Головна / ЛОР / Сірчана пробка у вусі: причини, ознаки, видалення

Сірчана пробка у вусі: причини, ознаки, видалення

Організм людини влаштований таким чином, що скупчення забруднень в сукупності з епітелієм всередині слухового каналу викликає необхідність періодично очищати його. Конгломерат жовтого або світло-коричневого кольору називають вушною сіркою. При нормальному стані організму – вона не відчутна, оскільки виводиться ближче до зовнішнього отвору під час руху нижньощелепного суглоба.

Недостатнє очищення каналу або повне нехтування цією дією призводить до надмірного скупчення сірчаної маси, внаслідок чого утворюється так звана пробка. Блокуючи слуховий хід, вона викликає ряд симптомів. Тому необхідно терміново звернутися до ЛОР-лікаря і видалити перешкоду.

Сірчана пробка у вусі: причини, ознаки, видалення 1

Чому формується сірчана пробка?

Патологічно велика кількість сірки накопичується у вухах і тих людей, хто ретельно стежить за своєю гігієною.

Сприяти неприємному явищу може кілька причин: • Підвищена секреторна функція вушних залоз, внаслідок якої виробляється надмірна кількість конгломерату, і вчасно виводити її назовні протоки не встигають.
 • Отит затяжного перебігу.
 • Екзема, дерматит, внутрішньовушний грибок (отомікоз).
 • Підвищення концентрації холестерину в крові.
 • Часте проведення процедури очищення каналу.
 • Часткове або повне блокування слухового ходу чужорідним тілом.
 • Експлуатація слухового апарату, навушників.
 • Наявність волосся всередині вушного каналу.
 • Діяльність в умовах підвищеної запиленості.
 

Також сірка може формуватися в цілісну пробку при фізіологічному звуженні і вигнутості слухового проходу, а у людей, які часто контактують з водою, утворення конгломерату – поширене явище.

Ознаки

На початковому етапі пацієнт не відчуває будь-яких виражених змін всередині вуха. Перші симптоми з’являються тоді, коли сірка твердне. Скупчення прискорює свій ріст при контакті з водою.

Пацієнт відзначає такі явища, як:

 • Закладеність.
 • Зниження слуху.
 • Шум у вухах і голові.
 • Ехо власного голосу.
 • Кашель, першіння в горлі.
 • Запаморочення, головні болі (внаслідок тиску конгломерату на барабанну перетинку).
 • Порушення функціональної діяльності серця.
 

Якщо пробка тривалий час не підлягає усуненню – пацієнта турбує стійкий больовий синдром. Патологічний стан дає початок розвитку отиту середнього вуха і мерингіту (не плутати з менінгітом) – запалення барабанної перетинки.

Діагностика

Виявити наявність розглянутої проблеми зі здоров’ям лікар може при проведенні отоскопії або мікроотоскопії. Під час дослідження спеціаліст візуалізує повне (часткове) заповнення слухового проходу патологічною масою. Встановлюючи діагноз, враховуються і дані анамнезу пацієнта, де в числі скарг буде зниження слуху і болючість.Сірчана пробка у вусі: видалення в домашніх умовах

Потрібно відразу відзначити, що розблокування вушного каналу в домашніх умовах не призведе до позитивного результату. Категорично заборонено робити спроби самостійного вилучення сірчаної пробки. Особливо, підручними засобами.

Велика ймовірність інфікування слухового каналу внаслідок ушкодження гострими предметами. Також існує ризик травмування барабанної перетинки, що тягне за собою втрату слуху.

Лікування проводить тільки лікар. Попередньо він уточнює у пацієнта, чи не було раніше порушень та запалень вушного відділу, при яких відбувається перфорація барабанної перетинки.

Цей момент важливо уточнити, оскільки інстиляція антисептиком і водою в цілому – досить небезпечна при пошкодженні цієї структури. Потрапивши всередину, рідина сприятиме загостренню цього процесу, знову з’явиться виділення гною, знизиться слух, відбудеться більш велике, а значить серйозне запалення. Саме тому забороняється в домашніх умовах проводити різні промивання.

Способи видалення сірчаної пробки

Оскільки існує два варіанти усунення пробки – сухий і з застосуванням розчину, у разі наявності ушкоджень барабанної перетинки обирають перший спосіб. Промивання передбачає використання теплої води і декілька крапель 3%розчину перекису водню. Розчин підігрівають для того щоб уникнути подразнення слухового каналу, при якому у пацієнта може розвинутися не тільки запаморочення, блювота, але і втрата свідомості.

Видалення пробки з допомогою перекису водню

Перекис водню застосовують для розм’якшення пробки – це дозволить вилучити її безпечно. Якщо лікар проводить процедуру не відразу після звернення пацієнта, а планує її через 2-3 дні, весь цей період необхідно закапувати в порожнину вуха теплий гліцерин (до 3 крапель – цього обсягу достатньо, щоб безболісно вилучити пробку). Лікар спочатку попереджає, що внаслідок процедури відбудеться погіршення слуху. Це не повинно викликати хвилювання – набрякла сірчана пробка перекриває вушний канал.

Промивання проводиться шприцом великого об’єму (до 150 мл). Тримаючи пристосування в правій руці, лівою – лікар відтягує мочку вуха назад і вгору – це необхідно для випрямлення фізіологічно нерівномірного слухового проходу. Струмінь води спрямовують по стінці порожнини, внаслідок чого пробка вимивається назовні – цілком або по частинах. Якщо конгломерат вдається частково евакуювати, потрібно простежити, щоб слуховий канал на момент закінчення процедури був очищений повноцінно.

Якщо пробка перекриває вушний прохід повністю, лікар застосовує спеціальний інструмент – зонд. Поміщаючи його між щільним скупченням і стінкою порожнини, він створює простір для заповнення водою. Як тільки розчин потрапляє в створену зону, сірка відходить, вивести її назовні не становить проблем.

Потім в зонд накручують трохи вати і промокають залишки води в каналі. В порожнину поміщають ватний тампон, попередньо змочений борним спиртом. Не рекомендується переохолоджувати вухо, перебувати на протязі.

Сухий спосіб видалення пробки

Сухий спосіб полягає в усуненні патологічного вмісту за допомогою спеціального вушного гачка, використовуваного ЛОР-лікарями. Процедуру повинен виконувати тільки фахівець. По закінченні дії, у канал, також як і після промивання закладають ватку, зволожену спиртом.

Профілактика

У більшості випадків, формування сірчаної пробки можна уникнути: для цього потрібно попросити лікаря проконсультувати щодо правильної чистки вух. Видаляти секрецію потрібно тільки з поверхні вушної раковини, а також навколо внутрішнього отвору каналу. Ввівши гігієнічні палички у більш віддалені порожнини, мінімум, пацієнт спровокує ущільнення сірчаної маси: це лише порушить фізіологічний процес очищення вуха, приводячи до формування пробки.

Складовим елементом сірки є холестерин. Якщо людина не дотримується правил здорового харчування, то компонент перевищує допустиму норму в крові. Відповідно, вушні залози виробляють збільшений обсяг сірки, недостатнє чищення якої сприяє формуванню твердих елементів.

Людям, які через стан здоров’я змушені носити слухові апарати, потрібно періодично закапувати в кожне вухо препарат А-Церумен – це послужить хорошою профілактичної мірою накопичення сірки.

Не менш важливо своєчасно лікувати хронічні захворювання – отит, дерматит, отомікоз.

Зниження слуху та розлади у вигляді запаморочення і нудоти, повинні послужити приводом для звернення до ЛОР-лікаря. Варіант самостійного лікування такого складного явища, як сірчана пробка всередині вуха, – виключений.Додано: 06/12/18 5:40
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.