Головна / Вагітність / Як вимірювати базальну температуру при вагітності, значення показань

Як вимірювати базальну температуру при вагітності, значення показань

Регулярне вимірювання базальної температури допомагає жінкам дізнатися про те, в які дні циклу зачаття може статися з найбільшою ймовірністю. Вже після настання вагітності контроль її має не менше значення.

Існують показники, значення яких на різних термінах відповідає нормальному протіканню гормональних і фізіологічних процесів в організмі вагітної жінки. Відхилення базальної температури при вагітності від норми може бути попередженням про небезпечні збої, які здатні привести до переривання.

Що таке базальна температура

Як відомо, температура тіла не є величиною постійною. Людина працює фізично, переживає, вживає гарячу або холодну їжу, виходить з теплого приміщення на мороз – все це призводить до незначної зміни показників температури. Але існує таке поняття, як базальна (внутрішня) температура, значення якої найбільш стійкі. Вимірюючи її, можна з більшою достовірністю судити про стан організму на даний момент.

Базальна температура (БТ) вимірюється або в роті, або в піхві, або в прямій кишці. Для жінок щоденне вимірювання БТ є важливою діагностичною процедурою, що дозволяє судити про характер протікання циклу місячних, про появу овуляції, а також про настання вагітності.

Мало того, продовжуючи вимірювати БТ в наступні тижні, можна переконатися, протікає вагітність нормально чи є тривожні симптоми відхилення від норми. Небезпечними станами бувають позаматкова вагітність або завмерла, загроза викидня, гормональні порушення. У перші тижні після зачаття в організмі жінки різко підвищується рівень прогестерону (гормону, що сприяє збереженню вагітності).



Відбуваються зміни в стані загального гормонального фону, в роботі ендокринних органів, нервової системи. Це призводить до коливань базальної температури. Причому якщо все протікає нормально, показники не виходять за межі норми, відповідно кожного тижня розвитку плода в організмі майбутньої матері.

Проводити вимірювання БТ під час вагітності особливо рекомендується тим жінкам, які вже стикалися з небезпечними патологіями. Побудова графіка доцільна на перших 12 тижнях, коли зміна гормонального фону особливо помітна на тлі показників, отриманих до зачаття. Після 12-14 тижня гормональні коливання більш хаотичні, дані про базальну температуру не можна тлумачити достовірно.

Правила вимірювання базальної температури

Характерні зміни показників на графіку можна помітити лише після 4 місяців копіткого щоденного вимірювання до вагітності, а також в наступний період. Найбільш точні результати виходять при використанні ртутного термометра.

При вагітності можна проводити вимірювання базальної температури будь-яким з 3 способів (орально, вагінально або ректально), однак вимір в прямій кишці дає найбільш достовірні результати.

Необхідно дотримувати наступні правила:



  • У період вимірювання базальної температури не можна вживати заспокійливі препарати і гормональні засоби (в тому числі оральні контрацептиви). Протипоказано вживання алкогольних напоїв.
  • Бажаючи визначити з допомогою графіка сприятливі для зачаття дні, необхідно починати вимірювання базальної температури з першого дня циклу.
  • Ртутним термометром вимірювання температури проводять протягом 5-7 хвилин. Якщо використовується електронний термометр, то протягом 1 хвилини.
  • Вводять термометр у пряму кишку на глибину 2-3 см. При вийманні його тримають за основу, щоб випадково не торкнутися ділянки з ртуттю (може статися спотворення результату).
  • Показники записуються в зошит і відзначаються на графіку. Якщо в період вимірювань жінці довелося пережити стрес або перенести хворобу, необхідно зробити приписку поруч з відповідним показником, щоб була можливість пояснити незвичайне відхилення.
 

Вимірювання базальної температури при вагітності проводять завжди одним і тим же термометром, вранці відразу після пробудження, не встаючи з ліжка. При цьому безперервний міцний сон повинен тривати 4-6 годин, жінка повинна бути спокійною і добре відпочити.

Побудова графіка

Для побудови графіка на горизонтальній осі відзначаються дні менструального циклу (або наступної вагітності), на вертикальну вісь наносяться показники температури.

У другій фазі циклу після овуляції значення БТ поступово підвищуються на 0.4°-0.5°, що пов’язано з утворенням жовтого тіла в яєчнику і зростанням рівня прогестерону. Якщо запліднення яйцеклітини не відбувається, жовте тіло відмирає, рівень прогестерону падає, а базальна температура знижується до колишнього значення.

Продовжуючи побудову графіка протягом 3-4 циклів, можна визначити досить точно день овуляції. З урахуванням середньої тривалості життя сперматозоїдів і яйцеклітин вважають, що найбільш сприятливими днями для зачаття є 3 дні до овуляції і 2 дні після неї.

Базальна температура при вагітності в нормі залишається на позначці 37.1°-37.3°. Лише приблизно на 6-7 день після овуляції відбувається різке зниження БТ на 0.4°. У цей момент відбувається впровадження зародка в слизову оболонку матки, на графіку виникає «імплантаційне западання».

Про те, що зачаття відбулося, каже характерний ріст температури після западання і те, що вона залишається стабільно підвищеною протягом ще 16-18 днів при наявності затримки. Для того щоб упевнитися в настанні вагітності, можна зробити тест. Дізнатися точно, вагітна жінка чи ні, допоможе УЗД на 4-5 тижні після передбачуваного дня зачаття.

Примітка: побудова такого графіка не є 100% – ним способом діагностування вагітності. З огляду на безліч побічних факторів, що впливають на точність результатів, потрібно відзначити, що графік може мати і дещо інший вид при тому, що зачаття все ж сталося.

Причини незвичайної зміни БТ при вагітності

Про те, що вагітність протікає нормально, можна судити за такою ознакою, як стабільно підвищений рівень БТ (в межах 37.1°-37.6°) у наступні 16-18 днів. Якщо температура в цей час вища або нижча, то припускають наявність патологій, встановити причину яких допоможе гінеколог, терапевт або ендокринолог.

Зниження температури

Якщо у жінки БТ після настання вагітності знижується (хоча б до 36.9°), причиною може бути нестача прогестерону. При цьому з’являється загроза викидня. Якщо аналіз крові покаже, що в організмі вагітної знижений рівень прогестерону, то їй необхідно провести кілька днів у лікарні, пройти курс лікування спеціальними препаратами для збереження вагітності.

Аналіз на рівень ХГЧ як найбільш точний метод визначення зачаття

Можливе припинення розвитку і загибель плода (завмерла вагітність). Як правило, в таких випадках виникають супутні симптоми: кров’янисті виділення, болі внизу живота. Дізнатися точно про те, що вагітність є завмерлою, можна тільки за допомогою УЗД.

Підвищення температури

Стабільно підвищена БТ (більше 38°) може свідчити про виникнення запальних процесів. Захворювання статевих органів зазвичай супроводжуються появою зеленуватих виділень з неприємним запахом.

Підвищення БТ до 38° можливе і при позаматковій вагітності, так як зростання зародка веде до пошкодження маткової труби і запалення. Однак іноді БТ залишається на позначці 37.1°-37.3°, а виявити патологію можна тільки за характерними симптомами і результатами УЗД.

Якщо підвищення БТ виявлено 1 раз, хворобливі ознаки не проявляються, то, швидше за все, сталася помилка у вимірі.

Примітка: Для деяких вагітних жінок показник 37.7°-38° не є чимось особливим. Підвищення БТ може бути обумовлено в цьому випадку лише індивідуальними особливостями реакції імунної системи майбутньої матері на появу «чужорідного» організму в матці. Якщо при цьому аналіз показує, що рівень гормонів відповідає нормі, а невелике підвищення БТ не позначається на самопочутті жінки, то хвилюватися не варто.

Як вимірювати базальну температуру при вагітності, значення показань 1

Чому бувають відхилення від норми

На показання термометра можуть вплинути наступні фактори:

  • зміна положення тіла під час вимірювання базальної температури (необхідно лежати нерухомо);
  • наявність сексуального контакту в період менше 12 годин до вимірювання температури;
  • вживання їжі відразу після пробудження до вимірювання БТ (наприклад, фруктів для ослаблення нудоти і запобігання блювоти при токсикозі);
  • виникнення інфекційних і запальних захворювань, вживання жарознижуючих засобів та інших ліків. При побудові графіка температурні дані, отримані в дні хвороби, необхідно виключити, оскільки вони не будуть достовірними.
 

При сумнівах в правильності отриманого результату можна відразу зробити повторне вимірювання. Якщо при дотриманні всіх правил проведення даної процедури знову спостерігається відхилення БТ від норми, слід сходити до лікаря і як можна швидше пройти обстеження, зробити УЗД. Це дозволить запобігти появі ускладнень здоров’я самої жінки і серйозних патологій розвитку плода або можливу втрату вагітності.



Додано: 12/6/18 10:46
Категорія: Вагітність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.