Емоційне вигоряння: як його розпізнати?

Експерти ВООЗ оновили Міжнародну класифікацію хвороб (МКБ): тепер емоційне вигорання визнали професійним явищем, яке впливає на здоров’я людини. Його поки не визнали хворобою, як помилково передали ЗМІ, проте цей стан може стати серйозною проблемою.

Що це таке?

ВООЗ визначає вигоряння як результат хронічного стресу на роботі, який людина не змогла подолати. Деякі лікарі вважають його однією з форм депресії.

Вигоряння найпростіше описати як сильну емоційну втому – таке трапляється від занадто напруженої, стресової роботи.

Як розпізнати емоційне вигоряння?

Ось три головних симптоми:

  • Відчуття, що ви повністю вичерпали запаси сил, емоційно спустошилися;
  • Відсторонення від роботи, негативні почуття по відношенню до неї;
  • Зниження працездатності.

Також можуть з’явитися соматичні симптоми: безсоння, болі в м’язах і головні болі, загострення хронічних захворювань і т. д. загалом, типові ознаки стресу.

ВООЗ відносить вигоряння конкретно до професійного контексту: за новим документом воно не повинно застосовуватися для оцінювання інших сфер життя.

Як від нього позбутися?

По-перше, візьміть відпустку: два тижні – це мінімальний термін, щоб прийти в себе. По-друге, знайдіть і усуньте саму причину вигорання.

Для цього можна спробувати записати все те, що вам не подобається у вашій роботі, а потім – шляхи вирішення до кожного пункту. Набридла критика з боку начальника? Поговоріть з ним. Не йде на контакт? Нову роботу ви знайдете, а ось здоров’я вам ніхто не поверне.

Як запобігти емоційне вигоряння?

Ось кілька простих порад, якими багато хто нехтує:

  • Не позбавляйте себе вихідних. Як мінімум на один день в тиждень переставайте перевіряти робочу пошту і відповідати на дзвінки – дайте собі відпочити.
  • Займайтеся спортом і медитаціями – це знижує рівень стресу і допомагає «відключитися» від роботи.
  • Налагодьте режим: у вас повинно мінімум 7 годин йти на сон.
  • Навчіться планувати час і визначте власний комфортний ритм роботи.
  • Поверніться до своїх хобі або заведіть нові.
  • Не намагайтеся відповідати чужим очікуванням і не бійтеся помилятися. Це нормально: немає такої людини, яка за все життя не допустила б жодного промаху.

Якщо нічого не допомагає – подумайте про зміну роботи або взагалі професії. Роками не можете відшукати в ній сенс? Визнайте, що це не ваше, і рухайтеся вперед.

Про автора Марічка Павленко 555 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар