Краплі від закладеності носа: список, які вибрати

Найбільш часто застосовуваним засобом при закладеності носа та утрудненні дихання є інтраназальні судинозвужувальні краплі. Цей препарат випускається у двох лікарських формах – краплі для маленьких дітей, спреї в ніс – дітей старше 6 років і дорослих.

Судинозвужувальні краплі назальні при попаданні на слизову оболонку носа сприяють швидкому звуженню кровоносних судин в носі, за рахунок чого зменшується набряк тканин і полегшується носове дихання.

Багато людей при появі нежиті поспішають в аптеку за краплями в ніс, однак забувають про те, що це такий же лікарський препарат, як і багато інших, тому важливо знати особливості впливу крапель на організм і правила використання препарату.

Краплі від закладеності носа: список, які вибрати 1

Види крапель в ніс

В залежності від ефекту інтраназальні краплі можна підрозділити на кілька видів.

Судинозвужувальні

Ксилометазолін, Отривін, Називін, Нафтизин, Фармазолін.

Зволожуючі

Аквамаріс, Аквалор, Санорикс, Хюьмер.

Антиалергічні

Віброцил

Антибактеріальні

Піносол, Евказолін, Назолін

Гормональні

Назонек, Аваміс

Гомеопатичні

Эдас-131, Еуфорбіум

Противірусні

Синупрет, Назоферон

Ксилометазолін

Препарат Ксилометазолін відноситься до групи судинозвужувальних назальних крапель, який часто застосовується в ЛОР-практиці як засіб для швидкого усунення набряку тканин носа і полегшення носового дихання. Тривалість дії даного препарату становить 4-6 годин.

Ксилометазолін випускається не тільки у формі крапель, але і у формі спрею.

Аналогами препарату є:

 • Риназолін;
 • Ксимелін;
 • Ринонорм.
 

Оксиметазолін

Оксиметазолін є головною діючою речовиною багатьох інтраназальних крапель і може використовуватися для лікування закладеності носа для дітей і дорослих.

Найвідомішими і часто застосовуваними препаратами на основі оксиметазоліну є:

 • Називін – препарат випускається у формі спрею, крапель для дітей до року і після 1 року з різним вмістом діючої речовини. До препарату у формі крапель додається скляна градуйована піпетка, яка дозволяє відміряти необхідну кількість крапель і уникнути ризиків передозування препаратом;
 • Назол – випускається у формі дозованого назального спрею і може використовуватися для комплексного лікування риніту у дорослих і дітей старше 6 років;
 • Назол адванс – додатково до складу препарату входять ефірні олії евкаліпта, м’яти та ялиці, а також рослинні екстракти. Препарат випускається у формі дозованого спрею і може застосовуватися для дітей старше 12 років та дорослих.
 

Оксиметазолін відрізняється від інших судинозвужувальних крапель пролонгованою терапевтичною дією – до 12 годин, однак має також ряд серйозних протипоказань і обмежень, тому перед початком застосування слід проконсультуватися з лікарем.

Нафазолін

Нафазолін – судинозвужувальний компонент, який входить до складу наступних крапель для лікування закладеності носа:

 • Нафтизин – випускається у формі крапель дозуванням 0,05% і 0,1% для дітей і дорослих відповідно. Крім інтраназального використання краплі Нафтизин можна застосовувати для лікування кон’юнктивітів бактеріального генезу, закопуючи препарат в очі;
 • Тизин – випускається у формі спрею та крапель. Тривалість терапевтичного ефекту зберігається до 8 годин, препарат миттєво полегшує носове дихання, але протипоказаний до застосування дітям віком до 6 років;
 • Санорин – випускається в декількох лікарських формах: краплі, спрей емульсія, до складу якої входять вазелінове масло і кислота борна. Емульсія в ніс практично не викликає побічних ефектів і добре переноситься, однак застосовувати препарат можна не раніше, ніж після 6 років життя.
 

Препарати на основі Нафазоліна відрізняються низькою ціною у порівнянні з іншими засобами.

Краплі від закладеності носа з зволожуючим ефектом

Закладеність носа іноді виникає внаслідок пересихання слизової оболонки носа, порушення відходження носового слизу або атрофії слизової.

У цій ситуації впоратися з проблемою допомагають зволожуючі назальні препарати:

 • Аквалор спрей;
 • Аквамаріс;
 • Хьюмер;
 • Салін;
 • Але-сіль.
 

Всі ці препарати складаються з очищеної стерильної морської води і фізіологічного розчину натрію хлориду. Завдяки високому вмісту солей і мінеральних компонентів у складі зволожуючих крапель відбувається відновлення і стимуляції шару епітелію, яким вистелені носові ходи, і нормалізація функціонування очисної та зволожуючої функції органів дихання.

Зволожуючі краплі та спреї можна використовувати дорослим з метою профілактики вірусних захворювань і просто поліпшення гігієнічного стану носової порожнини, а також дітям для очищення носових ходів від скупчилися кірочок.

Протиалергічні краплі в ніс

У тому випадку, якщо закладеність носа викликана алергією, то лікар підбирає пацієнту судинозвужувальні краплі назальні, до складу яких входять антигістамінні засоби.

До таких препаратів відносяться:

 • Віброцил – випускається у формі крапель і спрею, швидко знімає набряк, в тому числі алергічного походження, і бореться із запальними процесами в носі;
 • Ринофлуімуцил – препарат у формі інтраназального спрею, має судинозвужувальний ефектів, розріджує слиз і дозволяє краще очистити носову порожнину від слизу.
 

Протиалергічні краплі в ніс доцільно використовувати тільки в тому випадку, якщо закладеність і набряк носа викликані алергічною реакцією, так як краплі та спреї з цієї групи мають великий список протипоказань та побічних ефектів з боку нервової системи.

Протизапальні краплі в ніс на основі рослинних компонентів

При ринітах бактеріального характеру або приєднання бактеріальної інфекції пацієнтам призначають краплі в ніс на основі природних компонентів:

 • Піносол – спрей і масляні краплі. Препарат моментально полегшує дихання за рахунок входячого до складу ментолу і масла евкаліпта, знімає набряк тканин, зменшує ознаки запалення. Піносол у формі спрею та крапель можна застосовувати дорослим і дітям старше 4 років, для дітей від 1 року даний препарат використовують у формі крему або мазі;
 • Евказолін – назальний дозований спрей з маслом ялиці та евкаліпта;
 • Назолін – до складу препарату входить Ксилометазолін і ефірні олії евкаліпта, м’яти, піхти. Препарат не можна використовувати дітям молодше 12 років;
 • Полідекс з Фенілефрином – комплексний лікарський препарат для інтраназального використання, до складу якого входить антибіотик, судинозвужувальний компонент та протизапальні компоненти. Препарат випускається у формі дозованого спрею і призначається для лікування ускладнених бактеріальних ринітів і вторинної бактеріальної інфекції в порожнинах і пазухах носа.
 

Краплі від закладеності носа з гормонами

Для лікування алергічного риніту крім антигістамінних інтраназальних крапель використовують гормональні краплі та спреї в ніс. Перевагою цих препаратів є те, що ліки діють тільки місцево, активна речовина препарату майже не всмоктується у загальний кровообіг, а значить і ризик розвитку системних побічних ефектів мінімальний.

Поширеними гормональними краплями в ніс є:

 • Аваміс – дозований спрей;
 • Фликсоназе;
 • Назонекс;
 • Беконазе.
 

Препарати цієї групи відомі своїм накопичувальним ефектом, тобто перші поліпшення у пацієнта помітні через 3-4 дні від початку використання крапель або спрея.

Увага! Використовувати гормональні краплі та спреї в ніс можна тільки за призначенням лікаря. Попередньо слід уважно вивчити інструкцію щодо наявності протипоказань і обмежень.

Судинозвужувальні краплі в ніс з антибактеріальним ефектом

До складу таких препаратів входить розчин срібла, який володіє вираженою антибактеріальною і протизапальною дією. Найвідомішими і часто вживаними краплями з цієї групи є препарат Протаргол. До складу цих крапель входить 2% колоїдний розчин срібла.

Краплі широко застосовуються не тільки для лікування ускладнених ринітів різного походження, але і призначаються дітям з патологічним розростанням аденоїдів.

Правила використання судинозвужувальних крапель в ніс

Для того щоб краплі в ніс надали необхідний терапевтичний ефект і не викликали розвитку побічних реакцій та ускладнень, важливо дотримувати прості правила під час лікування:

 • не використовувати краплі в ніс більше 5 днів – якщо ефекту не спостерігається або він виражений слабо, то рекомендується звернутися до лікаря за повторною консультацією;
 • не займатися самолікуванням, так як закладеність носа може бути викликана різними причинами, визначити яку може тільки отоларинголог;
 • використовувати масляні краплі і препарати з антибактеріальним компонентом тільки після ретельного очищення носових ходів від слизу – ліки повинні потрапляти безпосередньо на слизові оболонки носа;
 • уважно читати відповідну інструкцію;
 • використовувати препарати у віковому дозуванні.
 

Пам’ятайте про те, що краплі в ніс є лікарським засобом, тому використовувати їх можна тільки за призначенням лікаря. Самолікування може викликати звикання до препарату і розвиток такого ускладнення, як атрофія слизової оболонки носа.

Коментувати