Головна / Вагітність / Анемія у жінок. Підготовка до вагітності

Анемія у жінок. Підготовка до вагітності

Кажучи «Хочу дитину!», звичайно, ми маємо на увазі «Хочу здорову дитину!». Не секрет, що величезний внесок у здоров’я майбутнього малюка вносить стан мами перед вагітністю і під час неї. Як краще підготувати себе до цього важливого кроку? З чого почати? Я пропоную почати з заліза. Чому саме з заліза? На це є ряд вагомих причин.

По-перше, дефіцит заліза – це вкрай поширена патологія. В Україні ця цифра доходить до 40%. І основний внесок сюди вносять саме жінки. Тобто, фактично, у кожної 4-5 жінки залізо в дефіциті.

Анемія у жінок. Підготовка до вагітності 1

Є кілька причин, чому дефіцит заліза так поширений, особливо у жінок. Втрати крові з рясними менструаціями, обмежувальні дієти при схудненні, вегетаріанство, запальні процеси в кишечнику і, як наслідок, порушення всмоктування. Все це веде до залізодефіциту.

Залізо в нашому організмі – це той казковий богатир. Не дарма його називають есенціальним, тобто головним, мікроелементом. До речі, в тілі людини його міститься до 4 грам! І поки ми не наведемо порядок з залізом, не буде ефективно працювати все інше.Давайте розберемося, що саме робить для нас залізо.

Найголовніше – це роль заліза в кровотворенні і забезпечення тканин киснем. Залізо входить до складу гемоглобіну і відповідає за транспорт кисню в тканини, тобто, по суті, за тканинне дихання, за життя.

Коли мало заліза (і, відповідно, мало гемоглобіну), тканини починають «задихатися», приходять у стан гіпоксії. І в цьому випадку страждають всі – м’язи, серце, головний мозок, репродуктивна система. Погіршуються їх функції: органи і системи починають працювати неповноцінно, і з часом це призводить до розвитку захворювань.

Залізо входить до складу ферментів, які відповідають за виведення з організму токсинів (ліків, пестицидів та ін). Тобто при нестачі заліза завжди буде неповноцінно йти детоксикація організму, тобто наростати інтоксикація – токсикоз. У вагітність цього допускати не можна.

Нещодавно були опубліковані роботи про роль заліза в функції щитовидної залози. А вагітність і щитовидна залоза – поняття нероздільні. Порушення функції щитовидної залози може бути причиною безпліддя, так і вкрай негативно впливати на перебіг вагітності і розвиток дитини. Залізодефіцит під час вагітності може призвести до затримки розвитку плода, захворювань плаценти, передчасних пологів, і навіть до підвищення ризиків материнської та малюкової смертності. Є про що замислитися.

І ще один сумний закон. У матері з залізодефіцитом завжди народжується такаж дитина, так як саме мамині запаси заліза забезпечують дитину до 4 місячного віку.Під час вагітності збільшується потреба в надходженні заліза в організм майбутньої мами – потрібно забезпечити свої зрослі потреби і «наситити» залізом організм малюка. Під час вагітності і пологів жінка втрачає від 500 до 1000 мг заліза, тобто чверть всього заліза в її організмі. Тому особливо важливо скорегувати запас заліза до вагітності та забезпечити достатнє надходження під час.

Як зрозуміти, чи є залізодифіцит? Це досить просто, за симптомами і аналізом крові.

На дефіцит заліза вказують наступні ознаки:

 • ви втомлюєтеся, хоча навантаження не змінилися;
 • волосся і нігті стали сухими і ламкими;
 • з’явилися «заїди» в куточках рота;
 • часті застуди;
 • порушення апетиту;
 • бажання їсти неїстівні речі, наприклад, крейду;
 • головний біль вранці;
 • емоційна нестабільність;
 • депресивні настрої;
 • нервозність;
 • зниження концентрації та уваги;
 • підвищення чутливості до холоду – «мерзлявість».
 

Якщо ви виявили у себе якийсь з цих симптомів, треба звернутися до лікаря і зробити аналіз крові.

Так як 60% заліза в організмі міститься в гемоглобіні, саме гемоглобін крові – найбільш достовірний показник дефіциту заліза. Діагноз анемії ставиться у випадку, коли гемоглобін в аналізі крові у жінки-нижче 120 г/л. тобто, якщо у жінки в аналізі крові рівень гемоглобіну, наприклад, 118 г/л – це вже вказує на наявність анемії, на легку ступінь.

Тепер від діагнозу перейдемо до найголовнішого питання – що робити?

Якщо симптомів немає, аналізи в нормі – відмінно! Але розслаблятися не варто. Потрібно підтримувати цей стан і профілактувати розвиток анемії з допомогою правильного харчування. Найбільш багаті залізом тваринні продукти. З тваринних продуктів залізо засвоюється набагато краще, ніж із рослинних. Яловича печінка, язик, яловичина, м’ясо кролика – хороші джерела заліза. Ці продукти повинні обов’язково регулярно бути присутнім у раціоні харчування для профілактики залізодефіциту.

У рослинних продуктах доступність заліза для засвоєння в 3 рази нижча. Багаті залізом: морська капуста, гречка, вівсянка, пшоно, соя, сочевиця, горох, шпинат, курага, інжир. Щоб поліпшити всмоктування заліза з круп і бобових їх потрібно обов’язково попередньо замочувати і добре проварювати. Горіхи також рекомендується замочувати перед вживанням на 10-12 годин. Підвищують засвоєння заліза кислі фрукти, ферментовані продукти. Погіршують всмоктування: хлібо-булочні вироби з білого борошна, чай, кава, молоко. Ці продукти краще мінімізувати в раціоні, особливо під час вагітності. Дуже важливо знати, що вилікувати дефіцит заліза дієтою не можна. Дієта – тільки профілактика.

Але що робити, якщо аналізи показали дефіцит заліза? Основний спосіб корекції залізодефіциту – прийом препаратів заліза. Є 2 типи препаратів: одні містять 2-валентне залізо, інші – 3 – валентне.

2-валентне залізо (сольові препарати) – перші, які впровадили в практику понад 50 років тому. На той момент це був прорив, який дозволив лікувати залізодефіцит. Але з плином часу стало накопичуватися все більше і більше даних про небезпечність цих препаратів. Справа в тому, що 2-валентне залізо – дуже активне і безконтрольно всмоктується в кишечнику. Тому основна маса побічних ефектів від застосування заліза – виразки шлунка і стравоходу, фарбування зубів в чорний колір пов’язані саме з 2-валентним залізом.

3-валентні препарати у вигляді органічних солей з’явилися набагато пізніше і відкрили нову еру в лікуванні анемії. За ефективністю вони не поступається 2-валентним сольовим препаратам, але перевершують їх у безпеці. Так як всмоктування 3 валентного заліза регулюється спеціальними транспортерами, воно просто не може безконтрольно всмоктатися і пошкодити тканини. Ну і плюс 3-валентна форма не така агресивна для тканин, як 2-валентна.

Одним з найбільш оптимальних 3-валентних препаратів є гідроксид заліза полимальтозат. Цей препарат добре переноситься, ефективно заповнює дефіцит заліза і доступний в різних формах: таблетки, краплі, сироп. Він може застосовуватися у дорослих, у вагітних жінок і дітей з перших днів життя. Вибір препарату заліза, форми та дозування залежить від індивідуальних особливостей пацієнта, тому його може призначити тільки лікар.

Практичні висновки:

 • Залізо вкрай важливе для здоров’я жінки, особливо майбутньої мами і її малюка.
 • Необхідно регулярно перевіряти рівень заліза, тим більше перед плануванням і під час вагітності.
 • Повноцінний раціон, що включає різні харчові джерела заліза – профілактика залізодефіциту.
 • Вилікувати залізодефіцитну анемію дієтою не можна, для цього потрібні препарати заліза.
 • Препарати 3-валентного заліза більш безпечні, ніж 2-валентного і не менш ефективні.
 

Якщо ви виявили у себе ознаки залізодефіциту – потрібно звернутися до лікаря для підтвердження діагнозу і правильного підбору дозувань препарату.Додано: 06/21/18 9:40
Категорія: Вагітність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.