Хрускіт в суглобах: причини, лікування

Хрускіт в суглобах при спробі змінити положення тіла, звертає на себе увагу не завжди, хоча деколи є ознакою початку захворювання. Всупереч поширеній думці про те, що подібні проблеми зі здоров’ям виникають виключно в літньому віці, артрити і артрози – дві найбільш часті патології, які характеризуються ураженням суглобів, виявляються і у молодих людей. Необхідно з’ясувати, чому хрустять суглоби по всьому тілу, і пройти обстеження, якщо процес супроводжується хворобливістю і відбувається на регулярній основі.

Чому хрустять суглоби рук і ніг?

Хрускіт суглобів – це чутний звук, який свідчить про прийняття ним іншого положення. Враховуючи, що руху опорно-рухового апарату не повинно бути чутно взагалі, слід насторожитися, якщо специфічне клацання виникає кожен раз при необхідності повернутися, виконати обертальні рухи кінцівками або просто піднятися.

У певних випадках це явище відноситься до норми:

 • Діоксид вуглецю, утворюючи міхур, провокує свого роду хлопок: багато його помилково приймають за хрускіт. Повторитися дія може через 15-20 хвилин – це означає, що газ знову накопичується всередині синовіальної рідини.
 • Якщо речовина, яка змащує суглоби від тертя, містить надлишок білка і дефіцит рідини.
 • Коли кістки і суглобові зв’язки проскакують одночасно, також можна почути характерний хрускіт. Це властиво для тазостегнового суглоба або плеча.

Але не завжди хрускіт суглобів повинен пояснювати фізіологічним явищем – в деяких випадках це найбільш явна ознака проблеми функціонування опорно-рухового апарату. Обумовлюють її наступні фактори:

 • Порушення анатомічної будови суглоба – відбувається очевидна розбіжність його поверхонь, що служить причиною їх зміщення за межі суглобової коробки. Зустріч цих структур при виконанні людиною рухової активності викликає клацання.
 • Запальне ураження прилеглих м’язів – виникнення чутного звуку обумовлено зміною положення, а також значними фізичними навантаженнями.
 • Гіпермобільність — вроджена анатомічна особливість суглобів, що характеризується їх неприродною рухливістю. Розбіжність частини суглобів не доставляє дискомфорту або болю, але повернення у вихідне положення супроводжується хрустом.
 • Надлишок сольових відкладень. Незважаючи на те, що процес скупчення солей покликаний зміцнити кісткову тканину, процес набуває патологічний перебіг, коли поширюється на хрящі та прилеглі до них м’язи. Це доставляє незручності в процесі рухової активності, викликаючи клацання, болючість. Даний розлад спостерігається у мешканців певних місцевостей, з рясним вмістом мінералів у складі питної води.
 • Артроз — поширене і складне захворювання, при якому хрящова тканина суглобів зношується, втрачає гнучкість, що найчастіше пов’язано з процесом фізіологічного старіння організму.

Нерідким явищем служить виразний хрускіт, що виникає як наслідок перенесеної травми (частіше – у спортсменів). Запалення і ущільнення сполучної тканини в місці загоєння ушкодження на ранньому реабілітаційному періоді можуть створювати скрипи і хрусти при спробі зігнути кінцівку.

Лікування станів, що викликають хрускіт суглобів

В залежності від характеру захворювання, що зумовило хрускіт у суглобах, лікування планує і проводить лікар – травматолог, мануальний терапевт, ревматолог. Оскільки лікувальний підхід передбачає проведення фізіотерапевтичних методів, беруть участь і фахівці даного напрямку.

Лікар проводить огляд, виконує ряд діагностичних процедур, в числі яких – рентгенологічне дослідження проблемної ділянки, УЗД прилеглої до суглобу м’якої тканини і, якщо є підозра на скупчення рідини, пункція суглоба. Висока інформативність перерахованих методів дозволяє оцінити дійсну клінічну картину, зумовлюючи подальший терапевтичний підхід.

Медикаментозне лікування необхідне у тих випадках, коли виражений больовий синдром і є висока ймовірність відновлення хрящової тканини суглоба. Призначення включають в себе такі аспекти:

 • Хондропротектори. Лікарські препарати цього напряму – унікальні: вони здатні відновити тонку і зношену хрящову частину суглоба, допомагаючи повернути можливість виконувати рухову активність, переносити незначне фізичне навантаження. Успішність їх застосування залежить від стадії захворювання, на якій почалося лікування. Медикаментозні препарати призначають у формі таблеток або ін’єкцій безпосередньо у вражену ділянку.
 • Нестероїдні протизапальні препарати. Призначаються фахівцем у вигляді мазі або гелю для систематичного застосування: це дозволить знеболити запалену ділянку, зменшити прояви запального процесу.
 • Комплекси вітамінів і мінералів. Оскільки мова йде про відновлення кісткової і хрящової тканини, актуальними препаратами, які дозволять досягти позитивного ефекту, виступають біологічно активні речовини – цинк, магній, кальцій, токоферол, ретинол.
 • Засоби на основі гіалуронової кислоти. Синовіальна рідина зміцнює суглоби, запобігаючи їх стирання: відсутність цієї речовини, обумовлена процесом старіння, позбавляє суглоби можливості відновитися. Гіалуронова кислота за своїми властивостями схожа з синовіальною рідиною, тому здатна замінити її, благотворно впливаючи на хрящову тканину.
 • БАД. Необхідність включення в загальне призначення добавок – визначає фахівець, виходячи з показників стану здоров’я пацієнта. Амінокислоти, присутні в комплексі, допомагають заповнити поживні речовини, необхідні для регенерації пошкодженого або зношеного хряща.

Якщо причина розвитку вроджених патологій – фактор спадковості, і на генотип вплинути неможливо, з метою збереження повноцінності здоров’я, необхідно дотримуватися певних рекомендацій:

 • Не вибирати сферу діяльності, що передбачає тривале перебування в одному положенні.
 • Проявляти максимальну обережність у процесі виконання спортивних тренувань, обмежуючись від виконання вправ, які представляють загрозу додаткового розтягнення зв’язок.
 • Якщо хрускіт в колінах відзначається після фізичного навантаження, доцільно скористатися спеціальними пристосуваннями, що забезпечують обмеження рухливості ноги.
 • Патологічні процеси, до числа яких відносяться артрози і артрити, обумовлюють одночасний прояв болю і хрускоту суглобів, що може супроводжувати кожен рух. Це змушує обмежити обсяг рухової активності, регулярно користуватися знеболюючими гелями або мазями.

Неприпустимо займатися самолікуванням – призначати програму обстеження та препарати повинен тільки фахівець. Ретельне виконання рекомендацій лікуючого лікаря допоможе поліпшити стан хрящової тканини суглобів, позбавляючи їх від патологічного хрускоту.

Про автора Марічка Павленко 492 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (2 оцінили, середня: 4,50 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар