Ломить кістки, ломить суглоби при застуді: причини, лікування

При застуді і деяких інфекційних, соматичних захворюваннях, типова наявність такого явища як ломота в суглобах, кістках або біль у м’язах. Вони зазвичай супроводжуються загальним нездужанням, порушенням активності і рухливості, а також головними болями, відчуттям слабкості, розбитості. Іноді ломота в тілі не супроводжується наявністю температури, наскільки небезпечні такі прояви, чим вони викликані, які методи усунення суб’єктивно неприємних відчуттів будуть ефективними і безпечними?

Поява ломоти в тілі: коли очікувати

Ломота в кістках, суглобах і м’язах – це чисто суб’єктивний симптом, який відчувається самим пацієнтом і зовні не помітний. Тому оцінити його об’єктивно складно, у нього немає зовнішніх критеріїв і характеристик, оцінити його можна тільки зі слів пацієнта. Зазвичай страждають великі суглоби і скелетні м’язи тіла, область спини, тазу, нижні кінцівки, пацієнт описує їх як ниючі відчуття на тлі слабкості, млявості і нездужання.

Будь-яких зовнішніх проявів, травм, гематом або пошкоджень тканин при подібних явищах немає, це функціональні порушення на тлі інфекційних хвороб.

Найчастіше подібні симптоми супроводжують грип і важкі ГРВІ з високою температурою, а також мікробні інфекції – ангіни, отити, бронхіти.

Причини ломоти в тілі: віруси, мікроби

Найчастішою причиною ломоти в тілі, неприємних відчуттів в області суглобів і кісток, м’язового болю є важкі вірусні інфекції, зокрема грип. Це пов’язано з активністю вірусних частинок і утворенням токсичних продуктів метаболізму, вироблених збудниками і негативно впливаючими на організм.

Чим важча інфекція, чим більш виражена інтоксикація, тим сильніше можуть бути неприємні відчуття ломоти в тілі.

Основними причинами таких явищ є подразнення нервових закінчень в тканинах продуктами метаболізму вірусних частинок або бактеріальними токсинами, а також зміна кровообігу, що призводять до гіпоксії тканин і накопичення в них продуктів метаболізму. Особливо виражений подібний симптом на тлі лихоманки, коли швидкість метаболічних процесів з підвищенням температури зростає, а тіло не встигає виводити всі недоокислені продукти з тканин і м’язів.

Так, накопичення в тканинах і м’язах молочної кислоти може давати відчуття болю і ломоти, аналогічно відчуттям після інтенсивних тренувань.

Механізм формування ломоти

При вірусних або мікробних інфекціях проникнення збудника в організм призводить до його активного розмноження і виробництва продуктів метаболізму. Вони активно резорбуються в кров і лімфу, викликаючи відповідні реакції організму у вигляді ознобу, лихоманки і нездужання. Підвищення температури відбувається за рахунок гіпоталамуса, в якому розташований центр терморегуляції, який підвищує точку тілесної температури на новий рівень, некомфортний для розмноження збудників.

Імунна система активно атакує ворога, руйнуючи віруси або мікроби, що призводить до потрапляння в кров і тканини продуктів їх розпаду. Всі вони дратують рецептори, що також провокує ломоту в тілі. Інтоксикація, яка виникає на початку хвороби, зазвичай призводить до подразнення нервових рецепторів на поверхні суглобів, в м’язах і кістках, що і формує неприємні суб’єктивні симптоми болю і ломоти.

Плюс до цього, під час хвороби люди зазвичай лежать, менше рухаються, що призводить до збіднення кров’ю м’язів і суглобів, гіпоксії тканин і утворення недоокиснених, дратівливих продуктів обміну. Вони також можуть дратувати нервові закінчення, формуючи суб’єктивно неприємне відчуття хворобливості.

Роздратування больових рецепторів підпороговими подразненнями дає відчуття ломоти, і ці імпульси передаються в мозок, формуючи суб’єктивно неприємне відчуття при хворобі. Воно не небезпечно для життя і здоров’я, але неприємно і серйозно обмежує активність.

Ломота в тілі без температури і застуди

Причина ломоти в тілі без температури може полягати в початкових симптомах застуди, коли кількість пірогенів ще невелика, і гіпоталамус не підвищив температуру. Це так звані продромальні явища, і після них вже підвищується температура тіла, виникають ознаки застуди.

Але можуть бути ситуації, коли простудних та інфекційних явищ немає, але ломота в тілі також виникає. Це повинно насторожити, особливо, якщо залучені м’язи і суглоби.

Подібні ситуації можливі при аутоімунних, ревматичних ураженнях із залученням м’язів і суглобів, а також на тлі обмінних патологій (подагри, наприклад) або ушкоджень нервових закінчень на тлі діабету, обмінних захворювань, системних інфекцій. При появі подібного симптому, якщо немає ознак застуди і лихоманки, необхідно звернення до терапевта або ревматолога.

Ломота в тілі: що робити?

Хоча ломота в тілі при застудах відноситься до одного із симптомів, наявність призводить до погіршення стану. Корисно для зменшення хворобливості встати і розім’ятися від довгого лежання, пити більше теплих рідин, які активізують метаболізм і прискорюють виведення з організму токсинів і проміжних продуктів метаболізму.

При сильній хворобливості м’язів і кісток, областей суглобів можуть допомогти жарознижуючі і знеболюючі препарати – парацетамол і ібупрофен, але, не варто застосовувати анальгін або аспірин, вони при застуді можуть володіти побічними ефектами, а при грипі – небезпечні для життя.

Допомогти в полегшенні стану можуть легкий масаж вражених областей або зігріваючі комплекси (сухе тепло, шерстяний шарф або пояс). Якщо болять суглоби, можна застосовувати місцеві препарати у вигляді мазей або гелів з протизапальними компонентами.

Також для якнайшвидшого одужання необхідний постільний режим, достатня кількість сну і спокій для організму, варто уникати стресів і фізичних навантажень, корисні вітамінізовані напої.

Поряд з цими рекомендаціями необхідно повноцінне лікування застуди та грипу, що включає в себе прийом, при необхідності, противірусних препаратів.

Ломота в тілі і біль в м’язах: сигнал небезпеки

Якщо відчуття виникають на тлі ГРВІ і відносно не сильні, це цілком допустиме явище для застуди. Але при деяких ситуаціях подібні відчуття і ломота можуть бути небезпечними ознаками, і необхідно негайне звернення до лікаря або виклик спеціаліста. Небезпечними будуть:

  • Поява червоних плям близько суглобів або над ураженими м’язами;
  • Болючість зберігається протягом тижня або більше після застуди;
  • Формується задишка, утруднення дихання, нездужання;
  • Є відчуття серцебиття, перебої в роботі серця, біль у грудях;
  • В області уражених м’язів або суглобів виникає різкий біль, оніміння, повзання мурашок;
  • Типова постійна слабкість і занепад сил;
  • На тлі хворобливості виникають блювота, озноби, лихоманка, ригідність м’язів потилиці;
  • На ногах виникають геморагічні висипання або синці.

Подібні симптоми можуть бути проявом більш небезпечних захворювань, таких як ревматизм, менінгіт, аутоімунні патології, артрити та системні інфекції.

Про автора Марічка Павленко 464 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (1 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар