Як вимірювати базальну температуру при вагітності, значення показань

Регулярне вимірювання базальної температури допомагає жінкам дізнатися про те, в які дні циклу зачаття може статися з найбільшою ймовірністю. Вже після настання вагітності контроль її має не менше значення. Існують показники, значення яких на різних термінах відповідає нормальному протіканню гормональних і фізіологічних процесів в організмі вагітної жінки. Відхилення базальної температури при вагітності від норми може бути попередженням про небезпечні збої, які здатні привести до переривання.

Що таке базальна температура

Як відомо, температура тіла не є величиною постійною. Людина працює фізично, переживає, вживає гарячу або холодну їжу, виходить з теплого приміщення на мороз – все це призводить до незначної зміни показників температури. Але існує таке поняття, як базальна (внутрішня) температура, значення якої найбільш стійкі. Вимірюючи її, можна з більшою достовірністю судити про стан організму на даний момент.

Базальна температура (БТ) вимірюється або в роті, або в піхві, або в прямій кишці. Для жінок щоденне вимірювання БТ є важливою діагностичною процедурою, що дозволяє судити про характер протікання циклу місячних, про появу овуляції, а також про настання вагітності.

Мало того, продовжуючи вимірювати БТ в наступні тижні, можна переконатися, протікає вагітність нормально чи є тривожні симптоми відхилення від норми. Небезпечними станами бувають позаматкова вагітність або завмерла, загроза викидня, гормональні порушення. У перші тижні після зачаття в організмі жінки різко підвищується рівень прогестерону (гормону, що сприяє збереженню вагітності).

Відбуваються зміни в стані загального гормонального фону, в роботі ендокринних органів, нервової системи. Це призводить до коливань базальної температури. Причому якщо все протікає нормально, показники не виходять за межі норми, відповідно кожного тижня розвитку плода в організмі майбутньої матері.

Проводити вимірювання БТ під час вагітності особливо рекомендується тим жінкам, які вже стикалися з небезпечними патологіями. Побудова графіка доцільна на перших 12 тижнях, коли зміна гормонального фону особливо помітна на тлі показників, отриманих до зачаття. Після 12-14 тижня гормональні коливання більш хаотичні, дані про базальну температуру не можна тлумачити достовірно.

Правила вимірювання базальної температури

Характерні зміни показників на графіку можна помітити лише після 4 місяців копіткого щоденного вимірювання до вагітності, а також в наступний період. Найбільш точні результати виходять при використанні ртутного термометра.

При вагітності можна проводити вимірювання базальної температури будь-яким з 3 способів (орально, вагінально або ректально), однак вимір в прямій кишці дає найбільш достовірні результати. Необхідно дотримувати наступні правила:

  • У період вимірювання базальної температури не можна вживати заспокійливі препарати і гормональні засоби (в тому числі оральні контрацептиви). Протипоказано вживання алкогольних напоїв.
  • Бажаючи визначити з допомогою графіка сприятливі для зачаття дні, необхідно починати вимірювання базальної температури з першого дня циклу.
  • Ртутним термометром вимірювання температури проводять протягом 5-7 хвилин. Якщо використовується електронний термометр, то протягом 1 хвилини.
  • Вводять термометр у пряму кишку на глибину 2-3 см. При вийманні його тримають за основу, щоб випадково не торкнутися ділянки з ртуттю (може статися спотворення результату).
  • Показники записуються в зошит і відзначаються на графіку. Якщо в період вимірювань жінці довелося пережити стрес або перенести хворобу, необхідно зробити приписку поруч з відповідним показником, щоб була можливість пояснити незвичайне відхилення.

Вимірювання базальної температури при вагітності проводять завжди одним і тим же термометром, вранці відразу після пробудження, не встаючи з ліжка. При цьому безперервний міцний сон повинен тривати 4-6 годин, жінка повинна бути спокійною і добре відпочити.

Побудова графіка

Для побудови графіка на горизонтальній осі відзначаються дні менструального циклу (або наступної вагітності), на вертикальну вісь наносяться показники температури.

У другій фазі циклу після овуляції значення БТ поступово підвищуються на 0.4°-0.5°, що пов’язано з утворенням жовтого тіла в яєчнику і зростанням рівня прогестерону. Якщо запліднення яйцеклітини не відбувається, жовте тіло відмирає, рівень прогестерону падає, а базальна температура знижується до колишнього значення.

Продовжуючи побудову графіка протягом 3-4 циклів, можна визначити досить точно день овуляції. З урахуванням середньої тривалості життя сперматозоїдів і яйцеклітин вважають, що найбільш сприятливими днями для зачаття є 3 дні до овуляції і 2 дні після неї.

Базальна температура при вагітності в нормі залишається на позначці 37.1°-37.3°. Лише приблизно на 6-7 день після овуляції відбувається різке зниження БТ на 0.4°. У цей момент відбувається впровадження зародка в слизову оболонку матки, на графіку виникає «імплантаційне западання».

Про те, що зачаття відбулося, каже характерний ріст температури після западання і те, що вона залишається стабільно підвищеною протягом ще 16-18 днів при наявності затримки. Для того щоб упевнитися в настанні вагітності, можна зробити тест. Дізнатися точно, вагітна жінка чи ні, допоможе УЗД на 4-5 тижні після передбачуваного дня зачаття.

Примітка: побудова такого графіка не є 100% – ним способом діагностування вагітності. З огляду на безліч побічних факторів, що впливають на точність результатів, потрібно відзначити, що графік може мати і дещо інший вид при тому, що зачаття все ж сталося.

Причини незвичайної зміни БТ при вагітності

Про те, що вагітність протікає нормально, можна судити за такою ознакою, як стабільно підвищений рівень БТ (в межах 37.1°-37.6°) у наступні 16-18 днів. Якщо температура в цей час вища або нижча, то припускають наявність патологій, встановити причину яких допоможе гінеколог, терапевт або ендокринолог.

Зниження температури

Якщо у жінки БТ після настання вагітності знижується (хоча б до 36.9°), причиною може бути нестача прогестерону. При цьому з’являється загроза викидня. Якщо аналіз крові покаже, що в організмі вагітної знижений рівень прогестерону, то їй необхідно провести кілька днів у лікарні, пройти курс лікування спеціальними препаратами для збереження вагітності.

Аналіз на рівень ХГЧ як найбільш точний метод визначення зачаття

Можливе припинення розвитку і загибель плода (завмерла вагітність). Як правило, в таких випадках виникають супутні симптоми: кров’янисті виділення, болі внизу живота. Дізнатися точно про те, що вагітність є завмерлою, можна тільки за допомогою УЗД.

Підвищення температури

Стабільно підвищена БТ (більше 38°) може свідчити про виникнення запальних процесів. Захворювання статевих органів зазвичай супроводжуються появою зеленуватих виділень з неприємним запахом.

Підвищення БТ до 38° можливе і при позаматковій вагітності, так як зростання зародка веде до пошкодження маткової труби і запалення. Однак іноді БТ залишається на позначці 37.1°-37.3°, а виявити патологію можна тільки за характерними симптомами і результатами УЗД.

Якщо підвищення БТ виявлено 1 раз, хворобливі ознаки не проявляються, то, швидше за все, сталася помилка у вимірі.

Примітка: Для деяких вагітних жінок показник 37.7°-38° не є чимось особливим. Підвищення БТ може бути обумовлено в цьому випадку лише індивідуальними особливостями реакції імунної системи майбутньої матері на появу «чужорідного» організму в матці. Якщо при цьому аналіз показує, що рівень гормонів відповідає нормі, а невелике підвищення БТ не позначається на самопочутті жінки, то хвилюватися не варто.

Чому бувають відхилення від норми

На показання термометра можуть вплинути наступні фактори:

  • зміна положення тіла під час вимірювання базальної температури (необхідно лежати нерухомо);
  • наявність сексуального контакту в період менше 12 годин до вимірювання температури;
  • вживання їжі відразу після пробудження до вимірювання БТ (наприклад, фруктів для ослаблення нудоти і запобігання блювоти при токсикозі);
  • виникнення інфекційних і запальних захворювань, вживання жарознижуючих засобів та інших ліків. При побудові графіка температурні дані, отримані в дні хвороби, необхідно виключити, оскільки вони не будуть достовірними.

При сумнівах в правильності отриманого результату можна відразу зробити повторне вимірювання. Якщо при дотриманні всіх правил проведення даної процедури знову спостерігається відхилення БТ від норми, слід сходити до лікаря і як можна швидше пройти обстеження, зробити УЗД. Це дозволить запобігти появі ускладнень здоров’я самої жінки і серйозних патологій розвитку плода або можливу втрату вагітності.

Про автора Марічка Павленко 493 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.
ПоганоНе дужеМоже бутиДобреПрекрасно! (1 оцінили, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар