Головна / Інфекції / Туберкульоз у дорослих: симптоми, перші ознаки

Туберкульоз у дорослих: симптоми, перші ознаки

Туберкульозом називають інфекційне захворювання, викликане різними видами мікобактерій, при якому вражується легенева тканина (найчастіше) або інші органи (залежно від місця локалізації патологічного вогнища).

Туберкульоз у дорослих в основному викликаний паличкою Коха, яка передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, розмові, чханні і тісному контакті з хворою людиною або носієм.

Після потрапляння збудника в тканини легенів захворювання протікає в прихованій формі. Під впливом сприятливих для росту і розмноження збудника умов паличка Коха активізується, звільняється від своєї захисної капсули, і захворювання переходить в активну форму перебігу.

Туберкульоз у дорослих: симптоми, перші ознаки 1

Причини розвитку захворювання у дорослих

Збудником туберкульозу виступають мікобактерії, найчастіше паличка Коха, але можуть бути й інші: • Mycobacterium tuberculosis;
 • Mycobacterium bovis;
 • Mycobacterium africanum;
 • Mycobacterium bovis BCG;
 • Mycobacterium microti;
 • Mycobacterium canettii;
 • Mycobacterium caprae;
 • Mycobacterium pinnipedii.
 

У більшості випадків збудник інфекції передається повітряно-крапельним шляхом, але є і інші шляхи інфікування:

 • аліментарний – бактерії проникають в організм з продуктами харчування, з якими контактував хворий з відкритою формою туберкульозу;
 • внутрішньоутробний – є ризик передачі збудників від матері до плоду, при цьому довгий час палички можуть знаходитися в захисній капсулі і тільки в дорослому віці людини активуватися під впливом сприятливих факторів;
 • контактний – при тісному контакті з хворим з відкритою формою туберкульозу, як правило, збудник інфекції проникає в організм через слизові оболонки з порушенням цілісності.
 

Класифікація туберкульозу: форми захворювання

Залежно від місця локалізації патологічного вогнища розрізняють легеневу форму і не легеневу. Близько 80-90% випадків припадає на легеневу форму, в інших ситуаціях можливе враження головного мозку, кишечника, кісток, сечостатевої системи.

По фазі розвитку патологічного процесу розрізняють:

 • фаза інфільтрації;
 • фаза розпаду;
 • фаза обсіменіння;
 • фаза розсмоктування;
 • фаза ущільнення;
 • фаза рубцювання;
 • фаза вапнування.
 

В залежності від того, захворів дорослий вперше чи ні, розрізняють первинний та вторинний туберкульоз.

Первинний туберкульоз

Вважається гострою формою захворювання, що розвивається і починає проявлятися клінічно відразу після потрапляння збудника в кров’яне русло. Найчастіше первинний туберкульоз розвивається в осіб, які часто хворіють, страждають хронічними захворюваннями, які проживають у поганих побутових умовах і незбалансовано харчуються. Це відбувається тому, що імунна система ослаблена, і організм не в змозі чинити опір інфекції.Незважаючи на те, що в легенях відбувається активний патологічний процес, на даному етапі розвитку захворювання не становить небезпеки для оточуючих. На початковій стадії при первинній формі в легенях утворюється гранульома – це осередок, який може зарубцюватися самостійно.

В самому несприятливому випадку гранульома збільшується, в ній утворюється порожнина, в якій у великій кількості накопичуються туберкульозні палички. З цієї порожнини палички виходять в системний кровотік, звідки розносяться до всіх внутрішніх органів.

Вторинний туберкульоз

Цей тип захворювання розвивається у дорослого тоді, коли він вже перехворів, але інфікувався повторно іншим видом збудника. Іноді вторинний туберкульоз протікає у вигляді загострення ремісії захворювання.

Дана форма захворювання протікає набагато важче, ніж первинний туберкульоз – в легенях дуже швидко утворюються нові вогнища, які можуть зливатися один з одним, утворюючи порожнини. Згідно зі статистикою приблизно третина хворих з вторинним типом туберкульозу помирають протягом 2 місяців від початку захворювання.

Перші ознаки та симптоми туберкульозу у дорослих

Як тільки людина інфікувалася мікобактерією туберкульозу, прояв клінічного захворювання мало чим відрізняється від звичайної застуди:

 • виникає ломота в тілі;
 • закладеність носа та рінорея;
 • сухий кашель;
 • озноб і гарячковий стан;
 • порушення сну;
 • підвищена пітливість;
 • підвищення температури тіла до субфебрильних позначок – 37,0-37,5 градусів.
 

Ці симптоми можуть з’являтися одночасно або окремо.

Далі по мірі прогресування патологічного вогнища у дорослого з'являються основні клінічні ознаки туберкульозу:

 • Зміна зовнішнього вигляду – при прогресуючому туберкульозі обличчя хворого стає надзвичайно блідим, схудлим, щоки запалі, загальні риси загострені. Хворий швидко худне на тлі звичайного апетиту.
 • Температура – після припинення симптомів ГРВІ, перерахованих вище, температура тіла у хворого ще може зберігатися субфебрильною (до 37,5) протягом 1 місяця. У вечірній час показники термометра можуть досягати позначки 38 градусів і вище, а до ранку спадати. Примітною особливістю туберкульозу у дорослих є те, що температура тіла залишається підвищеною, незважаючи на рясну пітливість. На пізніх стадіях захворювання показники термометра досягають 39 і вище градусів.
 • Кашель – турбує хворого постійно. На початковій стадії розвитку туберкульозу кашель сухий, малопродуктивний, непостійний. По мірі прогресування патологічного процесу і утворення в легенях каверн, кашель посилюється, під час нападу у хворого відділяється мокротиння у великій кількості, іноді в ньому можуть міститися прожилки крові.
 • Відхаркування крові – наявність крові у мокротинні вказує на те, що захворювання перейшло в інфільтративну форму. У цьому випадку обов’язково потрібно диференціювати туберкульоз від раку легені або гострої серцевої недостатності. При відділенні фонтаном крові хворому потрібне термінове оперативне втручання, так як дана ознака вказує на розрив каверни.
 • Болі в грудній клітці – для туберкульозу гострої і хронічної форми перебігу характерна поява болю між лопатками, які посилюються при глибокому вдиху.
 

Важливо! Якщо після перенесеного ГРВІ підвищена температура тіла та кашель зберігаються протягом 3 тижнів – це є приводом для негайного звернення до лікаря, так як може вказувати на туберкульоз.

Методи діагностики захворювання

Для виявлення вогнища туберкульозу в легенях хворому потрібне проведення рентгенографії органів грудної клітки або комп’ютерної томографії. Якщо захворювання супроводжується продуктивним вологим кашлем, то для дослідження беруть зразок мокротиння, яке хворий повинен збирати в стерильну плювальницю. Дане дослідження дозволяє висіяти палички Коха або інші мікобактерії в харкотинні і підібрати хворому антибіотик, до якого чутливий збудник.

У деяких випадках хворому потрібне проведення бронхоскопії. Якщо є підозра на легеневу форму туберкульозу, то проводиться дослідження цих органів.

Лікування туберкульозу у дорослих

Основою лікування туберкульозу є протитуберкульозна хіміотерапія, яка проводиться за кількома схемами.

Трикомпонентна

Ізоніазид+Стрептоміцин+Парааміносаліцилова кислота (ПАСК). Дана схема лікування в даний час не застосовується, так як ПАСК дуже токсична, а Стрептоміцин не можна приймати тривалий час.

Чотирьохкомпонентна

Ізоніазид+Рифампіцин+Етамбутол+Піразинамід.

Пятикомпонентна

Ізоніазид+Рифампіцин+Етамбутол+Піразинамід+Ципрофлоксацин.

При не ефективності 4-ох та 5-ти компонентних схем лікування або їх недостатній ефективності хворому призначають хіміотерапевтичні препарати резервної лінії – Циклосерин, Капреоміцин. Вони досить токсичні для організму людини і мають безліч побічних ефектів.

При перебігу туберкульозу з ускладненнями хворому іноді проводиться оперативне втручання, при якому накладають штучний пневмоторакс, дренують каверну, видаляють фрагмент легенів або цілу частину, в залежності від тяжкості патологічного процесу.

Допоміжна терапія

У важких випадках хворому можуть призначати нетривалий курс глюкокортикостероїдів. Головними показаннями до такої терапії є виражена інтоксикація організму і сильний запальний процес. Препарати призначають у мінімальній дозі, як правило, не довше 3 років.

Дієта

Спеціальне дієтичне харчування відіграє чи не головну роль в успішному лікуванні туберкульозу. Так як організм виснажений хворобою і додатково отримує навантаження у вигляді токсичних лікарських препаратів, йому потрібно вітамінізоване посилене харчування.

У раціон хворого повинні входити: м’ясо птиці, яловичина, крупи, овочі, фрукти, зелень, горіхи, мед, риба, вершкове і рослинне масло, макаронні вироби, ікра. Харчування спрямовано на корекцію гіповітамінозу, анемії і інших порушень, викликаних прогресією захворювання. Хворому показано 6-ти разове харчування, психоемоційний спокій, сприятлива обстановка і прогулянки на свіжому повітрі.

У фазі ремісії хворому рекомендується санаторно-курортне лікування, де йому проводять оксигенотерапію і різні оздоровчі процедури. В деяких випадках застосовують гіпербаричну оксигенацію – поміщення людини в барокамеру для насичення органів і тканин киснем, що сприяє зменшенню росту і розмноження мікобактерій туберкульозу.

Можливі ускладнення

Найпоширенішими ускладненнями туберкульозу є:

 • легенева кровотеча;
 • кровохаркання;
 • ателектаз;
 • спонтанний пневмоторакс;
 • ниркова та серцева недостатність;
 • торакальні свищі;
 • амілоїдоз.
 

Профілактика туберкульозу у дорослих

Специфічною профілактикою туберкульозу у дорослих є вакцина БЦЖ. Щеплення згідно з календарем щеплень на 3 добу після народження, а далі в 7 і 14 років проводять ревакцинацію при відсутності протипоказань.

Дорослим людям не менше 1 разу на рік слід проходити флюорографію органів грудної клітини – це допоможе виявити туберкульоз на ранніх стадіях і вчасно почати лікування. Щоб уникнути інфікування мікобактеріями туберкульозу дорослих слід зміцнювати імунітет, збалансовано харчуватися, вчасно лікувати захворювання дихальних шляхів.Додано: 05/11/18 11:40
Категорія: Інфекції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.