Головна / Терапія / Хрускіт в суглобах: причини, лікування

Хрускіт в суглобах: причини, лікування

Хрускіт в суглобах при спробі змінити положення тіла, звертає на себе увагу не завжди, хоча деколи є ознакою початку захворювання. Всупереч поширеній думці про те, що подібні проблеми зі здоров’ям виникають виключно в літньому віці, артрити і артрози – дві найбільш часті патології, які характеризуються ураженням суглобів, виявляються і у молодих людей.

Необхідно з’ясувати, чому хрустять суглоби по всьому тілу, і пройти обстеження, якщо процес супроводжується хворобливістю і відбувається на регулярній основі.

Хрускіт в суглобах: причини, лікування 1

Чому хрустять суглоби рук і ніг?

Хрускіт суглобів – це чутний звук, який свідчить про прийняття ним іншого положення. Враховуючи, що руху опорно-рухового апарату не повинно бути чутно взагалі, слід насторожитися, якщо специфічне клацання виникає кожен раз при необхідності повернутися, виконати обертальні рухи кінцівками або просто піднятися.

В певних випадках це явище відноситься до норми: • Діоксид вуглецю, утворюючи міхур, провокує свого роду хлопок: багато його помилково приймають за хрускіт. Повторитися дія може через 15-20 хвилин – це означає, що газ знову накопичується всередині синовіальної рідини.
 • Якщо речовина, яка змащує суглоби від тертя, містить надлишок білка і дефіцит рідини.
 • Коли кістки і суглобові зв’язки проскакують одночасно, також можна почути характерний хрускіт. Це властиво для тазостегнового суглоба або плеча.
 

Але не завжди хрускіт суглобів повинен пояснювати фізіологічним явищем – в деяких випадках це найбільш явна ознака проблеми функціонування опорно-рухового апарату.

Обумовлюють її наступні фактори:

 • Порушення анатомічної будови суглоба – відбувається очевидна розбіжність його поверхонь, що служить причиною їх зміщення за межі суглобової коробки. Зустріч цих структур при виконанні людиною рухової активності викликає клацання.
 • Запальне ураження прилеглих м’язів – виникнення чутного звуку обумовлено зміною положення, а також значними фізичними навантаженнями.
 • Гіпермобільність — вроджена анатомічна особливість суглобів, що характеризується їх неприродною рухливістю. Розбіжність частини суглобів не доставляє дискомфорту або болю, але повернення у вихідне положення супроводжується хрустом.
 • Надлишок сольових відкладень. Незважаючи на те, що процес скупчення солей покликаний зміцнити кісткову тканину, процес набуває патологічний перебіг, коли поширюється на хрящі та прилеглі до них м’язи. Це доставляє незручності в процесі рухової активності, викликаючи клацання, болючість. Даний розлад спостерігається у мешканців певних місцевостей, з рясним вмістом мінералів у складі питної води.
 • Артроз — поширене і складне захворювання, при якому хрящова тканина суглобів зношується, втрачає гнучкість, що найчастіше пов’язано з процесом фізіологічного старіння організму.
 

Нерідким явищем служить виразний хрускіт, що виникає як наслідок перенесеної травми (частіше – у спортсменів). Запалення і ущільнення сполучної тканини в місці загоєння ушкодження на ранньому реабілітаційному періоді можуть створювати скрипи і хрусти при спробі зігнути кінцівку.

Лікування станів, що викликають хрускіт суглобів

В залежності від характеру захворювання, що зумовило хрускіт у суглобах, лікування планує і проводить лікар – травматолог, мануальний терапевт, ревматолог. Оскільки лікувальний підхід передбачає проведення фізіотерапевтичних методів, беруть участь і фахівці даного напрямку.

Лікар проводить огляд, виконує ряд діагностичних процедур, в числі яких – рентгенологічне дослідження проблемної ділянки, УЗД прилеглої до суглобу м’якої тканини і, якщо є підозра на скупчення рідини, пункція суглоба. Висока інформативність перерахованих методів дозволяє оцінити дійсну клінічну картину, зумовлюючи подальший терапевтичний підхід.Медикаментозне лікування необхідне у тих випадках, коли виражений больовий синдром і є висока ймовірність відновлення хрящової тканини суглоба.

Призначення включають в себе такі аспекти:

 • Хондропротектори. Лікарські препарати цього напряму – унікальні: вони здатні відновити тонку і зношену хрящову частину суглоба, допомагаючи повернути можливість виконувати рухову активність, переносити незначне фізичне навантаження. Успішність їх застосування залежить від стадії захворювання, на якій почалося лікування. Медикаментозні препарати призначають у формі таблеток або ін’єкцій безпосередньо у вражену ділянку.
 • Нестероїдні протизапальні препарати. Призначаються фахівцем у вигляді мазі або гелю для систематичного застосування: це дозволить знеболити запалену ділянку, зменшити прояви запального процесу.
 • Комплекси вітамінів і мінералів. Оскільки мова йде про відновлення кісткової і хрящової тканини, актуальними препаратами, які дозволять досягти позитивного ефекту, виступають біологічно активні речовини – цинк, магній, кальцій, токоферол, ретинол.
 • Засоби на основі гіалуронової кислоти. Синовіальна рідина зміцнює суглоби, запобігаючи їх стирання: відсутність цієї речовини, обумовлена процесом старіння, позбавляє суглоби можливості відновитися. Гіалуронова кислота за своїми властивостями схожа з синовіальною рідиною, тому здатна замінити її, благотворно впливаючи на хрящову тканину.
 • БАД. Необхідність включення в загальне призначення добавок – визначає фахівець, виходячи з показників стану здоров’я пацієнта. Амінокислоти, присутні в комплексі, допомагають заповнити поживні речовини, необхідні для регенерації пошкодженого або зношеного хряща.
 

Якщо причина розвитку вроджених патологій – фактор спадковості, і на генотип вплинути неможливо, з метою збереження повноцінності здоров'я, необхідно дотримуватися певних рекомендацій:

 • Не вибирати сферу діяльності, що передбачає тривале перебування в одному положенні.
 • Проявляти максимальну обережність у процесі виконання спортивних тренувань, обмежуючись від виконання вправ, які представляють загрозу додаткового розтягнення зв’язок.
 • Якщо хрускіт в колінах відзначається після фізичного навантаження, доцільно скористатися спеціальними пристосуваннями, що забезпечують обмеження рухливості ноги.
 • Патологічні процеси, до числа яких відносяться артрози і артрити, обумовлюють одночасний прояв болю і хрускоту суглобів, що може супроводжувати кожен рух. Це змушує обмежити обсяг рухової активності, регулярно користуватися знеболюючими гелями або мазями.
 

Неприпустимо займатися самолікуванням – призначати програму обстеження та препарати повинен тільки фахівець. Ретельне виконання рекомендацій лікуючого лікаря допоможе поліпшити стан хрящової тканини суглобів, позбавляючи їх від патологічного хрускоту.Додано: 06/23/18 10:49
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.