Чому від голоду іноді нудить?

Ви прокидаєтеся пізно, збираєтеся наспіх і поринаєте в робочу суєту, ледь переступивши поріг офісу. Сніданок, зрозуміло, пропускаєте, і до моменту потенційного обіду проходить вже близько 15 годин з моменту останнього прийому їжі. Ви повинні бути голодні як вовк, але замість цього при думці про їжу відчуваєте лише нудоту. Знайоме?

Як таке в принципі може статися? Чому ваш голодний організм робить їжу менш привабливою, коли він найбільше потребує її?

За словами Крістін Лі, гастроентеролога з клініки Клівленда, одна з найбільш поширених причин – накопичення і закид кислотного вмісту зі шлунка. Якщо ви не приймаєте їжу протягом тривалого періоду часу, соляна кислота переповнює шлунок, і потрапивши в стравохід, може викликати кислотний рефлюкс, печію та нудоту.

Інші причини пов’язані з мережею сигналів голоду-насичення. Ці сигнали контролюється ендокринною системою, (включаючи гіпофіз, щитовидну залозу і підшлункову залозу), яка викидає регулюючі гормони в кров.

Гормони, що виробляються ендокринною системою, дають організму інформацію, необхідну для підтримки метаболічного балансу.

Наприклад, щоб підтримувати здоровий рівень цукру в крові при інтенсивних навантаженнях вам потрібні калорії. Шлунок посилає сигнали в ендокринну систему, а та, в свою чергу, запускає викид гормонів, що повідомляють мозку: «потрібно більше калорій». А в протилежних ситуаціях, навпаки, гормони сигналізують, що “їжі достатньо”.

В даний процес залучено багато гормонів, але ключових два — грелін і лептин. Грелін викликає голод і крім того, грає важливу в цілому ряді процесів, включаючи моторику кишечника, секрецію шлункової кислоти, сприйняття смакових відчуттів і метаболізм глюкози. Лептин має протилежний ефект: він протистоїть греліну, зменшуючи апетит.

“Коли ваше тіло знаходиться в нормальному стані, ці гормони саморегулюються”, — пояснює Лі, – вони чергуються протягом дня, ненав’язливо нагадуючи вам про їжу”.

Однак якщо ви часто ігноруєте сигнали голоду і харчуєтеся як попало, цей динамічний баланс виходить з ладу. Тим не менше, спочатку тіло намагається відновити рівновагу, продукуючи більше греліну. Але коли спроб (і греліну) стає занадто багато, у деяких людей виникає легка нудота як реакція на надлишок гормону.

Нудота в подібній ситуації може бути і досить значною. Це означає ймовірний розвиток метаболічного синдрому і, можливо, попереджає про преддіабет.

Про автора Марічка Павленко 586 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар