Головна / Терапія / Ломить кістки, ломить суглоби при застуді: причини, лікування

Ломить кістки, ломить суглоби при застуді: причини, лікування

При застуді і деяких інфекційних, соматичних захворюваннях, типова наявність такого явища як ломота в суглобах, кістках або біль у м’язах. Вони зазвичай супроводжуються загальним нездужанням, порушенням активності і рухливості, а також головними болями, відчуттям слабкості, розбитості.

Іноді ломота в тілі не супроводжується наявністю температури, наскільки небезпечні такі прояви, чим вони викликані, які методи усунення суб’єктивно неприємних відчуттів будуть ефективними і безпечними?

Ломить кістки, ломить суглоби при застуді: причини, лікування 1

Поява ломоти в тілі: коли очікувати

Ломота в кістках, суглобах і м’язах – це чисто суб’єктивний симптом, який відчувається самим пацієнтом і зовні не помітний. Тому оцінити його об’єктивно складно, у нього немає зовнішніх критеріїв і характеристик, оцінити його можна тільки зі слів пацієнта. Зазвичай страждають великі суглоби і скелетні м’язи тіла, область спини, тазу, нижні кінцівки, пацієнт описує їх як ниючі відчуття на тлі слабкості, млявості і нездужання.

Будь-яких зовнішніх проявів, травм, гематом або пошкоджень тканин при подібних явищах немає, це функціональні порушення на тлі інфекційних хвороб.Найчастіше подібні симптоми супроводжують грип і важкі ГРВІ з високою температурою, а також мікробні інфекції – ангіни, отити, бронхіти.

Причини ломоти в тілі: віруси, мікроби

Найчастішою причиною ломоти в тілі, неприємних відчуттів в області суглобів і кісток, м’язового болю є важкі вірусні інфекції, зокрема грип. Це пов’язано з активністю вірусних частинок і утворенням токсичних продуктів метаболізму, вироблених збудниками і негативно впливаючими на організм.

Чим важча інфекція, чим більш виражена інтоксикація, тим сильніше можуть бути неприємні відчуття ломоти в тілі.

Основними причинами таких явищ є подразнення нервових закінчень в тканинах продуктами метаболізму вірусних частинок або бактеріальними токсинами, а також зміна кровообігу, що призводять до гіпоксії тканин і накопичення в них продуктів метаболізму. Особливо виражений подібний симптом на тлі лихоманки, коли швидкість метаболічних процесів з підвищенням температури зростає, а тіло не встигає виводити всі недоокислені продукти з тканин і м’язів.

Так, накопичення в тканинах і м’язах молочної кислоти може давати відчуття болю і ломоти, аналогічно відчуттям після інтенсивних тренувань.

Механізм формування ломоти

При вірусних або мікробних інфекціях проникнення збудника в організм призводить до його активного розмноження і виробництва продуктів метаболізму. Вони активно резорбуються в кров і лімфу, викликаючи відповідні реакції організму у вигляді ознобу, лихоманки і нездужання. Підвищення температури відбувається за рахунок гіпоталамуса, в якому розташований центр терморегуляції, який підвищує точку тілесної температури на новий рівень, некомфортний для розмноження збудників.Імунна система активно атакує ворога, руйнуючи віруси або мікроби, що призводить до потрапляння в кров і тканини продуктів їх розпаду. Всі вони дратують рецептори, що також провокує ломоту в тілі. Інтоксикація, яка виникає на початку хвороби, зазвичай призводить до подразнення нервових рецепторів на поверхні суглобів, в м’язах і кістках, що і формує неприємні суб’єктивні симптоми болю і ломоти.

Плюс до цього, під час хвороби люди зазвичай лежать, менше рухаються, що призводить до збіднення кров’ю м’язів і суглобів, гіпоксії тканин і утворення недоокиснених, дратівливих продуктів обміну. Вони також можуть дратувати нервові закінчення, формуючи суб’єктивно неприємне відчуття хворобливості.

Роздратування больових рецепторів підпороговими подразненнями дає відчуття ломоти, і ці імпульси передаються в мозок, формуючи суб’єктивно неприємне відчуття при хворобі. Воно не небезпечно для життя і здоров’я, але неприємно і серйозно обмежує активність.

Ломота в тілі без температури і застуди

Причина ломоти в тілі без температури може полягати в початкових симптомах застуди, коли кількість пірогенів ще невелика, і гіпоталамус не підвищив температуру. Це так звані продромальні явища, і після них вже підвищується температура тіла, виникають ознаки застуди.

Але можуть бути ситуації, коли простудних та інфекційних явищ немає, але ломота в тілі також виникає. Це повинно насторожити, особливо, якщо залучені м’язи і суглоби.

Подібні ситуації можливі при аутоімунних, ревматичних ураженнях із залученням м’язів і суглобів, а також на тлі обмінних патологій (подагри, наприклад) або ушкоджень нервових закінчень на тлі діабету, обмінних захворювань, системних інфекцій. При появі подібного симптому, якщо немає ознак застуди і лихоманки, необхідно звернення до терапевта або ревматолога.

Ломота в тілі: що робити?

Хоча ломота в тілі при застудах відноситься до одного із симптомів, наявність призводить до погіршення стану. Корисно для зменшення хворобливості встати і розім’ятися від довгого лежання, пити більше теплих рідин, які активізують метаболізм і прискорюють виведення з організму токсинів і проміжних продуктів метаболізму.

При сильній хворобливості м’язів і кісток, областей суглобів можуть допомогти жарознижуючі і знеболюючі препарати – парацетамол і ібупрофен, але, не варто застосовувати анальгін або аспірин, вони при застуді можуть володіти побічними ефектами, а при грипі – небезпечні для життя.

Допомогти в полегшенні стану можуть легкий масаж вражених областей або зігріваючі комплекси (сухе тепло, шерстяний шарф або пояс). Якщо болять суглоби, можна застосовувати місцеві препарати у вигляді мазей або гелів з протизапальними компонентами.

Також для якнайшвидшого одужання необхідний постільний режим, достатня кількість сну і спокій для організму, варто уникати стресів і фізичних навантажень, корисні вітамінізовані напої.

Поряд з цими рекомендаціями необхідно повноцінне лікування застуди та грипу, що включає в себе прийом, при необхідності, противірусних препаратів.

Ломота в тілі і біль в м’язах: сигнал небезпеки

Якщо відчуття виникають на тлі ГРВІ і відносно не сильні, це цілком допустиме явище для застуди. Але при деяких ситуаціях подібні відчуття і ломота можуть бути небезпечними ознаками, і необхідно негайне звернення до лікаря або виклик спеціаліста.

Небезпечними будуть:

  • Поява червоних плям близько суглобів або над ураженими м’язами;
  • Болючість зберігається протягом тижня або більше після застуди;
  • Формується задишка, утруднення дихання, нездужання;
  • Є відчуття серцебиття, перебої в роботі серця, біль у грудях;
  • В області уражених м’язів або суглобів виникає різкий біль, оніміння, повзання мурашок;
  • Типова постійна слабкість і занепад сил;
  • На тлі хворобливості виникають блювота, озноби, лихоманка, ригідність м’язів потилиці;
  • На ногах виникають геморагічні висипання або синці.
 

Подібні симптоми можуть бути проявом більш небезпечних захворювань, таких як ревматизм, менінгіт, аутоімунні патології, артрити та системні інфекції.Додано: 01/11/19 10:13
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.