Головна / Гінекологія‎ / Біль в яєчниках: симптоми, причини

Біль в яєчниках: симптоми, причини

Хворобливі відчуття в яєчниках – найпоширеніша скарга, яка виникає у жінок репродуктивного віку. Цей симптом може бути проявом різних захворювань статевої сфери. Чому болять яєчники і що робити при цьому стані?

Біль в яєчниках: симптоми, причини 1

Причини болю внизу живота

Біль в яєчниках сприймається жінкою як гострі, ниючі або тягнуть відчуття в бічних частинах живота і паховій області. Нерідко біль переходить на поперек і сідниці, спускається на крижі і між ногами. Хворобливі відчуття нерідко поєднуються з порушеннями менструального циклу, проблемами при сечовипусканні і дефекації.

Біль в проекції яєчників зустрічається при різній гінекологічній патології і зазвичай свідчить про серйозні неполадки в організмі. Хворобливі відчуття в бічних частинах живота також виникають при деяких захворюваннях черевної порожнини. З’ясувати точну причину болю зможе лікар після ретельного огляду та обстеження пацієнтки.

Фізіологічні причини болю в яєчниках

Стан, який не потребує допомоги фахівців:

Овуляція

Овуляція – єдина фізіологічна причина появи болю в яєчнику. В процесі овуляції дозріла яйцеклітина виходить з яєчника, що супроводжується невеликим надривом його капсули і мікроскопічним крововиливом у черевну порожнину. Багато жінок навіть не помічають ніяких змін в організмі і не відчувають болю. Неприємні відчуття найчастіше з’являються на тлі стимуляції овуляції медикаментозними препаратами (у тому числі після відміни комбінованих оральних контрацептивів).У здорових жінок овуляція виникає на 12-14 день циклу. Дозріла яйцеклітина живе не більше 24 годин.

Крім хворобливих відчуттів, в середині циклу з'являються й інші симптоми:

 • збільшення в’язкості слизу і посилення вагінальних виділень;
 • підвищення базальної температури;
 • посилення статевого потягу.
 

Овуляція говорить про те, що організм жінки готовий до зачаття і виношування дитини. Хворобливі відчуття в яєчниках під час овуляції вважаються нормою. Лікування не потрібне. Для полегшення стану рекомендується фізичний спокій, холод на низ живота. Якщо болі в середині циклу посилюються, необхідно терміново звернутися до лікаря.

Патологічні причини болю в яєчниках

Стани, при яких слід обов’язково звернутися до лікаря:

Позаматкова вагітність

Позаматкова (ектопічна) вагітність – це патологія, при якій ембріон розташовується поза порожниною матки. У більшості випадків при цьому стані плодове яйце виходить в стінку маткової труби. Набагато рідше ембріон виявляється в яєчнику, шийці матки або черевної порожнини.Позаматкова вагітність володіє всіма ознаками фізіологічної вагітності. У жінки збільшуються і нагрубают молочні залози, з’являється виражена слабкість, змінюється настрій. Можливе виникнення нудоти і блювоти – ознак раннього токсикозу. Позаматкова вагітність триває до 6-9 тижнів, після чого неминуче переривається. Розвиток дитини поза маткою не можливий.

Переривання вагітності супроводжується появою сильних болів в бічних відділах живота (з одного боку) і кров’янистих виділень із статевих шляхів. Стан жінки швидко погіршується. Можлива втрата свідомості і розвиток шоку на фоні крововтрати. При найменшій підозрі на позаматкову вагітність необхідно звернутися до лікаря.

Визначитися з діагнозом і визначити локалізацію плідного яйця можна за допомогою УЗД. Запідозрити ектопічну вагітність може лікар і при огляді пацієнтки на гінекологічному кріслі.

Лікування позаматкової вагітності тільки хірургічне: видалення нежиттєздатного плодового яйця. За показаннями проводиться висічення враженої маткової труби і яєчника. Після операції призначається антибактеріальна терапія, підбирається адекватна контрацепція на період до 6 місяців.

Сальпінгоофорит

Це запалення маткової труби і яєчників (придатків матки). Ізольоване враження яєчників зустрічається вкрай рідко. Захворювання виникає переважно в репродуктивному віці. Причиною сальпінгоофориту стають різні патогенні та умовно-патогенні мікроорганізми. Ймовірність розвитку інфекції підвищується після викидня, аборту або будь-яких втручань в порожнині матки.

Сальпінгоофорит може протікати в гострій або хронічній формі. У гострій стадії з’являються сильні болі внизу живота і в паховій області, підвищується температура тіла. При хронічному перебігу болі в яєчниках будуть слабкі, ниючі, постійні. На тлі сальпінгоофориту нерідко розвивається безплідність, підвищується ймовірність позаматкової вагітності або мимовільного викидня.

Для лікування застосовуються антибактеріальні і протизапальні препарати, призначається фізіотерапія. У запущених випадках проводиться видалення яєчника та маткової труби.
Біль в яєчниках: симптоми, причини 2

Кіста яєчника

Кіста – це округла порожнина, заповнена рідиною. Кісти яєчників можуть протікати безсимптомно або ж супроводжуватися появою болю в бічних частинах живота (в місці локалізації кісти). Характерні різні порушення менструального циклу: кров’янисті виділення між менструаціями, подовження менструальних кровотеч, нерегулярність циклу. Можливий розвиток аменореї – повної відсутності менструацій.

Відмітні особливості:

 • біль локалізується з одного боку;
 • біль виникає на тлі порушень менструального циклу;
 • хворобливі відчуття посилюються під час статевого акту.
 

З’ясувати характер і тип кісти можна при проведенні УЗД. В особливих випадках показана біопсія утворення і гістологічне дослідження отриманого матеріалу. Нешкідлива на перший погляд кіста може виявитися злоякісною пухлиною, що вимагає іншого походу до терапії.

Для лікування кісти призначаються гормональні і протизапальні препарати. При відсутності ефекту від консервативної терапії проводиться хірургічне лікування: видалення кісти. За показаннями виконується резекція яєчника – висічення ділянки органу. Видалення яєчника може знадобитися при великих розмірах кісти або при виявленні злоякісної пухлини.

Пухлини яєчника

Пухлини яєчника можуть бути доброякісні і злоякісні. І ті, і інші тривалий час протікають безсимптомно. Тупі ниючі болі в яєчниках при цій патології виникають на пізніх стадіях, при великих розмірах пухлин. Новоутворення розтягує капсулу яєчника і здавлює сусідні органи, що призводить до появи неприємних відчуттів внизу живота.

Інші симптоми пухлин яєчника:

 • порушення менструального циклу;
 • невиношування вагітності (часті викидні);
 • безпліддя;
 • порушення сечовипускання і дефекації (за рахунок здавлення сечового міхура і прямої кишки);
 • збільшення живота в розмірах (при великих розмірах пухлини).
 

Злоякісні пухлини яєчника супроводжуються погіршенням загального стану жінки. Виникає слабкість, знижується апетит, відзначається втрата ваги. Можливе метастазування пухлини в інші органи і порушення їх функції.

Лікування пухлин яєчника хірургічне. Віддалена пухлина відправляється на обов’язкове гістологічне дослідження. При раку яєчника за показаннями призначається хіміотерапія і променеве опромінення.

Патологія інших органів

Біль в яєчнику не завжди пов’язана з захворюваннями цього органу. Дискомфорт в бічних відділах живота може виникати при патології кишечника, сечового міхура, вираженому спайковому процесі. Нерідко біль в проекції яєчників виникає при апендициті. З’ясувати точну причину такого стану можна тільки після повного обстеження.

Болі в яєчниках і вагітність

Біль в проекції яєчників нерідко виникає під час вагітності. Важливо пам’ятати: саме по собі зачаття дитини не може стати причиною виникнення болів.

Неприємні відчуття в бічних відділах живота виникають при наступних станах:

 • загроза переривання вагітності (при підвищенні тонусу матки);
 • кісти яєчника.
 

Під час вагітності спостерігається особлива патологія – кіста жовтого тіла. Це утворення зазвичай не представляє загрози для розвитку плоду і зникає самостійно. При розриві кісти на строк до 14 тижнів підвищується ризик викидня. При такому ускладненні показана термінова госпіталізація в стаціонар і оперативне лікування.

Біль в яєчниках: симптоми, причини 3

Болі в яєчниках і гострі стани в гінекології

Сильний раптовий біль у яєчниках може свідчити про розвиток серйозної патології, що вимагає екстреної допомоги фахівця. Мова йде про такі небезпечні стани:

Апоплексія яєчника

Це крововилив у яєчник при пошкодженні його судин. Такий стан виникає на фоні кісти, пухлини або при травмі яєчника. Спровокувати апоплексію може фізичне навантаження і статевий акт в середині менструального циклу (при овуляції).

При апоплексії яєчника виникає сильний раптовий біль внизу живота. Розвивається слабкість, запаморочення і нудота пов’язані з втратою крові. Можлива втрата свідомості. Біль віддає в крижі, куприк, поперек. Вираженість симптомів залежить від величини крововтрати.

Апоплексиія яєчника – привід для госпіталізації в гінекологічне відділення. При незначній (до 150 мл) крововтраті показаний статевий та фізичний спокій, лід на низ живота, фізіотерапія. Для зняття болю призначаються спазмолітики та анальгетики. При погіршенні стану проводиться хірургічне лікування: розтин кісти, резекція яєчника або повне видалення органу.

Перекручування ніжки пухлини яєчника

Кісти і пухлини яєчника, розташовані на його поверхні, кріпляться до органу з допомогою ніжки.

При перекручуванні цієї ніжки порушується кровообіг, з'являються наступні симптоми:

 • сильні болі в бічних відділах живота (з одного боку);
 • іррадіація болю в сідничну область, поясницю, крижі, стегно;
 • нудота і блювання;
 • запор;
 • запаморочення;
 • втрата свідомості.
 

Лікування хірургічне. При перекручуванні ніжки пухлина видаляється. За показаннями проводиться резекція яєчника (часткове видалення його тканин).

Діагностика

Для з’ясування причини больового синдрому проводиться повне обстеження пацієнтки.

Схема діагностики включає в себе:

 • гінекологічний огляд;
 • УЗД органів малого тазу;
 • УЗД сусідніх органів (сечовий міхур, кишечник);
 • пункція черевної порожнини;
 • діагностична лапароскопія.
 

Лапароскопія – найбільш точний метод діагностики новоутворень яєчника. У ході процедури можна виявити пухлини і кісти, виявити спайки, знайти ознаки запального процесу в органах малого тазу. При підозрі на патологію кишечника також проводиться лапароскопія. Якщо причина болю буде знайдена, діагностична процедура може перейти в лікувальну. При лапароскопії можливо видалення невеликих пухлин, кіст, висічення маткової труби при ектопічній вагітності, розсічення спайок і багато інших маніпуляцій.

Методи лікування болю в яєчниках

Біль в яєчниках – привід звернутися до лікаря і пройти повне обстеження у фахівця. Якщо болі стають нестерпними, слід викликати «швидку допомогу». Сильні болі в животі свідчать про розвиток гострої патології, в тому числі небезпечної для життя жінки. Чим раніше буде надана допомога, тим більше шансів на сприятливий результат лікування захворювання.

До візиту до лікаря слід дотримуватися загальних рекомендацій:

 • статевий та фізичний спокій;
 • лід на низ живота (при кровотечі).
 

Для зменшення болю можна випити одну-дві таблетки анальгетика (ібупрофен та його аналоги) або спазмолітика.

Вибір методу лікування буде залежати від причини больового синдрому. Не рекомендується приймати які-небудь серйозні препарати без призначення лікаря. З обережністю варто використовувати методики народної медицини. Самолікування може негативно позначитися на здоров’ї жінки і привести до розвитку ускладнень.Додано: 04/28/18 8:58
Категорія: Гінекологія‎

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.