Головна / ЛОР / Краплі від закладеності носа: список, які вибрати

Краплі від закладеності носа: список, які вибрати

Найбільш часто застосовуваним засобом при закладеності носа та утрудненні дихання є інтраназальні судинозвужувальні краплі. Цей препарат випускається у двох лікарських формах – краплі для маленьких дітей, спреї в ніс – дітей старше 6 років і дорослих.

Судинозвужувальні краплі назальні при попаданні на слизову оболонку носа сприяють швидкому звуженню кровоносних судин в носі, за рахунок чого зменшується набряк тканин і полегшується носове дихання.

Багато людей при появі нежиті поспішають в аптеку за краплями в ніс, однак забувають про те, що це такий же лікарський препарат, як і багато інших, тому важливо знати особливості впливу крапель на організм і правила використання препарату.

Краплі від закладеності носа: список, які вибрати 1

Види крапель в ніс

В залежності від ефекту інтраназальні краплі можна підрозділити на кілька видів.Судинозвужувальні

Ксилометазолін, Отривін, Називін, Нафтизин, Фармазолін.

Зволожуючі

Аквамаріс, Аквалор, Санорикс, Хюьмер.

АнтиалергічніВіброцил

Антибактеріальні

Піносол, Евказолін, Назолін

Гормональні

Назонек, Аваміс

Гомеопатичні

Эдас-131, Еуфорбіум

Противірусні

Синупрет, Назоферон

Ксилометазолін

Препарат Ксилометазолін відноситься до групи судинозвужувальних назальних крапель, який часто застосовується в ЛОР-практиці як засіб для швидкого усунення набряку тканин носа і полегшення носового дихання. Тривалість дії даного препарату становить 4-6 годин.

Ксилометазолін випускається не тільки у формі крапель, але і у формі спрею.

Аналогами препарату є:

 • Риназолін;
 • Ксимелін;
 • Ринонорм.
 

Оксиметазолін

Оксиметазолін є головною діючою речовиною багатьох інтраназальних крапель і може використовуватися для лікування закладеності носа для дітей і дорослих.

Найвідомішими і часто застосовуваними препаратами на основі оксиметазоліну є:

 • Називін – препарат випускається у формі спрею, крапель для дітей до року і після 1 року з різним вмістом діючої речовини. До препарату у формі крапель додається скляна градуйована піпетка, яка дозволяє відміряти необхідну кількість крапель і уникнути ризиків передозування препаратом;
 • Назол – випускається у формі дозованого назального спрею і може використовуватися для комплексного лікування риніту у дорослих і дітей старше 6 років;
 • Назол адванс – додатково до складу препарату входять ефірні олії евкаліпта, м’яти та ялиці, а також рослинні екстракти. Препарат випускається у формі дозованого спрею і може застосовуватися для дітей старше 12 років та дорослих.
 

Оксиметазолін відрізняється від інших судинозвужувальних крапель пролонгованою терапевтичною дією – до 12 годин, однак має також ряд серйозних протипоказань і обмежень, тому перед початком застосування слід проконсультуватися з лікарем.

Нафазолін

Нафазолін – судинозвужувальний компонент, який входить до складу наступних крапель для лікування закладеності носа:

 • Нафтизин – випускається у формі крапель дозуванням 0,05% і 0,1% для дітей і дорослих відповідно. Крім інтраназального використання краплі Нафтизин можна застосовувати для лікування кон’юнктивітів бактеріального генезу, закопуючи препарат в очі;
 • Тизин – випускається у формі спрею та крапель. Тривалість терапевтичного ефекту зберігається до 8 годин, препарат миттєво полегшує носове дихання, але протипоказаний до застосування дітям віком до 6 років;
 • Санорин – випускається в декількох лікарських формах: краплі, спрей емульсія, до складу якої входять вазелінове масло і кислота борна. Емульсія в ніс практично не викликає побічних ефектів і добре переноситься, однак застосовувати препарат можна не раніше, ніж після 6 років життя.
 

Препарати на основі Нафазоліна відрізняються низькою ціною у порівнянні з іншими засобами.

Краплі від закладеності носа з зволожуючим ефектом

Закладеність носа іноді виникає внаслідок пересихання слизової оболонки носа, порушення відходження носового слизу або атрофії слизової.

У цій ситуації впоратися з проблемою допомагають зволожуючі назальні препарати:

 • Аквалор спрей;
 • Аквамаріс;
 • Хьюмер;
 • Салін;
 • Але-сіль.
 

Всі ці препарати складаються з очищеної стерильної морської води і фізіологічного розчину натрію хлориду. Завдяки високому вмісту солей і мінеральних компонентів у складі зволожуючих крапель відбувається відновлення і стимуляції шару епітелію, яким вистелені носові ходи, і нормалізація функціонування очисної та зволожуючої функції органів дихання.

Зволожуючі краплі та спреї можна використовувати дорослим з метою профілактики вірусних захворювань і просто поліпшення гігієнічного стану носової порожнини, а також дітям для очищення носових ходів від скупчилися кірочок.

Протиалергічні краплі в ніс

У тому випадку, якщо закладеність носа викликана алергією, то лікар підбирає пацієнту судинозвужувальні краплі назальні, до складу яких входять антигістамінні засоби.

До таких препаратів відносяться:

 • Віброцил – випускається у формі крапель і спрею, швидко знімає набряк, в тому числі алергічного походження, і бореться із запальними процесами в носі;
 • Ринофлуімуцил – препарат у формі інтраназального спрею, має судинозвужувальний ефектів, розріджує слиз і дозволяє краще очистити носову порожнину від слизу.
 

Протиалергічні краплі в ніс доцільно використовувати тільки в тому випадку, якщо закладеність і набряк носа викликані алергічною реакцією, так як краплі та спреї з цієї групи мають великий список протипоказань та побічних ефектів з боку нервової системи.

Протизапальні краплі в ніс на основі рослинних компонентів

При ринітах бактеріального характеру або приєднання бактеріальної інфекції пацієнтам призначають краплі в ніс на основі природних компонентів:

 • Піносол – спрей і масляні краплі. Препарат моментально полегшує дихання за рахунок входячого до складу ментолу і масла евкаліпта, знімає набряк тканин, зменшує ознаки запалення. Піносол у формі спрею та крапель можна застосовувати дорослим і дітям старше 4 років, для дітей від 1 року даний препарат використовують у формі крему або мазі;
 • Евказолін – назальний дозований спрей з маслом ялиці та евкаліпта;
 • Назолін – до складу препарату входить Ксилометазолін і ефірні олії евкаліпта, м’яти, піхти. Препарат не можна використовувати дітям молодше 12 років;
 • Полідекс з Фенілефрином – комплексний лікарський препарат для інтраназального використання, до складу якого входить антибіотик, судинозвужувальний компонент та протизапальні компоненти. Препарат випускається у формі дозованого спрею і призначається для лікування ускладнених бактеріальних ринітів і вторинної бактеріальної інфекції в порожнинах і пазухах носа.
 

Краплі від закладеності носа з гормонами

Для лікування алергічного риніту крім антигістамінних інтраназальних крапель використовують гормональні краплі та спреї в ніс. Перевагою цих препаратів є те, що ліки діють тільки місцево, активна речовина препарату майже не всмоктується у загальний кровообіг, а значить і ризик розвитку системних побічних ефектів мінімальний.

Поширеними гормональними краплями в ніс є:

 • Аваміс – дозований спрей;
 • Фликсоназе;
 • Назонекс;
 • Беконазе.
 

Препарати цієї групи відомі своїм накопичувальним ефектом, тобто перші поліпшення у пацієнта помітні через 3-4 дні від початку використання крапель або спрея.

Увага! Використовувати гормональні краплі та спреї в ніс можна тільки за призначенням лікаря. Попередньо слід уважно вивчити інструкцію щодо наявності протипоказань і обмежень.

Судинозвужувальні краплі в ніс з антибактеріальним ефектом

До складу таких препаратів входить розчин срібла, який володіє вираженою антибактеріальною і протизапальною дією. Найвідомішими і часто вживаними краплями з цієї групи є препарат Протаргол. До складу цих крапель входить 2% колоїдний розчин срібла.

Краплі широко застосовуються не тільки для лікування ускладнених ринітів різного походження, але і призначаються дітям з патологічним розростанням аденоїдів.

Правила використання судинозвужувальних крапель в ніс

Для того щоб краплі в ніс надали необхідний терапевтичний ефект і не викликали розвитку побічних реакцій та ускладнень, важливо дотримувати прості правила під час лікування:

 • не використовувати краплі в ніс більше 5 днів – якщо ефекту не спостерігається або він виражений слабо, то рекомендується звернутися до лікаря за повторною консультацією;
 • не займатися самолікуванням, так як закладеність носа може бути викликана різними причинами, визначити яку може тільки отоларинголог;
 • використовувати масляні краплі і препарати з антибактеріальним компонентом тільки після ретельного очищення носових ходів від слизу – ліки повинні потрапляти безпосередньо на слизові оболонки носа;
 • уважно читати відповідну інструкцію;
 • використовувати препарати у віковому дозуванні.
 

Пам’ятайте про те, що краплі в ніс є лікарським засобом, тому використовувати їх можна тільки за призначенням лікаря. Самолікування може викликати звикання до препарату і розвиток такого ускладнення, як атрофія слизової оболонки носа.Додано: 06/5/18 9:29
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.