Головна / Хірургія / Рак вуха: види, ознаки, сучасні методи лікування

Рак вуха: види, ознаки, сучасні методи лікування

Рак вуха – це злоякісна пухлина, яка починає свій ріст з тканин зовнішнього (вушної раковини або слухового проходу) або середнього вуха. Це захворювання виявляється всього у 1-2 % пацієнтів з раковими утвореннями.

За спостереженнями фахівців, рак вуха однаково часто спостерігається у людей обох статей. Частіше це новоутворення виявляється у людей після 40 років. У 80 % випадків утворення вражає вушну раковину, у 15% пацієнтів пухлина починає свій ріст тканин слухового проходу і тільки у 5 % хворих зростає з тканин середнього вуха.

Зазвичай ракова пухлина у вусі формується на тлі хронічних запалень або травмування органів слуху. Вона проростає в навколишні тканини, досягає внутрішнього вуха, вражає черепні нерви і може провокувати розвиток карциноматозу оболонок мозку.

Згодом ця пухлина здатна пошкоджувати внутрішню сонну артерію і ставати причиною масивних кровотеч. На пізніх стадіях новоутворення метастазує в регіонарні лімфовузли. Віддалені гематогенні метастази при цьому захворюванні спостерігаються рідко.

Причини

Рак вуха: види, ознаки, сучасні методи лікування 1


Поки вчені не змогли з’ясувати точних причин виникнення раку вуха. Спостереження фахівців дозволяють виділяти кілька факторів, що відносяться до передракових або запальних захворювань.Рак вуха може викликатися такими факторами:

 • прикордонний невус;
 • поліпи;
 • тривалий перебіг отитів і ларингіту;
 • хронічна виразка;
 • формування рубців після механічних травм, опіків і відморожень вуха;
 • системний червоний вовчак;
 • хронічна екзема;
 • псоріаз.
 

Деякими фахівцями висловлюється думка про можливий вплив спадковості на розвиток раку вуха.

Збільшувати вірогідність виникнення злоякісної пухлини вуха можуть наступні зовнішні фактори:

 • підвищений радіаційний фон;
 • надмірна інсоляція;
 • сприяють розвитку запальних захворювань носоглотки і вуха низькі температури при високій вологості.
 

Класифікація

В залежності від локалізації новоутворення виділяють:

 • рак зовнішнього вуха;
 • рак середнього вуха.
 

При ураженні злоякісною пухлиною зовнішнього вуха утворення може мати 2 локалізації: • рак вушної раковини;
 • рак зовнішнього слухового проходу.
 

Залежно від причин формування злоякісного утворення рак буває:

 • первинний – новоутворення формується через ракове переродження клітин тканин вуха;
 • вторинний – пухлинний процес стає наслідком поширення в тканини вуха новоутворень з поруч розташованих органів (глотки, пазух носа і ін).
 

Ракова пухлина вуха може бути:

 • екзофітною – новоутворення росте в просвіт вуха;
 • ендофітною – росте вглиб тканин.
 

В залежності від структури ракові утворення вуха бувають:

 • виразковими;
 • виразково-інфільтрируючими;
 • солітарно-вегетуючими.
 

Поділяються ракові пухлини вуха і за гістологічною будовою:

 • Базаліоми. Утворення починає свій ріст з епітеліальних клітин, росте повільно і пізно метастазує. Пухлина виглядає як виразка або рубцеве утворення плоскої форми.
 • Спиноцеллюлярна плоскоклітинна. Пухлина так само утворюється з клітин епітелію, але відрізняється швидким зростанням. Утворення в слуховому проході нагадують  ерозивну ділянку. При локалізації на раковині вуха пухлина схожа на бородавчатий наріст з широкою основою, який схильний до кровоточивості.
 • Саркоми. Ці пухлини виявляються вкрай рідко і починають свій ріст із клітин сполучної тканини. На вушній раковині саркоми ростуть повільно. При ураженні слухового проходу утворення росте швидко.
 

У деяких випадках вухо може вражатися меланомами, клінічні прояви яких схожі з меланомами шкіри.

Симптоми раку зовнішнього вуха

На початкових стадіях новоутворення майже ніяк не проявляється.

Зазвичай першими ознаками ураження зовнішнього вуха стають наступні симптоми:

 • свербіж;
 • печіння;
 • сторонні шуми у вусі;
 • формування виразки, вузла або грануляції.
 

Утворення зовнішнього вуха можуть кровоточити. Відзначається характерна особливість: пухлини вушної раковини кров рідша, ніж новоутворення слухового проходу. Іноді з вуха виділяється слизовий або гнійний ексудат і відчувається гнильний запах.

Дещо пізніше зі сторони ураження виникають хворобливі відчуття, які посилюються по мірі прогресування пухлинного процесу. При проростанні новоутворення в навколишні тканини у хворого можуть з’являтися паралічі мімічних м’язів, порушення слуху.

При метастазуванні пухлини збільшуються розташовані поруч лімфатичні вузли.

Симптоми раку середнього вуха

На початкових стадіях ракова пухлина середнього вуха протікає як хронічний отит середнього вуха. Зазвичай першими ознаками пухлинного ураження стають такі ознаки, як виділення гною і приглухуватість, що виявляється погіршенням або повною втратою слуху. При огляді слухового проходу можуть виявлятися грануляції.

По мірі зростання утворення у хворого посилюються болі. Больові відчуття зазвичай віддають в область шиї і скроні. Через поширення пухлини приглухуватість прогресує, виникають запаморочення і активується зростання грануляцій, які часто легко пошкоджуються і кровоточать.

При проростанні пухлини в привушну слюнну залозу і глотку у хворого виникають проблеми з ковтанням і зменшується рухливість нижньої щелепи. Залучення в пухлинний процес трійчастого і лицьового нервів призводить до паралічів мімічних м’язів і інтенсивним болем. При пошкодженні внутрішньої сонної артерії розвиваються сильні кровотечі. Якщо новоутворення поширюється на мозкові оболонки, то у хворого виникають ознаки карциноматозного менінгіту.

При метастазуванні злоякісної пухлини середнього вуха вражаються регіонарні лімфатичні вузли. Вони збільшуються в розмірах, можуть спаюватися з оточуючими тканинами, формувати конгломерати і виразкуватись.

Стадії

В залежності від поширеності пухлинного процесу в перебігу раку вуха виділяють наступні стадії:

 • I – утворення не виходить за межі шкіри або слизової оболонки середнього вуха і не зачіпає хрящові та кісткові тканини;
 • II – пухлина проростає в хрящові тканини зовнішнього вуха або кісткові структури поблизу середнього вуха, метастазів немає;
 • III – раковий процес виходить за межі хрящів і кісток і поширюється на найближчі лімфовузли;
 • IV – пухлина має великі розміри і починає розпадатися, вражає сусідні тканини і органи, метастазує не тільки в регіонарні, але і глибокі лімфатичні вузли шиї, які формують конгломерати і можуть виразкуватись, іноді виявляються віддалені гематогенні метастази.
 

Діагностика

Рак середнього вуха лікар запідозрить, проводячи отоскопію.

Для підтвердження присутності ракової пухлини вуха виконуються наступні дослідження:

 • отоскопія – виявляє наявність новоутворення;
 • біопсія тканин пухлини з наступним гістологічним аналізом – дозволяє визначати злоякісність пухлини і її тип;
 • рентгенографія черепа, МРТ і КТ – виконуються для визначення поширеності ракового процесу та ступеня ураження оточуючих структур.
 

Лікування

Для боротьби з раком вуха можуть застосовуватись різні методики, їх вибір визначається видом і стадією пухлинного процесу.

На I стадії раку зовнішнього вуха лікування може обмежуватися застосуванням радіопроменевої терапії. Якщо після курсу опромінення виявляються залишки новоутворення, то для їх усунення проводиться электроексиція. При меланомах вуха може виконуватися кріодеструкція новоутворення, при якій ракові клітини руйнуються впливом низьких температур.

При II стадії пухлин зовнішнього вуха для боротьби з утворенням проводиться передопераційна радіохвильова терапія і виконується хірургічне видалення вузла або його електрорезекція. При ураженнях слухового проходу проводиться повне видалення вушної раковини.

При ракових утвореннях зовнішнього вуха III стадії виконується опромінення і розширена операція, яка доповнюється видаленням уражених лімфатичних вузлів разом з навколишнього їх клітковиною.

Множинні метастази є показанням для виконання операції Крайля. Це втручання зазвичай проводиться через 14 днів після видалення первинного пухлинного вогнища і передбачає видалення підшкірної клітковини шиї разом з лімфовузлами.

При раку середнього вуха, який обмежений межами барабанної перетинки, використовується комбіноване лікування, що полягає в перед – і післяопераційному застосуванні систем Гамма-ніж/Кібер-ніж і виконання часткового видалення скроневої кістки і видалення околоопухолевих хрящів. При ураженні лімфатичних вузлів проводиться їх видалення або операція Крайля.

На пізніх стадіях ракового процесу виконується паліативна радіохвильова терапія, яка іноді доповнюється хіміотерапією. Прийом цитостатиків при цьому виді раку зазвичай буває малоефективним.

До якого лікаря звернутися та прогноз

Прогнози при раку вуха залежать від стадії пухлинного процесу. При ранньому виявленні новоутворень I-II стадії виживання пацієнтів сягає 74 %. На більш пізніх стадіях, які супроводжуються виникненням метастазів, виживає не більше 5 % хворих.

При появі свербежу, печіння і болю у вусі, виразок, грануляцій або вузликів в області вушної раковини або слухового проходу, погіршення слуху слід звернутися до отоларинголога. Після проведення ряду досліджень (отоскопії, біопсії, гістологічного аналізу біоптату, рентгенографії, КТ та МРТ) і виявленні ракової пухлини лікар порекомендує звернення до онколога.

Рак вуха характеризується виникненням пухлини в області зовнішнього або середнього вуха. Це злоякісне новоутворення виявляється рідко, але відноситься до небезпечних, так як при його метастазуванні ймовірність одужання хворого істотно скорочується через ураження структур черепа і головного мозку. Його лікування повинно починатися якомога раніше. Для боротьби з пухлиною можуть застосовуватися класичні хірургічні операції, кріодеструкція, Кібер-ніж, Гамма-ніж, електрохірургічні методики, опромінення і хіміотерапія.Додано: 08/8/18 9:55
Категорія: Хірургія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.