Туберкульоз у дорослих: симптоми, перші ознаки

Туберкульозом називають інфекційне захворювання, викликане різними видами мікобактерій, при якому вражується легенева тканина (найчастіше) або інші органи (залежно від місця локалізації патологічного вогнища). Туберкульоз у дорослих в основному викликаний паличкою Коха, яка передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, розмові, чханні і тісному контакті з хворою людиною або носієм. Після потрапляння збудника в тканини легенів захворювання протікає в прихованій формі. Під впливом сприятливих для росту і розмноження збудника умов паличка Коха активізується, звільняється від своєї захисної капсули, і захворювання переходить в активну форму перебігу.

Туберкульоз у дорослих: симптоми, перші ознаки 1

Причини розвитку захворювання у дорослих

Збудником туберкульозу виступають мікобактерії, найчастіше паличка Коха, але можуть бути й інші:

 • Mycobacterium tuberculosis;
 • Mycobacterium bovis;
 • Mycobacterium africanum;
 • Mycobacterium bovis BCG;
 • Mycobacterium microti;
 • Mycobacterium canettii;
 • Mycobacterium caprae;
 • Mycobacterium pinnipedii.

У більшості випадків збудник інфекції передається повітряно-крапельним шляхом, але є і інші шляхи інфікування:

 • аліментарний – бактерії проникають в організм з продуктами харчування, з якими контактував хворий з відкритою формою туберкульозу;
 • внутрішньоутробний – є ризик передачі збудників від матері до плоду, при цьому довгий час палички можуть знаходитися в захисній капсулі і тільки в дорослому віці людини активуватися під впливом сприятливих факторів;
 • контактний – при тісному контакті з хворим з відкритою формою туберкульозу, як правило, збудник інфекції проникає в організм через слизові оболонки з порушенням цілісності.

Класифікація туберкульозу: форми захворювання

Залежно від місця локалізації патологічного вогнища розрізняють легеневу форму і не легеневу. Близько 80-90% випадків припадає на легеневу форму, в інших ситуаціях можливе враження головного мозку, кишечника, кісток, сечостатевої системи. По фазі розвитку патологічного процесу розрізняють:

 • фаза інфільтрації;
 • фаза розпаду;
 • фаза обсіменіння;
 • фаза розсмоктування;
 • фаза ущільнення;
 • фаза рубцювання;
 • фаза звапнення.

В залежності від того, захворів дорослий вперше чи ні, розрізняють первинний та вторинний туберкульоз.

Первинний туберкульоз

Вважається гострою формою захворювання, що розвивається і починає проявлятися клінічно відразу після потрапляння збудника в кров’яне русло. Найчастіше первинний туберкульоз розвивається в осіб, які часто хворіють, страждають хронічними захворюваннями, які проживають у поганих побутових умовах і незбалансовано харчуються. Це відбувається тому, що імунна система ослаблена, і організм не в змозі чинити опір інфекції.

Незважаючи на те, що в легенях відбувається активний патологічний процес, на даному етапі розвитку захворювання не становить небезпеки для оточуючих. На початковій стадії при первинній формі в легенях утворюється гранульома – це осередок, який може зарубцюватися самостійно. В самому несприятливому випадку гранульома збільшується, в ній утворюється порожнина, в якій у великій кількості накопичуються туберкульозні палички. З цієї порожнини палички виходять в системний кровотік, звідки розносяться до всіх внутрішніх органів.

Вторинний туберкульоз

Цей тип захворювання розвивається у дорослого тоді, коли він вже перехворів, але інфікувався повторно іншим видом збудника. Іноді вторинний туберкульоз протікає у вигляді загострення ремісії захворювання. Дана форма захворювання протікає набагато важче, ніж первинний туберкульоз – в легенях дуже швидко утворюються нові вогнища, які можуть зливатися один з одним, утворюючи порожнини. Згідно зі статистикою приблизно третина хворих з вторинним типом туберкульозу помирають протягом 2 місяців від початку захворювання.

Перші ознаки та симптоми туберкульозу у дорослих

Як тільки людина інфікувалася мікобактерією туберкульозу, прояв клінічного захворювання мало чим відрізняється від звичайної застуди:

 • виникає ломота в тілі;
 • закладеність носа та рінорея;
 • сухий кашель;
 • озноб і гарячковий стан;
 • порушення сну;
 • підвищена пітливість;
 • підвищення температури тіла до субфебрильних позначок – 37,0-37,5 градусів.

Ці симптоми можуть з’являтися одночасно або окремо. Далі по мірі прогресування патологічного вогнища у дорослого з’являються основні клінічні ознаки туберкульозу:

 • Зміна зовнішнього вигляду – при прогресуючому туберкульозі обличчя хворого стає надзвичайно блідим, схудлим, щоки запалі, загальні риси загострені. Хворий швидко худне на тлі звичайного апетиту.
 • Температура – після припинення симптомів ГРВІ, перерахованих вище, температура тіла у хворого ще може зберігатися субфебрильною (до 37,5) протягом 1 місяця. У вечірній час показники термометра можуть досягати позначки 38 градусів і вище, а до ранку спадати. Примітною особливістю туберкульозу у дорослих є те, що температура тіла залишається підвищеною, незважаючи на рясну пітливість. На пізніх стадіях захворювання показники термометра досягають 39 і вище градусів.
 • Кашель – турбує хворого постійно. На початковій стадії розвитку туберкульозу кашель сухий, малопродуктивний, непостійний. По мірі прогресування патологічного процесу і утворення в легенях каверн, кашель посилюється, під час нападу у хворого відділяється мокротиння у великій кількості, іноді в ньому можуть міститися прожилки крові.
 • Відхаркування крові – наявність крові у мокротинні вказує на те, що захворювання перейшло в інфільтративну форму. У цьому випадку обов’язково потрібно диференціювати туберкульоз від раку легені або гострої серцевої недостатності. При відділенні фонтаном крові хворому потрібне термінове оперативне втручання, так як дана ознака вказує на розрив каверни.
 • Болі в грудній клітці – для туберкульозу гострої і хронічної форми перебігу характерна поява болю між лопатками, які посилюються при глибокому вдиху.

Важливо! Якщо після перенесеного ГРВІ підвищена температура тіла та кашель зберігаються протягом 3 тижнів – це є приводом для негайного звернення до лікаря, так як може вказувати на туберкульоз.

Методи діагностики захворювання

Для виявлення вогнища туберкульозу в легенях хворому потрібне проведення рентгенографії органів грудної клітки або комп’ютерної томографії. Якщо захворювання супроводжується продуктивним вологим кашлем, то для дослідження беруть зразок мокротиння, яке хворий повинен збирати в стерильну плювальницю. Дане дослідження дозволяє висіяти палички Коха або інші мікобактерії в харкотинні і підібрати хворому антибіотик, до якого чутливий збудник.

У деяких випадках хворому потрібне проведення бронхоскопії. Якщо є підозра на легеневу форму туберкульозу, то проводиться дослідження цих органів.

Лікування туберкульозу у дорослих

Основою лікування туберкульозу є протитуберкульозна хіміотерапія, яка проводиться за кількома схемами.

Трикомпонентна

Ізоніазид+Стрептоміцин+Парааміносаліцилова кислота (ПАСК). Дана схема лікування в даний час не застосовується, так як ПАСК дуже токсична, а Стрептоміцин не можна приймати тривалий час.

Чотирьохкомпонентна

Ізоніазид+Рифампіцин+Етамбутол+Піразинамід.

Пятикомпонентна

Ізоніазид+Рифампіцин+Етамбутол+Піразинамід+Ципрофлоксацин.

При не ефективності 4-ох та 5-ти компонентних схем лікування або їх недостатній ефективності хворому призначають хіміотерапевтичні препарати резервної лінії – Циклосерин, Капреоміцин. Вони досить токсичні для організму людини і мають безліч побічних ефектів.

При перебігу туберкульозу з ускладненнями хворому іноді проводиться оперативне втручання, при якому накладають штучний пневмоторакс, дренують каверну, видаляють фрагмент легенів або цілу частину, в залежності від тяжкості патологічного процесу.

Допоміжна терапія

У важких випадках хворому можуть призначати нетривалий курс глюкокортикостероїдів. Головними показаннями до такої терапії є виражена інтоксикація організму і сильний запальний процес. Препарати призначають у мінімальній дозі, як правило, не довше 3 років.

Дієта

Спеціальне дієтичне харчування відіграє чи не головну роль в успішному лікуванні туберкульозу. Так як організм виснажений хворобою і додатково отримує навантаження у вигляді токсичних лікарських препаратів, йому потрібно вітамінізоване посилене харчування. У раціон хворого повинні входити: м’ясо птиці, яловичина, крупи, овочі, фрукти, зелень, горіхи, мед, риба, вершкове і рослинне масло, макаронні вироби, ікра. Харчування спрямовано на корекцію гіповітамінозу, анемії і інших порушень, викликаних прогресією захворювання. Хворому показано 6-ти разове харчування, психоемоційний спокій, сприятлива обстановка і прогулянки на свіжому повітрі.

У фазі ремісії хворому рекомендується санаторно-курортне лікування, де йому проводять оксигенотерапію і різні оздоровчі процедури. В деяких випадках застосовують гіпербаричну оксигенацію – поміщення людини в барокамеру для насичення органів і тканин киснем, що сприяє зменшенню росту і розмноження мікобактерій туберкульозу.

Можливі ускладнення

Найпоширенішими ускладненнями туберкульозу є:

 • легенева кровотеча;
 • кровохаркання;
 • ателектаз;
 • спонтанний пневмоторакс;
 • ниркова та серцева недостатність;
 • торакальні свищі;
 • амілоїдоз.

Профілактика туберкульозу у дорослих

Специфічною профілактикою туберкульозу у дорослих є вакцина БЦЖ. Щеплення згідно з календарем щеплень на 3 добу після народження, а далі в 7 і 14 років проводять ревакцинацію при відсутності протипоказань.

Дорослим людям не менше 1 разу на рік слід проходити флюорографію органів грудної клітини – це допоможе виявити туберкульоз на ранніх стадіях і вчасно почати лікування. Щоб уникнути інфікування мікобактеріями туберкульозу дорослих слід зміцнювати імунітет, збалансовано харчуватися, вчасно лікувати захворювання дихальних шляхів.

Про автора Марічка Павленко 597 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар