Головна / Терапія / Види розладів шлунково-кишкового тракту і їх причини

Види розладів шлунково-кишкового тракту і їх причини

За даними статистики, практично 90% міського населення Землі страждають від різних захворювань шлунково-кишкового тракту. І в більшості випадків вони розвиваються протягом життя під впливом несприятливих факторів.

Всі захворювання шлунково-кишкового тракту діляться на органічні і функціональні. Органічні – це виразка, гастрит, ГЕРХ (гастроезофагеальнорефлюксна хвороба), рак, тобто захворювання, пов’язані з ураженням органу.

Функціональні захворювання – це порушення функції органу без зміни в його будові. Наприклад, до них відносяться симптом роздратованого кишечника і функціональна диспепсія.
Види розладів шлунково-кишкового тракту і їх причини 1

Органічні порушення

Гастрит

Від гастриту страждає більше 50% дорослого населення світу.

Суть проблеми: порушуються процеси регенерації клітин, починається запалення слизової оболонки шлунка.Причини: Helicobacter pylori, неправильне харчування, куріння і зловживання алкоголем, тривалий стрес, тривалий прийом ліків, хвороби обміну речовин, хронічна харчова алергія і т. д.

Симптоми: біль в області шлунка через 1-2 години після прийому їжі, «голодні болі», печія, порушення калу, зниження апетиту.

Виразка

В середньому від виразки шлунка і дванадцятипалої кишки страждають до 10% дорослого населення світу.

Суть проблеми: виразка виникає під дією соляної кислоти шлункового соку, пепсину або жовчі. На ділянці слизової виникають трофічні порушення, які потім переходять в виразку. Може поширитися на підслизовий шар.

Причини: в більшості випадків Helicobacter pylori, а також стрес, ендокринні порушення, токсини (у тому числі алкоголь і куріння), прийом медикаментів і т. д.

Симптоми: основний симптом виразки – болі в епігастральній області, особливо на голодний шлунок, нудота і блювота після їжі, втрата маси тіла, кисла відрижка або печія.

ГЕРХ

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, або ГЕРХ сьогодні є найпоширенішим захворюванням верхніх відділів ШКТ.Суть проблеми: при ГЕРХ відбувається постійний закид вмісту шлунка в стравохід, і в результаті розвивається враження нижніх відділів стравоходу.

Причини: стрес, куріння, ожиріння, неправильне харчування (велика кількість жирної їжі), алкоголь, постійна похила поза (наприклад, під час роботи), вагітність, порушення евакуації їжі з шлунку, підвищення внутрішньочеревного тиску, а також ослаблення сфінктера – м’язу, що перекриває стравохід в місці переходу в шлунок.

Симптоми: печія, відрижка, блювота, біль за грудиною при прийомі їжі, кашель, швидке насичення під час їжі, здуття.

Функціональні порушення

Печія

На відміну від ГЕРХ, функціональна печія не супроводжується враженнями і змінами слизової стравоходу.

Суть проблеми: у людини з печією виникають відчуття, подібні до ГЕРХ, але при цьому закидання кислого вмісту шлунка в стравохід може і не відбуватися.

Причини: підвищена чутливість стравоходу, порушення в роботі нервової системи. Часто пацієнти з функціональною печією відрізняються високим рівнем тривоги і гіпертрофовано сприймають наявні у них симптоми.

Симптоми: печіння за грудиною під час або після їжі, але при цьому розладів з боку органів травлення може не бути.

Диспепсія

Функціональна диспепсія (ФД), яка проявляється як біль і тяжкість в шлунку, є однією з найчастіших причин для звернення до лікаря.

Суть проблеми: при ФД відбувається порушення правильної моторики шлунка. Зокрема, зберігається тонус верхніх відділів, які повинні розслаблятися при надходженні їжі.

Причини: порушення вегетативної регуляції, стреси.

Симптоми: біль в епігастрії, відчуття печіння (але не печія), а також відчуття раннього наповнення шлунка.

Синдром роздратованого кишечника

За даними статистики, від синдрому роздратованого кишечника (СРК) страждає близько 20% всього населення світу, але 2/3 не звертаються за медичною допомогою.

Суть проблеми: пацієнти з СРК відчувають постійний дискомфорт, біль, але при цьому ніяких органічних вражень кишечника у них немає.

Причини: довгий час основною причиною СРК вважався стрес. Серед інших факторів називають неправильне харчування, надлишок кофеїну, недостатня кількість в раціоні харчових волокон, інфекційні захворювання кишечника. В останні роки отримані докази того, що підвищена проникність епітелію кишечника, яка є наслідком переваги факторів агресії над факторами захисту, також відіграє велику роль у розвитку СРК та інших функціональних порушень роботи ШКТ.

Симптоми: болі в животі і пов’язані з ними зміни калу: може бути як понос, так і запор.

Якщо вас турбують перераховані або інші дискомфортні відчуття з боку шлунково-кишкового тракту, зверніться до лікаря. Сучасна діагностика дозволяє швидко і точно встановити причину порушення травлення і розлади самопочуття.Додано: 05/2/19 11:06
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.