Головна / ЛОР / Заклало вуха при застуді: що робити?

Заклало вуха при застуді: що робити?

Схильність людини до простудних захворювань в холодну пору року – відома. Але поряд з нежиттю, кашлем і ломотою в тілі може розвинутися не менш дискомфортне явище – закладеність вуха.

Зумовлюється це анатомічною будовою відділів горла, слухових каналів, а також порожнини носа. Пазухи вух пов’язані з отворами носоглотки: по цих шляхах відбувається передача повітря, що потрапляє у процесі жування або ковтання.

Якщо людина здорова, у барабанній порожнині існує стабільний тиск. Процес жування не доставляє дискомфорту, здатність чути не порушується. Але перешкода до нормального надходженню повітря стає причиною того, що рівень тиску знижується, створивши відчуття закладеності вуха.

Одночасно з цим, відбувається інтенсивний набряк слизового покриву носа, а невдалі спроби дихати ним створюють необхідність тримати порожнину рота прочиненою, щоб компенсувати нормальне надходження повітря. Зворотний тиск, сформований в носоглотці, сприяє закладеності у вухах, від якої можна позбутися, усунувши набряк порожнини носа.
Заклало вуха при застуді: що робити? 1

Чому може закладати вуха?

На тлі простуди можуть розвиватися й інші захворювання, які не завжди вдається розпізнати, направляючи всі дії на відновлення дихання.До патологій, якими ускладнюється респіраторна інфекція, відноситься:

  • Отит. Захворювання має бактеріальний генез, характеризується формуванням гнійного вогнища, що тягне за собою больовий, гіпертермічний синдроми, загальне нездужання, порушення слуху. По мірі дозрівання гнійника, спостерігається стабільно висока температура тіла, одностороння закладеність, чутливість шкіри вушного простору, гострий біль при натисканні. Поліпшення стану відбувається після того, як фурункул розкриється, а його вміст – витече назовні. Важливо під час сну лежати на боці враження, щоб маси не досягли головного мозку.
  • Риніт або синусит. Скупчення слизового секрету в носовій порожнині відбивається на стані слуху. Набряклі дихальні канали доставляють дискомфорт, впливаючи на відділи горла і вуха, тому закладеність нерідко обумовлена нежиттю або гайморитом, особливо, якщо вони були проліковані некоректно і придбали хронічну форму. Щоб переконатися в правильності припущення, необхідно затиснути крила носа і зробити інтенсивний видих: клацаючий звук або гул, а також одностороння закладеність вказують на взаємозв’язок захворювань.
  • Запальне враження лицьового нерва. Диференціювати захворювання можна за такими симптомами: біль у щоці, скроні, підборідді; прояви відзначаються тільки з одного боку; наростає відчуття оніміння обличчя, за вушною раковиною виникає висипання. Лікування патології проходить не в ЛОР-відділенні, а в умовах неврологічного стаціонару.
  • Запалення євстахієвої труби. Захворювання супроводжується підвищенням температури тіла, погіршенням якості слуху, запамороченням, відчуттям наявності води в слуховому каналі. Якщо своєчасно не усунути запальний процес, що може виникнути приглухуватість.
  • Порушення мозкового кровообігу. Застуда обумовлює розвиток інтоксикації, що циркулює по всьому організму: це сприяє зміні рівня артеріального тиску. На тлі респіраторної інфекції, даний показник може знижуватися або підвищуватися, вказуючи на порушення кровообігу в судинах. Складно виявити порушення кровотоку в тканинах головного мозку на момент респіраторного захворювання, не виключено, що знадобиться допомога невропатолога.
 

Закласти вухо при застуді також може внаслідок тривалого застосування певних груп препаратів, де подібне порушення слуху є побічною дією. Але самостійно встановлювати причину, а тим більше, проводити лікування стану, – протипоказано.

Діагностика

Нормалізація стану передбачає комплексний підхід. Для встановлення причинно-наслідкового зв'язку застосовують такі методи діагностики, як:

  • Отоскопія. Дозволяє оцінити внутрішній стан слухових каналів, визначити спектр наявного враження. Виявити, в якому саме відділі локалізована проблема.
  • Бактеріологічне дослідження. На аналіз направляється змив вушниці – лаборант визначає збудника, який зумовив захворювання. З урахуванням того, який конкретно мікроорганізм викликав запальний процес, згодом призначається антибіотик.
  • МРТ. Інформативний метод діагностики, який дозволяє оцінити будову і стан кровоносних судин головного мозку, його тканини і рівень функціональної діяльності. Такий варіант дослідження допомагає підтвердити, що закладеність у вухах спровокована порушенням циркуляції крові.
 

Заклало вуха при застуді: лікування

При підозрі на захворювання, що супроводжується формуванням гнійного вогнища (отит середнього вуха), категорично протипоказано користуватися борним спиртом, виготовляти і накладати зігріваючі компреси.

ЛОР-лікар призначить краплі для вух, що володіють антибактеріальною властивістю, при отиті, євстахіїті та інших захворюваннях бактеріального генезу. На регулярній основі необхідно виконувати промивання порожнини носа – це дозволить скоротити ступінь прояву набряку і розблокувати дихальні канали від скупчень слизового секрету. Для процедури можна придбати спеціальний антисептичний розчин в аптеці або виготовити його самостійно: комбінація фурацилін + тепла очищена вода або морська сіль + підігріта дистильована вода – альтернативні варіанти в цьому випадку. Можна застосовувати як засіб спрею, розпорошуючи на поверхню слизової оболонки носа.Гостру болючість при запальних процесах відділів вуха допустимо знімати аналгетичними препаратами, але призначенням конкретного лікарського засобу займається ЛОР-лікар.

Порушенням мозкового кровообігу та усунення закладеності у вусі займається невропатолог: усунувши першопричину і відновивши кровотік, вдається успішно позбавити від подібного порушення слуху. Для відновлення кровопостачання в тканинах головного мозку призначають пірацетам, церебролізин, актовегін.

Оскільки часто вуха закладає при інтенсивному висякуванні з’явився,  можна міцно затиснути пальцями крила носа, потім дути повітря до тих пір, поки не буде чути специфічний звук клацання. Після цього треба ковтнути 5-8 разів. Процедура сприятиме відновленню нормального тиску у барабанній перетинці. Не виключено, що поліпшення самопочуття будуть помітні не відразу.

Необхідність проведення фізіотерапевтичних методів і застосування засобів народної медицини обговорюється з лікарем.

Важливо уникати переохолодження організму, перебування на протязі, підбирати гардероб у відповідності з погодними умовами і температурним режимом. Фахівець призначить вітамінізовану їжу і вживання перед сном теплого молока з додаванням меду – такий напій дозволить повноцінно відпочити і благотворно вплине на якість сну.

При закладеності у вухах, що виникла на тлі респіраторної інфекції, не можна зволікати зі зверненням за медичною допомогою. Адже спектр проблеми досить широкий: від сірчаної пробки, що потребує негайного усунення з слухового каналу, до порушення циркуляції крові в тканинах головного мозку. Варіант проведення самостійного лікування – виключений.Додано: 06/16/18 10:50
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.