Головна / Вагітність / Смужка на животі при вагітності – коли пройде

Смужка на животі при вагітності – коли пройде

Поступові зміни в організмі майбутньої матері виникають з перших тижнів гестації. Перше, що звертає на себе увагу – це зміни пігментації, особливо виражені в теплу пору року, коли жінка частіше буває на сонці.

Крім пігментних плям на обличчі і шкірі тіла, на кистях рук і в області ареолів грудей, можливий і розвиток особливої ознаки — linea alba або темної пігментного смуги, що йде від лобка до пупка, а іноді і вище за нього до самої грудини. Що це за симптом і чому виникає ця смужка, чи у всіх буде проявлятися пігментація, чи завжди вона пов’язана з вагітністю?

Смужка на животі при вагітності - коли пройде 1

Смуга на животі у вагітних – що це таке?

Зовнішні зміни, яких разом з ростом живота зазнає жіноче тіло, дуже поширені під час вагітності. На додаток до зростаючого живота і випираючого пупка, у багатьох молодих жінок також може з’явитися темна, пігментована вертикальна лінія, що йде від пупка до лобка. Ця лінія називається linea nigra, вона абсолютно нешкідлива і є одним з супутників вагітності. Ця лінія має пігментне походження і швидко проходить після пологів.

Зміни зовнішності під час вагітності – пігментація під дією гормонів

Linea nigra – це темна лінія шириною приблизно в 6-12 мм, яка проходить від пупка до лобкової кістки і поступово проявляється на животі під час вагітності. Лінія може також поширюватися вертикально вгору, починаючись від верхньої частини живота, проходячи через пупок і до лобкової кістки.Ця лінія (вона називається біла лінія живота) присутня на животі і до вагітності, але має більш світлий відтінок, не відрізняється від загального кольору шкіри, що робить цю лінію в звичному житті невидимою.

Менш очевидна лінія у невагітних жінок називається «linea alba», де alba означає «білий» на латині. В період гестації через зміни гормонального та пігментного обміну, ця лінія збирає пігмент меланін і стає темнішою, тому її візуально видно під час вагітності. В силу свого забарвлення вона називається “linea nigra”, де nigra означає “Чорний”, хоча лінія зазвичай світло-або темно-коричнева, а не зовсім чорна. Чорна лінія також вказує на розтягнення м’язів черевного преса з кожного боку тулуба через зростаючу матку.

Вплив соматотропіну на появу темної смуги на животі

Темна лінія може бути помітна навіть у жінок, які не вагітні. Це пов’язано з тим, що певні гормональні зміни і активність соматотропіну можуть викликати гіперпігментацію лінії alba і призвести до її прояву поза гестації.

Жінка з псевдоциезом або помилковою вагітністю, серйозним соматичним розладом, при якому у жінки є зовнішні ознаки вагітності без зародка всередині, може також мати видиму чорну лінію через гормональні зміни.

Є поширений міф про те, що утворена на животі чорна лінія допомагає передбачити стать дитини. Так, вірячі у це люди кажуть, що якщо лінія проходить від нижньої частини грудної клітки до лобкової кістки (тобто практично через весь живіт), це говорить про народження хлопчика. Якщо лінія проходить тільки від пупка до лобкової кістки, то це буде дівчинка. Однак, наукою не було надано переконливих доказів того, що довжина лінії і її забарвлення, інтенсивність пігментації корелює зі статтю дитини.

Вплив мають гормони – соматотропін і мелатонін, що відповідають за пігментацію. У деяких жінок лінії взагалі немає, але при цьому у них може народитися і дівчинка, і хлопчик.

Є також міф про те, що виявляється темна лінія допомагає дитині годуватися грудьми, направляючи її відразу після народження, при викладанні на живіт — до ареола. Однак, маля після народження бачить дуже погано і майже не відкриває очей, але може розпізнати ареол по запаху, який схожий на запах амніотичної рідини, яка оточувала його багато місяців. Плюс, він повзе по животу під впливом вроджених інстинктів.Тому немає ніяких наукових доказів, що підтверджують ці твердження, і відповідно – у 50% вони підтверджуються, а у других 50% — ні.

Смужка на животі при вагітності - коли пройде 2

Дія меланотропіну в організмі вагітної

Під час вагітності посилена і підвищена секреція статевих гормонів — естрогену і прогестерону запускає активність пігментних клітин — меланоцитів в шкірі, які більш активно синтезують пігмент з назвою меланін, за рахунок скупчення якого у верхніх шарах епідермісу активно темніє шкіра. Подібним ефектом володіє сонячне світло, так формується загар, але під дією гормонів пігментація відбувається навіть без впливу сонця. Надлишок пігменту в меланоцитах також викликає потемніння linea alba, створюючи явно видну темну лінію по центру живота.

Linea nigra – це природне явище під час вагітності, воно безпечне для матері і плоду, і про появу пігментації жінці не потрібно турбуватися.

На якому терміні проявляється смужка на животі у вагітних?

Пігментна темна лінія помітна з другого триместру і зникає незабаром після народження дитини (зазвичай протягом пари місяців). У деяких жінок лінія може не зникнути повністю, залишаючи слабку пігментацію на багато місяців або років, а у деяких майбутніх мам ця лінія може взагалі не з’явитися під час вагітності. Деякі майбутні мами можуть почати помічати появу пігментації на животі трохи пізніше, протягом третього триместру вагітності.

Лінія зазвичай стає видимою з четвертого або п’ятого місяця і розширюється по ширині з ростом живота, але може виникати і тільки в останні тижні перед пологами. Лінія вагітності виражена у жінок з більш темною шкірою (смаглявих) порівняно з жінками з більш світлою шкірою (особливо блондинок або рудоволосих). Але чи означає це що-небудь?

Чи потрібно боротися з появою темної смуги на животі?

Поява linea nigra – це не хвороба і не небезпечна патологія, а природне явище, яке відбувається в зв’язку зі змінами тіла і гормонального обміну майбутньої матері. Тому і немає способу запобігти її утворенню, не варто робити будь-яких лікувальних заходів. Якщо пігментна лінія під час вагітності бентежить майбутню маму, є цілий ряд простих порад, щоб звести до мінімуму її видимість.

Наведемо кілька найбільш ефективних порад:

  • Варто уникати тривалого перебування на відкритому сонці. Надмірний вплив сонячних променів під час вагітності призводить до формування більш вираженої пігментації шкіри.
  • Жінка може використовувати сонцезахисний крем або носити сукні, які прикривають її живіт від прямих сонячних променів.
  • Використання парасольки, коли жінка перебуває влітку на пляжі, або відмова від виходу на відкрите сонце в найнебезпечніші години, може запобігти потемніння лінії.
  • Використання маскуючої косметики. Жінка може приховати лінію, додаючи косметичну пудру або тональний крем на область пігментації. Це пом’якшить темряву лінії.
  • Лимонний сік. Він допомагає зменшити гіперпігментацію на шкірі.
  • Продукти, багаті фолієвою кислотою. Передбачається, що правильне споживання фолієвої кислоти може допомогти мінімізувати прояв чорної лінії на животі вагітної. Може допомогти включення в їжу зелених листових овочів, цільнозернового хліба, апельсинів і пластівців, а також вітамінних добавок для вагітних.
  • Варто уникати використання відбілюючих кремів, особливо тих, які містять гідрохінон. Оскільки шкіра під час вагітності вкрай чутлива і більш проникна, цей пігментний агент легко вбирається, може дати неприємні симптоми. Хоча ніяких побічних ефектів не підтверджено, краще мінімізувати вплив будь-якого хімічного агента під час вагітності.
 

Є кілька домашніх засобів, за рахунок використання яких жінка може спробувати зробити лінію менш помітною після завершення вагітності. Так, неочищене масло какао добре допомагає для освітлення шкіри.

Майбутня мати може наносити його на поверхню живота під час і після вагітності. Втирання гелю з вітаміном Е в живіт допомагає тонізувати шкіру, висвітлюючи її. Масажні креми і масла, які тонізують шкіру, можуть допомогти освітлити колір лінії. Екстракт мускатного горіха також корисний для освітлення шкіри. Домашня маска з лимона, цукру-сирцю і меду, нанесена на живіт і залишена на 10-15 хвилин, може висвітлити чорну лінію. Жінка може робити все це кілька разів на тиждень.Додано: 04/15/19 10:08
Категорія: Вагітність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.