Головна / Терапія / Йде кров з носа: причини, що робити

Йде кров з носа: причини, що робити

Слизовий покрив порожнини носа збагачений сіткою капілярів, пошкодження якої обумовлює крововилив. Явище носить патологічний характер і деколи виступає в якості ознаки захворювання організму, а не самостійного симптому.

Якщо у дітей носова кровотеча може бути викликана роздратуванням внутрішньої назальної мембрани пальцями, то у дорослих причин для цієї неприємної ситуації кілька. Однак регулярно повторювані епізоди геморагії повинні послужити приводом для звернення до лікаря.

Йде кров з носа: причини, що робити 1

Часто йде кров з носа у дорослого: причини

Кровотеча не приводить до летального результату, але дозволяє на ранній стадії виявити проблему зі здоров’ям, оскільки це досить виражена ознака. Фактори, які здатні зумовити геморагічне явище, поділяються на локальні (місцеві) і системні (загальні).

До першої категорії відносяться: • Механічні пошкодження носової перегородки (частіше – у спортивному залі).
 • Вроджені деформації анатомічної будови порожнини носа.
 • Перенесені хірургічні або діагностичні заходи.
 • Вдихання наркотичних речовин або парів хімікатів.
 • Сухе повітря, особливо в зимовий період.
 

Нерідко кровотечі провокують гострі запальні процеси носової порожнини, що протікають в прихованому періоді.

До загальних сприяючих чинників належать захворювання, що не передбачають механічного порушення цілісності слизової оболонки:

 • Дефіцит вітамінів в організмі (частіше – вітаміну C).
 • Проблеми зі згортанням крові і хвороби, при яких це відбувається (в основному, онкологічного характеру).
 • Гормональний дисбаланс.
 • Високий рівень артеріального тиску.
 • Тривале перебування на сонці.
 • Фізичне перенапруження.
 • Різке зниження артеріального тиску.
 • Анемія тяжкої форми.
 • Захворювання інфекційного генезу, що супроводжуються гіпертермією і стійким інтоксикаційним процесом.
 

До розвитку носової кровотечі здатний привести прийом антикоагулянтів. Нерідко це зумовлено черепно-мозковою травмою, коли геморагічна ознака вказує на перелом основи черепа.

Якими ознаками супроводжується назальна кровотеча?

Провісники відсутні. Стан виникає раптово, струмінь крові, може виділятися з однієї ніздрі або одночасно з двох, що дозволяє класифікувати кровотечу як одно – або двосторонню. За обсягом крововтрати, розрізняють чотири стадії геморагії: від помірної до профузної (виділення крові понад 500 мл).

Якщо патологічне явище незначне, то самопочуття пацієнта залишиться без істотних змін.При масивних крововтратах відбувається зниження артеріального тиску, шкірні покриви стають блідими, покриваються потом, відзначається слабкість і необхідність зайняти горизонтальне положення, запаморочення.

Якщо людина займає неправильне положення, кров не має можливості виділятися назовні з дихального каналу і стікає по задній стінці глотки. Попадання мас в шлунок викликає блювоту.

Геморагічний шок обумовлює тривалу кровотечу, в результаті якої розвивається тахікардія і зниження рівня артеріального тиску до критичних цифр. Цей стан має послужити підставою для госпіталізації. Також звертатися за невідкладною допомогою слід при регулярних кровотечах з носа, якщо не вдається купірувати або коли мова йде про черепно-мозкову травму, що супроводжується синюшністю навколо очей в сукупності з назальною кровотечею.

Лікування частої кровотечі з носа у дорослих

Перша допомога полягає у забезпеченні психологічного і фізичного спокою пацієнта та проведенні передньої тампонади носа:

 • Нахиливши голову вперед, потрібно змочити попередньо згорнутий відріз бинта або марлі розчином перекису водню 3%, а потім щільно заблокувати дихальний канал виготовленим пристосуванням. Не потрібно просити хворого закидати голову назад – дана помилка посприяє тому, що знизиться артеріальний тиск, посилиться запаморочення, розвинеться непритомність. Струмінь крові буде рефлекторно проковтуватися і, досягаючи шлунка, провокувати позиви блювоти.
 • На перенісся потрібно накласти холод – міхур з льодом або серветку, змочену холодною водою. Якщо стан людини дозволяє, вона може самостійно затискати крила носа.
 • Іноді проблему не вдається усунути тільки в масштабах надання першої допомоги – тоді слід викликати лікаря, а до приїзду медиків виміряти рівень артеріального тиску і температури.
 

Якщо стан пацієнта розцінюється як середньої тяжкості чи тяжкий, його госпіталізують у відділення інтенсивної терапії. Лікування носової кровотечі залежить від першопричини.

Діагностику виконують у двох напрямках – лабораторному та інструментальному. Лабораторна діагностика спрямована на визначення швидкості згортання крові, рівня гемоглобіну і виключення анемії.

Інструментальне дослідження зводиться до проведення риноскопії та фарингоскопії – методи дозволять переконатися, що осередок враження – не горло або вушний відділ.

Якщо кровотеча відкрилася в результаті черепно-мозкової травми, що стала причиною перелому кісток черепа, – госпіталізація відбувається у відділенні нейрохірургії, де проводять екстрене оперативне втручання та активну інфузійну терапію. В післяопераційному періоді виконують оксигенотерапію та моніторинг життєвих показників.

Кровотеча, викликане нестачу аскорбінової кислоти, попереджається введення вітаміну C на 5% розчині глюкози або інфузійно за допомогою призначення аскорутина. Коригується і харчування: рекомендується вживання цитрусових і яблук.

Якщо причина неприємного стану в анемії, низький рівень гемоглобіну підвищують препаратами заліза, вводячи їх внутрішньом’язово на щоденній основі. Також важливо переглянути раціон на користь яловичої печінки, гречаної крупи, гранат, кураги, шпинату і сої.

Кровотеча, що розвивається внаслідок онкологічного ураження або перенесеного курсу хіміотерапії, має бути оцінена онкологом: можливо, необхідно переглянути призначення або відкоригувати дозування препаратів основної терапевтичної програми.

Підвищений рівень артеріального тиску купірується таблеткою гіпотензивного препарату, який необхідно помістити під язик. Якщо засіб не приніс позитивного ефекту, внутрішньом’язово вводять розчин дибазолу і папаверину. У разі, коли артеріальний тиск досяг критичної позначки, вводять внутрішньовенно розчин сірчанокислої магнезії. Госпіталізація потрібна не у всіх клінічних випадках.

Необхідність замісної терапії – рідкісний випадок: непряму гемотрансфузію виконують тільки при профузній кровотечі, яка супроводжується геморагічним шоком.

Після настання одужання, слід відмовитися від шкідливих звичок, обмежити себе від нервового перенапруження і дотримуватися здорового харчування. Не рекомендується роздратування назальної мембрани, скорочення тривалості сну, заняття в спортивному залі без спеціальної захисної екіпіровки.

Не виключено, що відвідувати лікаря належить на регулярній основі – це дозволить уникнути раптового погіршення самопочуття і усунути основне захворювання, що викликало носову кровотечу.Додано: 05/25/18 9:16
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.