Головна / Кардіологія‎ / Принципи роботи механічного серця

Принципи роботи механічного серця

При деяких важких захворюваннях серця врятувати життя хворого може тільки операція з трансплантації цього органу, але вона не завжди може виконуватися саме в необхідний момент, так як часом пацієнтові доводиться чекати черги на отримання донорського серця. Виграти час і дати людині шанс на життя у таких випадках може допомогти інша кардіохірургічна операція – імплантація механічного серця.

Що таке механічне серце? Цей дивовижний прилад складається з двох частин: одна його частина встановлюється в тіло хворого, а інша являє собою блок живлення і управління, який знаходиться зовні і застосовується для підзарядки і регуляції функцій механічного серця. Обидві частини з’єднуються проводами. Після операції пацієнт катає за собою блок живлення, який поміщається в зручній валізці.

За правилами, цей прилад може заміняти роботу нашого «полум’яного мотора» протягом 1,5-2 років, і саме протягом цього періоду людині підшукується донор серця.

Однак на практиці деяким пацієнтам механічне серце здатне служити набагато довше (до 8-9 років). Особливо актуальне застосування такого апарату в країнах, в законодавстві яких існує безліч перешкод для трансплантації донорських органів.

Принцип роботи механічного серця

Принципи роботи механічного серця 1

Розглянемо принцип роботи механічного серця на прикладі моделі Berlin Heart. Його турбіна в корпусі з титану, прилад здатний забезпечувати безперебійну циркуляцію крові в тілі хворого. Усередині корпусу знаходиться гвинт, краї якого не торкаються до стінок (таким чином клітини крові вберігаються від механічного пошкодження).Цей маленький, схожий на ніж від м’ясорубки, гвинт обертається зі швидкістю до 10 тис. обертів за одну хвилину і може «проганяти» через корпус 5 л крові за хвилину. Цей показник відповідає об’єму циркулюючої крові у дорослої людини. Крім цього, турбіна здатна контролювати себе самостійно в залежності від швидкості притоку крові і опору на виході.

Роботу механічного серця забезпечують акумулятори і блок управління, які поміщаються в зручній валізці. Їх вага складає 5 кг. В автономному режимі прилад здатний працювати близько 10 годин і після цього потребує підзарядки. Швидкість руху турбіни регулюється приладом, що приймає показники спеціальним датчиком.

Багато пацієнтів задають питання: “а чи не може механічне серце гальмуватися тромбами?” Творці цього унікального приладу подбали і про цей момент – при формуванні дрібних тромбів і гальмуванні роботи пристрою автоматично запускається режим очищення турбіни. Крім цього, робота механічного серця може регулюватися вручну в залежності від фізичних навантажень, ваги і енерговитрат пацієнта.

Цікаві факти про механічне серце

Після імплантації механічного серця хворому необхідно дотримувати ряд обмежень: не можна плавати у відкритих водоймах або у басейні і необхідно регулярно обробляти виходячі через шкірні покриви кабель керування та живлення. Незважаючи на це, людина з механічним серцем може займатися деякими видами спорту і водити автомобіль. Сьогодні відомі спортсмени, яким були проведені подібні операції, але вони не залишили спорт і навіть займають призові місця на змаганнях.

Чи може прилад повністю замінювати серце?

При створенні механічного серця вчені ставили перед собою завдання розробити прилад, який би допомагав хворим дочекатися донорського серця. Він не замінює роботу органу повністю. По суті, прилад тільки допомагає лівому шлуночку, який нікуди не забирається. Одна частина турбіни кріпиться до верхівки лівого шлуночка, а інша – через силіконовий коннектор повідомляється з аортою і виконує лівошлуночковий обхід. Після операції з імплантації пристрою правий шлуночок серця хворого продовжує роботу в звичайному режимі.

При правильному догляді і забезпеченні нормального згортання крові імплантоване механічне серце коректно працює кілька років. Є дані про те, що ряд пацієнтів живе з такими приладами вже більше 8 років. Деякі з них відмовляються від трансплантації донорського органу свідомо, боячись ризику майбутньої операції, інші – чекають відповідного трансплантата.Механічне серце – це унікальний прилад, який здатний продовжувати життя багатьом хворим з важкими недугами серця. Воно доповнює роботу хворого органу і дозволяє йому підтримувати нормальний кровообіг організму протягом тривалого терміну. Операції з трансплантації цього дивного приладу дозволяють підтримувати життя пацієнта до отримання донорського серця.


Вперше успішна операція з імплантації механічного серця була проведена в США в 2006 році. З тих пір більше трьох сотень подібних кардіохірургічних втручань були виконані і в інших країнах світу.Додано: 12/5/18 9:31
Категорія: Кардіологія‎

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.