Головна / Терапія / Гіподинамія: симптоми, її наслідки і профілактика

Гіподинамія: симптоми, її наслідки і профілактика

Регулярна фізична активність необхідна всім людям незалежно від віку і статі. Систематичні тренування зміцнюють м’язову систему, в тому числі і міокард, служать профілактикою застійних явищ в легенях, покращують циркуляцію крові в судинах. Люди, які регулярно займаються фізичними вправами, мають хорошу пам’ять, високу працездатність і хороший імунний статус.

Гіподинамія – одна з найбільш гострих проблем в сучасному світі. Хвороби, званої цим терміном, в медицині не існує, проте цей стан може призвести до порушення функцій багатьох органів і систем. Саме тому лікарі всього світу з кожним роком приділяють гіподинамії серед населення все більше уваги. Про значення цього терміна не важко здогадатися, «гіподинамія» означає «знижена активність».

Причини гіподинамії

Гіподинамія: симптоми, її наслідки і профілактика 1
Навіть людям з обмеженими фізичними можливостями життєво необхідний рух

Основна причина гіподинамії у людей в сучасному світі очевидна. Досягнення технічного прогресу роблять більш комфортним життя людини, проте мало хто замислюється, що зниження фізичної активності, наприклад, при використанні власного автомобіля, негативно позначається на здоров’ї.

Крім того, гіподинамія незмінний супутник людей так званих сидячих професій (програмісти, менеджери і т. д.). Не обходить стороною ця проблема і дітей, особливо шкільного віку, які після занять (під час яких вони сидять) воліють провести вільний час вдома за комп’ютером, а не на вулиці.

Звичайно, існують причини, через які людина вимушено обмежені в русі, наприклад, при важких захворюваннях або в результаті травм. Але і в таких випадках пацієнтам необхідний рух. Не дарма ще стародавні цілителі говорили: «Рух – це життя».Симптоми гіподинамії

Гіподинамія – це стан, що супроводжується величезною кількістю симптомів, більшість з яких – це і є наслідок недостатньої фізичної активності.

Можна виділити наступні основні ознаки:

  • млявість, сонливість;
  • поганий настрій, дратівливість;
  • загальне нездужання, втома;
  • зниження апетиту;
  • порушення сну, зниження працездатності.
 

Подібні симптоми періодично може відчувати практично кожна людина, але мало хто пов’язує їх з гіподинамією. Тому при появі таких ознак слід задуматися, чи достатньо часу ви приділяєте фізичним тренуванням.

Тривале зниження фізичної активності призводить до атрофічних змін в м’язах, кісткової тканини, порушується обмін речовин, знижується синтез білка.

Гіподинамія вкрай несприятливо позначається на роботі головного мозку, виникають головні болі, безсоння, люди стають емоційно неврівноваженими. Ще одна з ознак гіподинамії – підвищення апетиту, в результаті чого збільшується кількість споживаної їжі. Знижена фізична активність і надмірне харчування можуть досить швидко привести до розвитку ожиріння, що сприяє виникненню порушень жирового обміну та атеросклерозу. Відомо, що наявність атеросклерозу значно підвищує ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Цьому сприяє і підвищення ламкості кровоносних судин, що також є наслідком порушення обміну речовин.Чимала увага повинна приділятися фізичній активності у дітей, особливо шкільного віку. При тривалому сидінні за партою відбувається застій крові в судинах нижніх кінцівок, що призводить до збіднення кровопостачання інших органів, у тому числі і головного мозку. В результаті погіршуються розумові процеси, пам’ять і концентрація уваги.

Крім того, у малорухливих дітей слабка м’язова система. Через слабкість м’язів спини у них формуються порушення постави. Як ми бачимо, наслідки гіподинамії можуть виражатися в порушенні функцій багатьох органів і систем, причому найчастіше такі порушення з низькою фізичною активністю пов’язують в останню чергу, хоча насправді це не так.

Профілактика гіподинамії

Гіподинамія: симптоми, її наслідки і профілактика 2

Щоденна ранкова зарядка, прогулянки на свіжому повітрі корисні в будь-якому віці і допомагають знизити ризик розвитку ряду захворювань.
Очевидно, що заходи профілактики повинні бути спрямовані на збільшення фізичної активності у кожної людини. Дітей необхідно з раннього дитинства привчати до щоденного виконання ранкової зарядки, активних ігор на свіжому повітрі, обов’язкового відвідування уроків фізичної культури в школі, дуже корисно відвідування спортивних секцій.

Останнім часом стали широко поширені спортивні центри і фітнес-клуби, регулярне відвідування яких – відмінна профілактика гіподинамії. Проте відсутність можливості відвідувати спорткомплекси не повинна бути причиною недостатньої фізичної активності.

Щоденні піші прогулянки і пробіжки на свіжому повітрі може здійснювати кожна людина. Крім того, корисно мати вдома будь-який тренажер, необов’язково дорогий і великий, в кожному будинку знайдеться місце для простої скакалки, еспандера або гантелей.Додано: 12/6/18 6:05
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.