Головна / Дерматологія / Діабетична дермопатія та інші види враження шкіри при діабеті

Діабетична дермопатія та інші види враження шкіри при діабеті

При цукровому діабеті роками протікають порушення обміну глюкози викликають зміни у всіх системах і органах, і шкірні покриви не є винятком. У них нагромаджується багато цукру та інших токсичних продуктів порушеного метаболізму, і ці речовини призводять до структурної перебудови не тільки шкіри, але й волосяних фолікулів, потових і сальних залоз.

Крім цього, у всіх хворих розвивається мікроангіопатія і полінейропатія, які негативно відбиваються на стані шкіри. За різними даними статистики, її враження виявляються приблизно у 25-50 % хворих.

Як змінюється шкіра при цукровому діабеті?

Діабетична дермопатія та інші види враження шкіри при діабеті 1


У пацієнтів з діабетом шкірні покриви стають сухими і втрачають свій тургор. Нерідко саме такі прояви, як свербіж і сухість шкіри, схильність до частих бактеріальних і грибкових інфекцій, і стають першими сигналами цього небезпечного захворювання.

У діабетиків шкірні покриви набувають хворобливий жовтуватий відтінок, нігті товщають і змінюють свою форму, волосся стає тьмяним і випадає. Дифузне облисіння при цьому захворюванні може говорити про неправильну терапію та розвитку ускладнень. Наприклад, при нейропатії нижніх кінцівок випадає волосся на гомілках.Як класифікуються враження шкіри при діабеті?

У медичній літературі можна зустріти близько 30 різних дерматозів, які виявляються при діабеті.

Всі ці патології шкіри поділяють на 3 групи:

 • Первинні. Ці зміни провокуються ускладненнями діабету (порушеннями обмінних процесів, полинейропатією, ангіопатією). До них відносять діабетичні дермопатії, ксантоматоз, бульбашки, ліпоїдний некробіоз та ін.
 • Вторинні. Створюються при діабеті сприятливі умови призводять до частих інфекційних вражень шкіри бактеріальної та грибкової природи.
 • Дерматози, що розвиваються через прийом лікарських препаратів для лікування цукрового діабету. До них відносять екзематозні реакції, токсикодермії, кропив’янку і постінєкційну ліподистрофію.
 • Всі вищеописані патології погано піддаються терапії, протікають довгостроково і часто загострюються. В рамках цієї статті ми ознайомимося з найчастішими патологічними змінами з боку шкіри у діабетиків.
 

Діабетична дермопатія

Ускладнююча перебіг діабету мікроангіопатія здатна призводити до появи на шкірі (зазвичай на ділянках передньої поверхні гомілок) червонувато-коричневих папул діаметром 5-12 мм. Через таку найбільш типову локалізацію шкірних проявів діабетичну дермопатию нерідко називають «плямистою гомілкою». За спостереженнями фахівців, це ускладнення діабету частіше виявляється у тривало хворіють людей.

Згодом папули зливаються і формують атрофічну округлу пляму, шкіра на якій постійно стоншується. Зазвичай це не викликає хворобливих відчуттів, але іноді у хворого в ділянці ураження виникає свербіж або печіння. Діабетична дермопатія не потребує лікування і через 1-2 роки плями самоусуваються.

Ліпоїдний некробіоз

Це хронічно протікаюче захворювання розвивається на тлі інсулінозалежного діабету і супроводжується дистрофією жирової тканини і дезорганізацією колагену. Найчастіше воно виявляється у дівчат і жінок 15-40 років.Основною причиною ліпоїдного некробіозу є діабетична мікроангіопатія, що приводить до омертвіння еластичних волокон. Спочатку на шкірних покривах хворого виникають рожево-синюшні плоскі і гладкі вузлики. Вони мають округлу або неправильну форму, але з часом витягуються в довжину і формують овальні бляшки з чітко окресленими кордонами. Їх центр жовто-коричневого кольору, злегка западає, а червоно-синюшні краї злегка підняті над поверхнею здорових тканин. Поверхня цих шкірних змін зазвичай гладка, іноді вони лущаться по периферії.

З часом центр бляшок атрофується, і на них з’являються легені гіперпігментації і судинні зірочки. Самі бляшки не доставляють дискомфорту, але при формуванні на них виразок у хворого присутні больові відчуття.

Діабетичні пухирі

При важко протікаючій діабетичній полінейропатії на шкірі виникають великі наповнені прозорою рідиною пухирці, які схожі на прояви опіку. Їх діаметр може становити від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. Вони не супроводжуються болями і можуть розташовуватися на поверхні пальців, передпліччя або гомілок. Після стабілізації рівня цукру в крові пухирі самоусуваються і зазвичай не залишають шрами.

Діабетичний ксантоматоз

Це захворювання провокується поганою корекцією рівня цукру і підвищенням рівня тригліцеридів у крові. У хворого виникають горохоподібні тверді воскоподібні бляшки з жовтим забарвленням і червоним обідком. Частіше вони локалізуються в області обличчя і сідниць або на згинах верхніх і нижніх кінцівок. Ці елементи сверблять і усуваються протягом декількох тижнів. Для лікування даного ускладнення діабету необхідна нормалізація рівня цукру і жирів у крові.

Зміни шкіри внаслідок атеросклерозу

Ці ураження шкірних покривів виявляються приблизно у однієї третини хворих з цукровим діабетом першого типу і викликаються атеросклеротичними ураженнями живлячих шкіру судин. Їх звуження призводить до недостатнього надходження кисню і поживних речовин до тканин. В результаті шкірні покриви стають холодними на дотик і стоншуються, волосся випадає, нігті стають знебарвленим і потовщеними. Крім цього, уражені ділянки шкіри повільніше загоюються і стають більш сприйнятливими до інфекцій.

Діабетична склеродермія

Це захворювання спостерігається рідко і виявляється у людей з діабетом другого типу. Воно проявляється у вигляді потовщення шкіри задньої поверхні шиї і верхньої частини спини.

Вітіліго

Діабетична дермопатія та інші види враження шкіри при діабеті 2


Це дерматологічне захворювання часто спостерігається у людей з цукровим діабетом першого типу. Деякі ділянки шкіри залишаються незабарвленими і виглядають як знебарвлені плями. Зазвичай ділянки гіпо-пігментації розташовуються на животі і грудях. Інколи вони розташовуються на обличчі навколо очей, ніздрів і губ.

Акантокератодермія

Це враження шкірних покривів зазвичай передує розвитку цукрового діабету другого типу та деяких інших ендокринних патологій. Акантокератодермія є своєрідним маркером діабету і шкірною маніфестацією інсулінорезистентності. Частіше ця зміна шкірних покривів спостерігається у людей з ожирінням.

На певних ділянках шкіри, частіше в області природних шкірних складок, у хворого виникають ущільнення. Шкіра виглядає як засмагла або брудна, її поверхня нагадує таку тканину, як вельвет. Найчастіше області затемнення розташовуються на бічній або задній поверхні шиї або в паху, але іноді вони присутні на ліктях і колінах.

Склеродактілія

При цьому ускладненні цукрового діабету шкіра на пальцях рук і ніг стає воскоподібною, потовщеною і стягнутою. Через ці зміни у хворого може затрудняться рухливість фалангових суглобів.

Бактеріальні інфекції

Найчастіше шкіра хворих з цукровим діабетом інфікується стафілококами. Зазвичай подібні враження відбуваються на тлі поганого контролю рівня цукру в крові. В результаті у хворого виникають запальні вузлики – фурункули. Вони формуються біля волосяних фолікулів. Крім цього, бактеріальними інфекціями можуть вражатися залози повік і нігті.

Грибкові інфекції

При цукровому діабеті сприйнятливість шкіри до різних грибкових інфекцій підвищується.

Найчастіше вражається шкіра грибками Candida Albicans. Ця грибкова інфекція проявляється у вигляді бульбашкових висипань яскраво-червоного кольору, що покриваються лусочками.

Зазвичай цей мікоз вражає наступні ділянки:

 • складки шкіри під грудьми;
 • міжпальцевий простір;
 • куточки рота (ангулярний хейліт);
 • навколонігтьовий простір;
 • пахви;
 • пахова область;
 • піхви (у жінок) та статеві органи (у чоловіків).
 

Крім Candida Albicans шкірні покриви при цукровому діабеті нерідко вражаються іншими грибковими захворюваннями:

 • пахова епідермофітія – в параанальній і паховій зоні виникають сверблячі висипання червоного кольору;
 • епідермофітія стоп – на поверхні стоп і міжпальцевому просторі виникають сверблячі лущення;
 • стригучий лишай проявляється округлими облущеними червоними плямами, які мають чіткі контури і злегка підняті краї, вони зазвичай розташовуються на обличчі, волосистій частині голови, шиї і руках (у рідкісних випадках висипання спостерігаються на долонях, стопах і нігтях).
 

Найнебезпечнішою грибковою інфекцією при цукровому діабеті є мукороз, який може приводити до смерті хворого. Захворювання починається як синусит і супроводжується субфебрильною лихоманкою, болями в придаткових пазухах носа.

Іноді можуть бути рідкі кров’янисті виділення з носа. Через кілька днів стан хворого різко погіршується, температура піднімається до більш високих показників і порушується свідомість.

Носові раковини стають чорними або темно-червоними, іноді запалюється шкіра на щоках. У хворого з’являється зона некрозу на твердому небі, розвивається пневмонія і може настати сліпота. При відсутності лікування грибкова інфекція поширюється на головний мозок, легені та інші органи. У хворого настає кома і через кілька днів або два тижні настає смерть.

Рекомендації по догляду за шкірою при цукровому діабеті

Знизити ймовірність виникнення проблем зі шкірою при цукровому діабеті допоможуть наступні поради фахівців:

 • Мити шкіру м’яким милом і ретельно просушувати її рушником (особливо в природних складках).
 • Користуватися зволожуючими лосьйонами та кремами для тіла.
 • Випивати протягом дня достатню кількість води.
 • Вибирати білизну за розміром і з натуральних тканин.
 • Носити зручне взуття, виготовлене з добре провітрюваних матеріалів.
 • При появі будь-яких ознак ураження шкіри (плями, лущення, потертості, тривало не загоюються ушкодження) звертатися до лікаря.
 

До якого лікаря звернутися

При виникненні висипань, ущільнень, лущення, почервоніння, порушень пігментації шкіри, свербежу та інших неприємних відчуттів слід звернутися до дерматолога. Після постановки діагнозу лікар порекомендує лікування захворювання та консультацію ендокринолога.

Діабетична дермопатія та інші ураження шкірних покривів при цукровому діабеті розвиваються внаслідок накопичення в шкірі цукру, інших токсичних продуктів порушеного обміну речовин і розвитку полінейропатії та мікроангіопатії. Ці проблеми з шкірою багато в чому обумовлені якістю корекції рівня цукру в крові. В деяких випадках подібні дерматологічні прояви не потребують лікування та минають самостійно, а для усунення інших потрібна спеціальна терапія.Додано: 07/24/18 10:51
Категорія: Дерматологія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.