Головна / Поради / Що їсти від каменів в нирках: корисні продукти і як включити їх в раціон

Що їсти від каменів в нирках: корисні продукти і як включити їх в раціон

«Що їсти при каменях в нирках», «від яких продуктів відмовитися, якщо камені в нирках», «дієта від каменів у нирках» — ці та інші подібні запити мають мільйони варіантів відповіді в пошуковій видачі. Тобто, інтерес до теми, очевидно, вкрай високий. Ми вирішили не залишатися осторонь, і розповісти про те, як слід вибудувати систему харчування при сечокам’яній хворобі або схильності до утворення каменів.

«Пийте більше рідини, споживайте менше солі і включайте в дієту продукти, багаті кальцієм. Все інше залежить від хімічного складу ваших каменів», — говорить The New York Times фахівець в області екстреної медицини Річард Класко (Richard Klasco).

Що їсти від каменів в нирках: корисні продукти і як включити їх в раціон 1

Кальцій, магній, калій і вода

Більше 90% каменів містять кальцій, зазвичай у формі оксалату кальцію, фосфату кальцію або гідроксиапатиту. Рідше камені утворюються з сечової кислоти або якихось інших хімічних речовин. Причому, різні типи каменів можуть зустрічатися у одної і тої ж людини.

Оскільки більшість каменів містять кальцій, лікарі історично радили пацієнтам скоротити кількість кальцію в раціонах. Так що якщо рекомендації вище вас здивували, в цьому, вибачте за тавтологію, немає нічого дивного. Однак нові дослідження показують, що такі рекомендації були помилкові.

На початку 1990-х років група лікарів з Гарвардського університету (Harvard University) протягом чотирьох років стежила за станом здоров’я 45 000 людей, у яких ніколи не було каменів у нирках, і прийшла до дивовижного висновку. Виявилося, що дієти з високим вмістом кальцію зменшують, а зовсім не збільшують ризик сечокам’яної хвороби.Вчені продовжили відстежувати показники здоров’я пацієнтів протягом ще 14 років, і знову виявили, що дієтичний кальцій захищав від утворення каменів (хоча, справедливості заради, цей ефект проявлявся тільки у людей молодше 60 років). При цьому дієти з високим вмістом магнію, калію і рідини також продемонстрували помітні захисні функції.

Основні рекомендації урологів

У 2005 році кількість добровольців було збільшено до 240 000 чоловік. Так було виявлено, що ожиріння і нездорове збільшення ваги, особливо у жінок, підвищують ризик утворення каменів у нирках.

Трохи пізніше, у спробах дати пацієнтам рекомендації по харчуванню, гарвардська група виявила, що дієта DASH — система харчування з високим вмістом фруктів, овочів, горіхів і бобових, знежирених молочних продуктів і цільного зерна з низьким вмістом натрію, підсолоджених напоїв, червоного і обробленого м’яса — корисна не тільки для гіпертоніків (розшифровка назви: Dietary Approaches to Stop Hypertension), але й для зниження ризику сечокам’яної хвороби.

Втім, строго слідувати дієті DASH зовсім не обов’язково. Тому що американська урологічна Асоціація (American Urological Association), наприклад, дає куди більш прості, але вельми ефективні рекомендації:  • Пийте як мінімум 2,5 літра рідини в день;
  • Обмежте споживання натрію до 2300 мг в день;
  • Отримуйте 1000-1200 мг дієтичного кальцію щодня.

Достатня кількість рідини заслуговує в цьому списку особливої уваги. Тому що вода — не єдина рідина, яка захищає від каменів у нирках. Дослідження показують, що ті ж переваги забезпечує споживання кави, чаю, апельсинового соку і навіть вина.

З іншого боку, якщо ви хочете змінити раціон з урахуванням тих чи інших потреб, зниження тих чи інших ризиків, вам необхідно проконсультуватися з лікарем. З тієї простої причини, що тільки лікар зможе дати вам конкретні рекомендації, пов’язані, як ми вже говорили, з хімічним складом нерозчинних сольових утворень.Додано: 10/16/18 10:50
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.