Головна / Поради / Тепловий удар: причини і симптоми у дорослої людини

Тепловий удар: причини і симптоми у дорослої людини

Нездужання при сильному перегріві всього організму називають тепловим ударом. Тепловий удар у дорослого може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям і навіть смерті, якщо вчасно не зробити потрібні дії.

Тепловий удар: причини і симптоми у дорослої людини 1


Як помітити цей стан (у себе або іншої людини) і що робити негайно – прочитайте статтю і запам’ятайте на всякий випадок.

Що таке тепловий удар?

Якщо температура навколишнього повітря вища, ніж організм людини здатний переносити, то відбувається порушення терморегуляції. Людина – білкова істота, а білки при підвищенні температури мають властивість денатуруватися. При всій продуманості роботи людського організму його можливості з підтримки допустимої температури крові в судинах не безмежні.

Після певного температурного порогу всім органам і системам організму стає складно виконувати свої функції – в першу чергу, серцю, яке змушене переганяти більш густу і гарячу кров, ниркам і головному мозку.

Наскільки далеко зайде цей процес, залежить від тривалості перебування на спеці і від витривалості конкретної людини.Часто плутають тепловий і сонячний удар. Але сонячний удар – це лише результат впливу сонячних променів на голову, тобто початковий етап теплового удару, тоді як тепловий – це комплексний вплив спеки на весь організм.

Симптоми

Визначати ознаки теплового удару у дорослих сміливо можна «на око» і за фактом того, що людина перебувала на спеці тривалий час.

З перерахованих нижче симптомів можуть бути присутні всі або деякі:

 • нудота, блювання;
 • головний біль;
 • замутнена свідомість, іноді емоційно нестабільний стан;
 • втрата свідомості, непритомність;
 • сухість шкіри, її почервоніння;
 • сильне серцебиття, тахікардія;
 • судоми.
 

Якщо не вживати заходів, то ці симптоми можуть перейти в набряк мозку і легенів, гостру ниркову недостатність, а в кінцевому підсумку (якщо продовжувати піддавати людину впливу спеки) – смертельний результат.

Фактори ризику отримати тепловий удар

Тепловий удар доросла людина може отримати не тільки під прямими жаркими сонячними променями, але і при знаходженні тривалий час у приміщенні, де спекотно і душно. Наприклад, перевищивши допустимий час перебування в лазні чи сауні, у гарячому цеху, в закритому наметі на сонячному місці, в літню спеку, і т. д.Додаткові обставини, що підвищують ризик перетворити перегрів в тепловий удар:

 • висока вологість;
 • нерухоме, “сперте повітря”, задуха;
 • вживання алкоголю;
 • недостатнє пиття води;
 • прямі сонячні промені;
 • фізична активність, важка робота;
 • ожиріння, значна зайва вага (це ускладнює роботу серця);
 • щільний, не пропускаючий повітря, занадто теплий одяг.
 

Перша допомога і лікування наслідків теплового удару

Діагностують тепловий удар з допомогою різних апаратних обстежень та аналізів: електрокардіограми, рентгену нирок та інших внутрішніх органів, біохімічного аналізу крові і т. д. Але в реальності побачити симптоми теплового удару у дорослих і почати діяти можна без будь-яких обстежень, тому що перша допомога має бути швидкою – і це дуже прості дії.

Що робити при тепловому ударі у дорослого?

Потрібно будь-яким доступним способом охолодити людину до нормальної температури тіла: завести її в прохолодне приміщення, помістити у ванну або душ з прохолодною водою, дати випити холодної води, обтерти вологою тканиною і т. д.

Якщо потерпілий довше кількох хвилин перебував у стані теплового удару, втрачав свідомість, скаржиться на головний біль або інші симптоми навіть після приведення до тями – викликають швидку, обстежують в стаціонарних умовах і призначають лікування теплового удару у дорослих. Найчастіше це зміцнюючі препарати для серцево-судинної системи, протисудомні і відновлюючі мозковий кровообіг.Додано: 08/30/18 9:56
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.