цих пухлин. Жінки, в роду яких були випадки раку яєчників, матки або молочних залоз, перебувають у групі високого ризику і повинні регулярно обстежуватися у гінеколога.

Гіперестрогенія – ще один значущий фактор ризику розвитку раку яєчника. Надлишкове вироблення естрогенів призводить до гормонального збою і, ймовірно, впливає на появу атипових клітин у тканині яєчника.

Гіперестрогенія також провокує виникнення гіперпластичних процесів ендометрію і міоми матки. При наявності цієї патології жінці слід особливо уважно ставитися до свого здоров’я і не забувати про регулярні профілактичні візити до лікаря.Фактори, що впливають на розвиток гіперстрогенії:

 • ранній початок менструацій (до 12 років);
 • нереалізована репродуктивна функція (відсутність вагітностей і родів);
 • пізні перші пологи (після 30 років);
 • пізня менопауза (після 50 років);
 • часті аборти і викидні;
 • відмова від годування грудьми.
 

Всі ці стани сприяють підвищенню синтезу естрогенів, що несприятливо позначається на здоров’ї жінки і може бути однією з причин розвитку раку яєчників.

Чи впливає прийом комбінованих оральних контрацептивів (КОК) та інших гормональних препаратів на ймовірність виникнення раку яєчника? Це питання до кінця не вивчене. Відомо, що у жінок, які приймають КОК, карцинома яєчника виявляється частіше.

Ніяких даних про вплив лікарських препаратів на ймовірність розвитку раку при цьому не було виявлено. Багато фахівців вважають, що жінки, які приймають КОК, частіше бувають на прийомі у гінеколога і тому в їх середовищі швидше виявляються ранні форми раку яєчників.

Симптоми раку яєчників

Рак яєчників виникає в будь-якому віці. Найчастіше захворювання реєструється в репродуктивний період (18-45 років). Відомі випадки виникнення карциноми у підлітків, які не живуть статевим життям. Досить часто рак яєчників розвивається в менопаузу (після настання клімаксу).

Рак яєчників тривалий час протікає безсимптомно. Виявити пухлину до появи перших ознак можна тільки при проведенні УЗД або під час огляду у гінеколога. Нерідко карцинома стає випадковою знахідкою при проходженні профогляду або обстеженні з приводу іншого захворювання.

На ранніх стадіях рак яєчника може давати про себе знати наступними симптомами:

 • помірна тягуча біль внизу живота;
 • порушення менструального циклу;
 • загальна слабкість;
 • втрата ваги.
 

Всі ці симптоми неспецифічні і зустрічаються при самих різних захворюваннях жіночої статевої сфери. Ниючі болі в нижній частині живота і попереку нерідко списуються на передменструальний синдром, порушення циклу – на наслідки стресу. Загальна слабкість, запаморочення, низька працездатність і зовсім не приймаються в розрахунок. Неспецифічна клінічна картина робить рак яєчників одним з найбільш важко діагностованих захворювань репродуктивної системи.

На пізніх стадіях рак яєчників супроводжується появою таких симптомів:

 • кров’янисті виділення з статевих шляхів;
 • збільшення живота в розмірах (за рахунок асциту – скупчення рідини в черевній порожнині);
 • прискорене сечовипускання;
 • запори.
 

Порушення сечовипускання і дефекації виникають при великих розмірах пухлини і здавленні органів малого тазу (сечового міхура і прямої кишки).

Стадії

За міжнародною класифікацією TNM виділяють кілька стадій розвитку раку яєчника:

 • Стадія 0 – пухлина відсутня.
 • Стадія 1 – пухлина не виходить за межі яєчника.
 • Стадія 2 – пухлина поширюється за межі яєчника, вражає матку, маткові труби та інші органи, але не виходить за межі малого таза.
 • Стадія 3 – пухлина виходить за межі малого таза.
 • Стадія 4 – зазначаються віддалені метастази.
 

Метастазування – це поширення ракових клітин далеко за межі первинного вогнища. При раку яєчника метастази спочатку виникають в межах малого тазу (матка, маткові труби та інші органи). Надалі ракові клітини виявляються в заочеревинному просторі, в органах черевної порожнини і в кістках. Можливо метастазування в легені і плевральну порожнину.

Діагностика

Для виявлення раку яєчника застосовуються наступні методи:

Гінекологічний огляд

Під час огляду лікар може виявити утворення в проекції яєчників (з однієї або двох сторін). Пухлини яєчників пальпуються як округлі або овальні утворення. Відрізнити рак від доброякісної пухлини або запального утворення яєчника на цьому етапі неможливо.

Інструментальні методи: УЗД, КТ, МРТ, ПЕТ-КТ

Ультразвукове дослідження – простий і безпечний метод виявлення будь-яких утворень яєчника. Більш точну картину дає комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія, а також ПЕТ-КТ. Позитронно-емісійна томографія (ПЕТ-КТ) в даний час вважається найкращим методом виявлення злоякісних новоутворень яєчника.

Пухлинні маркери

При раку яєчників у крові жінок виявляється специфічний маркер СА-125. Збільшення його концентрації відзначається у 90% пацієнток при II і вище стадії захворювання. На ранніх етапах розвитку раку CA-125 виявляється далеко не завжди. Визначення маркера в крові має значення для діагностики рецидиву захворювання.

Біопсія

Біопсія пухлини – єдиний метод точно діагностувати рак і відрізнити його від доброякісних утворень яєчників. Для біопсії береться ділянка органу і відправляється на дослідження в лабораторію. Нерідко біопсія робиться безпосередньо під час операції при видаленні підозрілого утворення яєчника (кісти та ін).

Лікування раку яєчників

Лікування раку яєчника – тільки хірургічне. Консервативна терапія не проводиться. Неможливо загальмувати ріст пухлини лікарськими препаратами. Курс хіміотерапії проводиться на певних етапах тільки для знищення метастазів.

Терапією раку яєчників займається лікар-онкогінеколог. Вибір схеми лікування буде залежати від стадії розвитку карциноми, загального стану жінки і наявності метастазів. На ранніх етапах хвороби враховується також бажання жінки зберегти репродуктивну функцію. У пізніх стадіях мова йде про порятунок життя, і залишити органи малого тазу недоторканими не вдається.

Хірургічне лікування

Операцією вибору при раку яєчників є екстирпація матки з придатками. В ході операції лікар видаляє матку разом з яєчниками і матковими трубами, проводить ревізію черевної порожнини, видаляє вражені лімфатичні вузли. За показаннями проводиться видалення селезінки, апендикса, змінених ділянок кишечника. Тільки при такому підході вдається видалити ракові клітини повністю і знизити ризик рецидиву хвороби.

Органозберігаючі операції при раку яєчників проводяться вкрай рідко. У ряді випадків хірурги йдуть назустріч побажанням жінки і видаляють тільки вражений яєчник, залишивши на місці матку.

Така операція можлива тільки при бажанні жінки зберегти репродуктивну функцію, а також при ретельному контролі за станом здорового яєчника та інших органів малого тазу. Органозберігаючі операції виконуються тільки на початкових стадіях розвитку раку.

Променева терапія

Променеве опромінення вражених органів дозволяє позбутися від ракових клітин і попередити рецидиви хвороби. В даний час розроблені методики прицільного опромінення тільки змінених тканин без впливу на здорові клітини. При такому підході підвищується ефективність променевої терапії і знижується ймовірність розвитку ускладнень. Схема променевої терапії підбирається індивідуально для кожної пацієнтки.

Хіміотерапія при раку яєчників

Мета хіміотерапії – прибрати метастази раку яєчників і уникнути рецидивів пухлини. Для хіміотерапії використовуються сильнодіючі препарати, що пригнічують ріст ракових клітин. Тривалість лікування і вибір препаратів буде залежати від стадії раку і тяжкості стану жінки. У більшості випадків застосовується поєднання хіміотерапії з променевими методами впливу.

Після проведеного лікування жінка повинна залишатися під наглядом онкогінеколога. Протягом перших двох років кожні 3 місяці проводиться УЗД органів малого тазу та визначення рівня СА-125 в крові. Надалі частота обстеження зменшується. Через 5 років при відсутності рецидивів рекомендується відвідувати гінеколога один раз в рік.

Прогноз

За зведеними даними середня виживаність протягом 1 року становить 65%, 3 років – 40% і 5 років – близько 35%. Відсоток успішного результату підвищується при ранній діагностиці раку, а також у разі використання сучасних методів хіміотерапії і променевої терапії.

Прогноз при раку яєчника також буде залежати від стадії захворювання. При виявленні карциноми в I стадії і своєчасно проведеному лікуванні виживаність становить близько 90%. В IV стадії хвороби 5-річна виживаність серед пацієнтів становить всього 17%. Причиною смерті стає асцит, кишкова непрохідність, а також поява метастазів у кістках, легенях і головному мозку.

Профілактика

Профілактика раку яєчників не розроблена. В даний час не відома точна причина розвитку цієї патології, тому не представляється можливим знайти діючі методи попередження раку.

Знизити ризик виникнення карциноми яєчників допоможуть наступні рекомендації:

 • Регулярні профілактичні огляди у гінеколога (не рідше 1 рази в рік).
 • Своєчасна реалізація репродуктивної функції.
 • Тривале годування грудьми (не менш 1 року).
 • Прийом гормональних препаратів тільки за призначенням лікаря.
 • Своєчасне лікування будь-яких захворювань жіночої статевої системи.
 

При найменшій підозрі на рак яєчників необхідно обов’язково звернутися до гінеколога і пройти обстеження у фахівця.Додано: 06/1/18 8:16
Категорія: Хірургія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.