Головна / Дерматологія / Гемангіома у новонароджених: фото, причини виникнення, лікування

Гемангіома у новонароджених: фото, причини виникнення, лікування

Гемангіома – це один з різновидів доброякісної пухлини, що характеризується зміною судинної стінки вен або артерій. Дане новоутворення представлено у вигляді яскраво-червоної або синьої плями, яка, як правило, є вродженою або проявляється у новонародженого протягом першого місяця життя.

Гемангіома новонароджених на сьогоднішній день є досить поширеним явищем. Найчастіше пляма локалізується на волосистій частині голови або на обличчі малюка, що звичайно викликає хвилю переживань у його батьків.

Гемангіома у новонароджених: фото, причини виникнення, лікування 1

Якими бувають гемангіоми?

Зовнішній вид судинної пухлини безпосередньо залежить від виду гемангіоми:

  • Поверхнева гемангіома (розташована на поверхні шкірного покриву) – розрізняють плоску, горбисту і вузлову);
  • Підшкірна (розташована під шкірою) – кавернозна і змішана.
 

Причини розвитку судинних пухлин у дітей

Медики не можуть вказати точні причини появи гемангіом у новонароджених, однак виділяють ряд факторів:  • Часті стреси жінки в період вагітності;
  • Перенесені простудні захворювання матері в першому триместрі вагітності;
  • Прийом деяких лікарських препаратів матір’ю під час виношування дитини;
  • Генетична схильність до доброякісних пухлин;
  • Слабка імунна захист матері.
 

Важливо розуміти, що не залежно від причини виникнення судинної пухлини у новонародженого, кровопостачання тієї ділянки тіла, де локалізована гемангіома порушене.

Симптоми гемангіоми у новонароджених

Практично в 95% випадків судинна пухлина у новонароджених представлена у вигляді патологічного розростання великої кількості дрібних кровоносних судин (капілярів), розташованих на поверхні шкіри. Цю пухлину ще називають простою або капілярною гемангіомою. При детальному огляді можна помітити скупчення червоних точок, що нагадують уколи голки.

При натисканні на пухлину пальцем гемангіома спочатку блідне і зникає, потім знову проявляється. Дуже важливо диференціювати судинну пухлину від звичайної плями, яка при натисканні нікуди не зникає і не блідне. Крім цього, гемангіома стає яскравішою і може змінювати свій колір при сильному крику і плачу малюка.

Пляма абсолютно безболісна, але при пальпації можна відзначити, що температура навколишніх тканин пухлини трохи вища, ніж в інших ділянках поверхні тіла.

Однієї з різновидів судинних пухлин є кавернозна гемангіома. Цей вид новоутворень виявляється в підшкірно-жировій клітковині, при цьому зовнішній шкірний покрив може залишатися незмінним або мати червоний колір в області враження. Під кавернозною гемангіомою утворюється ущільнення, яке має схильність вростати в епідерміс і утворювати нові судинні точки навколо. Такі прояви свідчать про прогресування пухлини і є показанням до хірургічного видалення.

Гемангіома може розташовуватися на будь-якій ділянці тіла, однак улюбленими місцями локалізації є волосиста частина голови і обличчя. У новонароджених судинна пухлина часто зустрічається на верхньому повіці, губі, вушних раковинах. Розташовуючись на очах, вухах і губах гемангіома може викликати порушення слуху, зору та дихання. Саме через велику ймовірність розвитку ускладнень гемангіома у новонароджених є підставою для негайної консультації дерматолога. Фахівець на підставі огляду пухлини визначає тактику подальшої поведінки: терміново видаляти гемангіому або ретельно спостерігати.Капілярна гемангіома у новонароджених

Ускладнення гемангіоми

Гемангіома у новонароджених дітей може з’являтися на будь-якій ділянці тіла, і, незважаючи на те, що з часом її розвиток може піти на зниження, новоутворення не можна вважати нешкідливим. Як правило, при виявленні судинної пухлини у новонароджених, лікарі в більшості випадків рекомендують якомога швидше її видаляти. Це обумовлено тим, що судинна пухлина може порушувати роботу органів, біля яких вона розташована. Наприклад, гемангіома, локалізована на вушній раковині може істотно знизити слух малюка. Розташовуючись в області великих кровоносних судин, гемангіома може порушувати кровообіг у ційу ділянці або звузити просвіт судини.

При швидкому прогресуванні судинної пухлини збільшується ризик утворення інфікування дитини, так як в місцях локалізації гемангіоми можуть утворюватися виразки, які є вхідними воротами для проникнення інфекції.

Одним з факторів ризику розвитку ускладнень є порушення згортання крові, яке виникає на тлі утворення гемангіоми. Організм дитини, сприймаючи судинну пухлину, як ушкодження кровоносної судини, починає активно продукувати тромбоцити. Постійне виробництво тромбоцитів може в кінцевому підсумку призвести до тромбоцитопенії (зменшення кількості тромбоцитів в крові), і, як наслідок, зниження згортання крові. Дуже рідко судинна пухлина може розташовуватися на внутрішніх органах новонародженого, що викликає внутрішні кровотечі. Особливо небезпечним станом є судинна пухлина, локалізована на печінці. Прогресуючи, гемангіома може призвести до розриву печінки і великої кровотечі.

Методи лікування гемангіоми у новонароджених

Кріодеструкція (лікування холодом)

Гемангіоми невеликого розміру, розташовані на поверхні шкіри добре піддаються лікуванню холодом (локальній кріодеструкції). Під впливом низьких температур (рідкий азот має температуру нижче 180 градусів) тканина судинної пухлини миттєво замерзає, а її клітини руйнуються. Метод не викликає у пацієнта больових відчуттів і не супроводжується кровотечею гемангіоми. Немовлятам лікування гемангіоми методом кріодеструкції проводять навіть в умовах поліклініки, без попередньої анестезії.

Дітям однорічного віку і старше процедуру кріодеструкції проводять під загальним наркозом. Це необхідно, тому що дитина боїться лікарів, медичного інструментарію, лікарняної обстановки. Істерики і страх малюка можуть серйозно ускладнити хід процедури, тому потрібен загальний наркоз. Звичайно, перед операцією батьки повинні отримати висновок педіатра, що малюк здоровий і не має протипоказань до застосування анестезії. Тривалість самої кріопроцедури складає не більше 10 хвилин.

Через кілька днів на місці заморожування у малюка утворюється скоринка, яку батьки повинні щодня обробляти 5% розчином марганцівки. При обробці скоринки пам’ятайте, що розчин досить концентрований, тому намагайтеся не зачіпати здорові ділянки шкіри, щоб не викликати опік.

При утворенні скоринки не потрібно намагатися видалити її, так як під нею формується здорова тканина. Через кілька тижнів скоринка розсмокчеться самостійно і не залишить слідів на шкірі малюка.

Лазерне лікування гемангіоми новонароджених

При виявленні кавернозних гемангіом великих розмірів фахівці рекомендують лазерне лікування. Самим сучасним і ефективним методом лазеротерапії на сьогоднішній день є пункційна деструкція. Даний метод полягає у створенні проколу в шкірі, через який в пухлину вводиться лазерний світловод і впливає на клітини гемангіоми променями лазера. Плюсом даного методу лікування є висока точність і ефективність, за соті частки секунди промінь лазера розігрівають необхідні ділянки тканини до потрібної температури. Під впливом високих температур відбувається коагуляція білка пухлини. На місці впливу лазерного променя замість клітин пухлини розвивається сполучна тканина.

Якщо лікар рекомендує вашій новонародженій дитині лазерне лікування, не відмовляйтеся! Ніяких негативних наслідків і ускладнень даний метод терапії не викликає. Доза опромінення і тривалість впливу променя лазера підбираються строго індивідуально для кожного малюка, тому ризик розвитку негативних проявів від процедури мінімальний.

Народне лікування гемангіоми у новонароджених

Найпоширенішим народним методом лікування гемангіоми у новонароджених є сік чистотілу. Ним можна обробляти патологічну ділянку шкіри, починаючи з перших днів життя малюка. Однак займатися лікуванням своєї дитини самостійно вкрай небажано!Додано: 04/30/18 11:04
Категорія: Дерматологія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.