Головна / Педіатрія / Перші місячні: як починаються, як і скільки йдуть у дівчаток

Перші місячні: як починаються, як і скільки йдуть у дівчаток

Перші місячні для будь-якої дівчинки – це досить серйозні зміни в її звичному житті, пов’язані з віковими змінами тіла. До періоду, коли вони почнуться, вона повинна бути готова емоційно і фізично, щоб не відчувати жодних проблем.

Сучасні дівчатка знають про те, що буде відбуватися з їх тілом по мірі дорослішання ще задовго до того моменту, як прийде час першої менструації за рахунок розмови з батьками або з різних джерел, наприклад, ознайомившись з даними в інтернеті.

Але важлива інформація з певними індивідуальними нюансами, яку може дати тільки мама дівчинки, вона ж допоможе їй у підборі засобів для підмивання та догляду за тілом в цей час.

Важливо поговорити про перебіг перших місячних і наступних, становленні циклу і певні відхилення, при виявленні яких дівчині потрібно звернутися до мами і лікаря. Які ж ознаки говорять про швидкий прихід місячних, в яких ситуаціях, з якими скаргами потрібно відвідати лікаря і що знати про гігієну?
Перші місячні: як починаються, як і скільки йдуть у дівчаток 1

Коли у дівчинки починаються перші місячні?

Ще століття тому їх перша менструація була у дівчат після 15-16 років, сьогодні дівчата дозрівають раніше, і період настання місячних коливається від 11-12 років до 15-ти, що не є відхиленням від норми.У частини дівчат місячні наступають рано, У інших – пізніше, що пов’язано з особливостями дорослішання, вагою тіла і багатьма іншими факторами.

Термін початку місячних юної леді може залежати від різних факторів, таких як:

  • наявність раніше перенесених хвороб і хронічної патології;
  • впливу спадковості по жіночій лінії;
  • умов життя і харчування;
  • фізичної активності та тренованості, рівня фізичного розвитку.
 

Якщо виділення в жінок, близьких родичок дівчинки, починалися рано, у неї також буде схильність до більш раннього початку менструації. Якщо дівчина росла, розвинена і обганяє за рівнем фізичного розвитку своїх однокласниць, також варто очікувати у неї початок зрілості раніше середнього віку.

Якщо дівчинка слабка, худенька і схильна до частих хвороб, її статеве дозрівання буде закономірно відставати від середніх нормативних значень.

Місячні можуть настати пізно при дефіциті харчування та нераціональному харчуванні, малому надходженні з їжею мінеральних і вітамінних препаратів, які необхідні для повноцінного розвитку організму.Ранній або пізній початок

В поодиноких випадках у здорових дівчаток (особливо азіаток і мешканок гір), менструації можуть початися з віку 8-10 років, але подібне прискорене статеве дозрівання у частини з них може бути результатом порушень в гормональному фоні, а також може бути спровоковано високим рівнем фізичного навантаження. У рідкісних випадках це можуть бути індивідуальні особливості, які визначаються місцем проживання та етнічною приналежністю.

Може бути і запізніле статеве дозрівання, але якщо менструації не почалися навіть до 16-17 років, необхідно звернення до лікаря. Така аномалія статевого дозрівання, можливо, пов’язана з порушеннями функціонування яєчників, впливом серйозних емоційних або фізичних стресів, перевантажень або ендокринних захворювань, що зачіпають прямо або побічно статеві гормони.

Часто менструацій немає у дівчаток-спортсменок, які тренуються дуже багато і довго, дотримуються суворої дієти і проживають у несприятливому середовищі.

Симптоми ранніх місячних

Є певні провісники перших менструацій, які може визначити будь-яка уважна мама. Вони хоча не сильно яскраві, але цілком помітні для прицільного погляду, і будуть свідченням того, що скоро виникне перша кровотеча. З цього моменту дочку потрібно підготувати до можливих змін в тілі і настання нового періоду життя.

За один-два роки до першої кровотечі дівчина починає активно рости, у неї змінюється фігура – спостерігається зростання грудей, округлення стегон, зростання тіла в довжину. В області пахв і лобка з’являються волосся, потім воно починає рости і на гомілках.

Можуть проявитися вугрові висипання, які захоплюють як обличчя, так і тіло. Перед початком місячних, за кілька місяців, дівчата можуть відзначати на трусиках зміну виділень – вони стають жовтуватими або прозорими, білястими без якого-небудь різкого запаху, що свідчить про нормальне функціонування статевої системи та перебудові її на жіночий тип. Це цілком нормальні події, які не потребують занепокоєння.

Поява свербіння в області геніталій, неприємного запаху і рясних виділень може говорити про запальний процес або розвиток неприємних інфекцій. Це привід для невідкладного відвідування лікаря.

За кілька днів до того, як повинні початися перші місячні, можливий прояв ПМС – це передменструальний синдром. До нього відносять різкі і часті зміни настрою, апатію або агресивну поведінку, безпричинні головні болі, що тягнуть болі внизу живота і спини, попереку.

Перші менструації: перебіг процесу

Природно, що основними ознаками місячних у дівчаток будуть кров’янисті виділення, що відокремлюються зі статевої щілини. Під час перших виділень може загубитися об’єм крові від 50-ти до 150-ти мл, що залежить від індивідуальних особливостей організму, спадковості, зросту і ваги. У перший день виділення зазвичай мажуть або відокремлюються краплями, обсяг крові втрачається незначно.

Звичайно самим рясним стає другий і третій день, потім кількість виділень прогресивно скорочується. В середньому перші місячні тривають від трьох діб до семи днів.

Перша менструація у дівчинки може призводити до відчуття дискомфорту і слабкості, тягнучих або хворобливих відчуттів внизу живота. У наступні цикли подібні відчуття можуть припинятися або стають не такими тяжкими. Подібні прояви типові і для більшості жінок, не варто переживати з цього приводу, це індивідуальна реакція організму.

Для менструальних виділень типова наявність специфічного запаху, який виникає в силу того, що при менструації крім виділення крові, ще й активно виділяють секрет залози шкіри і слизових, щоб пригнічувати запалення. Перші подібні виділення, ще й на тлі нездужання, можуть призвести до стресу, і завдання матері в цей момент їй допомогти і підтримати, пояснити, що це фізіологічний процес, який супроводжує дорослішання і призводять до змін організму і можливості дітонародження.

Розмова про місячні з дівчинкою

Якщо раніше ще не проводилося докладних розмов з приводу змін організму та можливих дорослих аспектів життя, саме час зробити це напередодні першої менструації. Але тон бесіди повинен бути не повчальним, а дружнім спілкуванням. Потрібно щоб мати донесла до дівчинки важливу інформацію не тільки з фізіології місячних, особливості критичних днів і менструальних циклів.

Важливо виділити доньці календарик, на якому потрібно відзначати критичні дні, щоб вчасно помічати можливі відхилення і обчислити довжину циклу. Подібна опція є і в сучасних смартфонах.

Важливо сказати, скільки в середньому тривають виділення, яка довжина циклу, але в перші один-два роки становлення репродуктивної функції можливі коливання. Треба також розповісти про те, як підтримувати повноцінну гігієну, щоб не допустити серйозних проблем зі здоров’ям. Кров’янисті виділення – це живильне середовище для розмноження мікробів, що при неналежній гігієні загрожує патологіями сечової і статевої сфери дівчинки, тому важливо це підкреслити.

Треба поговорити про те, що з моменту початку місячних дівчина вступає у дітородний вік, і при інтимних контактах без контрацепції може наступити вагітність і в юному віці буде вкрай небажаною. Важливо, щоб дівчина розуміла всі ризики вагітності та пологів, а також інших проблем, пов’язаних з незахищеним сексом.

Скільки днів йдуть перші місячні у дівчаток

У підлітковому віці, після перших місячних йде становлення циклу, і наступні виділення можна чекати з періоду від 21 до 35-ти днів. В перші приблизно два роки можлива нерегулярність виділень з відхиленнями як в меншу, так і більшу сторону, коливання цілком припустимі, це налагодження гормональної функції яєчників. Цикли можуть бути довжиною 28 днів, наступний – 30 днів, потім 25. Якщо подібні коливання не зникають протягом двох років, тоді потрібно звернення до лікаря, якщо ж виникають які-небудь серйозні або тривожні симптоми, лікар також може допомогти у визначенні того – це норма чи відхилення.

Ще одна особливість, після перших місячних може бути відносно тривала перерва, іноді триває навіть до півроку, особливо при ранньому початку виділень. Не варто переживати з цього приводу, але потрібно обов’язково забезпечити дівчинку засобами гігієни на випадок непередбачених ситуацій.

Якщо після перших виділень місячних довго немає, варто поговорити з лікарем, іноді такі паузи можуть бути свідченням серйозних збоїв в роботі організму.

Важливо вести календар менструацій, відзначаючи на ньому дати першого дня і тривалість виділень, потім його потрібно буде взяти з собою на прийом до лікаря, якщо виникають якісь скарги з боку здоров’я. Якщо протягом двох років місячні встановилися, потреба в ньому відпадає, якщо ж виділення нерегулярні, варто вести календар постійно, це допоможе потім лікарю визначити проблему. Тривожними можуть бути ситуації з короткими або дуже довгими проміжками між місячними або ж при тривалих виділеннях.

Питання гігієни при менструації

Одним з ключових питань при перших менструаціях повинні стати гігієнічні аспекти. Матері важливо детально розповісти про всі засоби гігієни, якими можна користуватися їх дочкам. Зазвичай в період місячних жінки використовують тампони або прокладки. Для дівчаток кращий другий варіант, так як застосування тампонів порушує природний відтік крові і вимагає більш педантичного дотримання гігієни, плюс, для їх застосування потрібні відповідні навички.

Прокладками користуватися зручніше, вони добре вбирають і не дають дискомфорту, особливо якщо це вироби з бавовни з дихаючим покриттям. Покриття з сіточкою менш гігієнічне, воно провокує роздратування і пітливість шкіри, формує виражений запах.

Зміна прокладок проводиться кожні приблизно три години, чим довше носиться прокладка, тим вищі ризики роздратування та інфекції, а також протікання, що бруднить одяг і нижню білизну. Носіння прокладки більше 6-ти годин поспіль загрожує проблемами зі здоров’ям, тому важливо їх міняти, навіть якщо вони не сильно забруднені.

Перед зміною прокладки потрібно ретельно вимити руки і використовувати тільки якісні вироби, при можливості, під час зміни прокладки підмитися або хоча б протерти геніталії вологими серветками для інтимної гігієни. Не варто використовувати прокладки з різними добавками і віддушками, вони можуть привести до подразнення шкіри і алергії. Не потрібно економити на прокладках, дешеві вироби захищають гірше, виготовляючись з низької якості сировини. Важливо зберігати прокладки в упаковці, і розкривати її безпосередньо перед застосуванням, щоб не порушити стерильність виробів.

Важливе носіння в період менструації звичайних трусів, які зроблені з натуральних дихаючих тканин. Стрінги небезпечні розвитком сечостатевих інфекцій і рецидивуючої молочниці. Попадання мікробів з області ануса в область геніталій провокує небезпечні ускладнення.

Перші дні менструації – це привід для відмови від прийому ванни, варто замінити її прийомом душу. Шийка матки під час виділень прочинена, прийом ванни може загрожувати попаданням води в піхву і матку, що загрожує запаленням. Важливо часто підмиватися, змінюючи прокладки, постійно міняти білизну. Небажано користуватися звичайним милом. Воно порушує мікробну флору геніталій, варто замінити його на делікатні засоби гігієни з молочною кислотою. Цей компонент добре захищає геніталії від різних інфекцій.

Загальні рекомендації при місячних

Важливо протягом перших місячних і всіх наступних виділень відмовитися від важких фізичних навантажень, відкласти заняття спортом. Навантаження провокують посилення виділень, так само як прийом гарячого душу або відвідування сауни. Дозволене легке навантаження, звичайні заходи побутового плану. Також необхідне відмежування від стресів і емоційний спокій, у зв’язку зі змінами настрою. Важливо звернути увагу на харчування, варто усунути з раціону на час дуже гострі або солоні страви, вони також здатні посилити виділення крові. Категорично під час місячних заборонений прийом алкоголю.Додано: 11/19/18 11:04
Категорія: Педіатрія

2 thoughts on “Перші місячні: як починаються, як і скільки йдуть у дівчаток

  1. У мене ище нема кретикив коли вони будуть.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.