Головна / Поради / Що таке пробіотики, і чому вам потрібно включити їх у свій раціон

Що таке пробіотики, і чому вам потрібно включити їх у свій раціон

Мало яка людина сьогодні не чула про продукти харчування, збагачені корисними мікроорганізмами. Вони досить широко представлені на полицях магазинів і супермаркетів. Виробники кисломолочних продуктів і відповідних

Бади активно просувають свою продукцію за допомогою рекламних роликів, герої яких обіцяють потенційним споживачам міцний імунітет і продовження молодості.

В медичному співтоваристві і в науковому середовищі існують різні точки зору з приводу ефективності екзогенних, тобто зовнішніх джерел цілющих мікроорганізмів.

Деякі фахівці стверджують, що можливості пробіотиків сильно перебільшені і шанувальники біойогуртів стають жертвами недобросовісних виробників. Їх опоненти, в свою чергу, вважають, що при дотриманні певних умов пробіотики дійсно можуть принести організму значну користь.

Що таке пробіотики

Що таке пробіотики, і чому вам потрібно включити їх у свій раціон 1

Повноцінну роботу кишечника неможливо уявити без особливих мікропомічників, що мешкають в його порожнині. Їх називають по-різному: мікробіота, мікрофлора, кишкові бактерії.Переконатися в цінності мікрофлори кишечника нескладно. Досить уявити собі тільки одну цифру: загальна маса мікроорганізмів, що населяють кишковий тракт середньостатистичної людини, становить орієнтовно 2 кілограми. І ця незліченна армія невидимих, але життєво важливих союзників нашого організму потребує дбайливого та уважного до себе ставлення.

По суті ми маємо в своєму розпорядженні тільки один інструмент, який може впливати на якість і активність мікрофлори кишечника – наше харчування. Склад їжі і активних добавок може пригнічувати життєздатність мікроорганізмів, або сприяти їх повноцінній діяльності.

Здоровий раціон, врівноважений за змістом поживних речовин, позбавлений шкідливих компонентів і доповнений пробіотиками, сприяє утворенню здорової, гармонійної і життєздатної екосистеми всередині кишкового тракту.

Пробіотики – це спеціальні засоби, що містять у своєму складі «доброзичливі» по відношенню до людського організму мікроорганізми в «живому» або законсервованому стані. Ключове завдання пробіотиків полягає в збагаченні екологічного середовища кишечника корисними мікроорганізмами.

Потенціал пробіотичних засобів вимірюється в колонієутворюючих одиницях. Вони відображають кількість активних мікроорганізмів, що містяться в одиниці ваги (грам або мілілітр).

Які бувають пробіотики

Що таке пробіотики, і чому вам потрібно включити їх у свій раціон 2

Носії корисної мікрофлори поділяються на три категорії:  • звичні нам молочні та злакові продукти, «збагачені» бактеріями;
  • рослинні джерела;
  • ліки та біодобавки.
 

«Живі» продукти з реклами

Асортиментна лінійка харчових продуктів, збагачених цінними мікробами, включає в себе безліч позицій: кисломолочні продукти, соки, дитяче харчування, каші, різноманітні страви, готові до вживання. І ось тут потрібно зробити важливе застереження. На жаль, переважна більшість пробіотиків даного виду абсолютно марні, а заяви про їх чарівні оздоровчі властивості є лише хитрим маркетинговим прийомом.

Справа в тому, що мікробіота вкрай чутлива до впливу факторів навколишнього середовища. Вона не переносить термічну обробку, її можуть вивести з ладу навіть незначні коливання кислотності. Руйнують її і барвники, консерванти та інші отруйні компоненти, якими рясніє переважна більшість сучасних продуктів харчування, що реалізуються через торговельні мережі. Та й перевищення безпечної температури зберігання пробіотиків всього лише на кілька градусів може привести до масового вимирання мікробів.

Крім цього, необхідно враховувати той факт, що шлунковий сік легко руйнує захисну оболонку мікроорганізмів. Щоб частину корисних мікробів зуміла подолати цей агресивний бар’єр, пробіотик повинен володіти високою концентрацією, яку можуть забезпечити далеко не всі виробники. Приміром, щоб йогурт або кефір могли надати відчутний позитивний вплив на мікробіоту кишечника, вони повинні містити не менше 100 млн мікробів в одному мілілітрі. Фактична ж їх кількість виявляється в рази меншою.

Пробіотики рослинного походження

У категорії харчових пробіотиків осібно стоять ферментовані продукти харчування рослинного походження. До них відносяться квашена капуста, солоні огірки, місо, натто.

Мікробні колонії, заселяють ферментовані страви, стають повноцінним джерелом цінних мікроорганізмів для кишечника людини. Вони відрізняються високою засвоюваністю, що пояснюється досить просто. І квашена капуста, і місо містять клітковину, яка оберігає живі бактерії від дії травних соків, допомагаючи їм успішно дістатися до тонкого і товстого відділів кишечника.

Лікарські засоби і біологічно активні добавки

Ліки

БАДи і ліки, що відносяться до категорії пробіотиків, мають дві відмітні особливості.

  • Вони містять набагато більш концентровану масу мікроорганізмів, ніж продукти харчування і, отже, мають незрівнянно більшу оздоровчу ефективність.
  • Мікроби у складі ліків та Бадів, як правило, поміщені в спеціально сформовані захисні оболонки, які дозволяють їм безперешкодно долати зони травного тракту з агресивним середовищем. Роль захисної оболонки може грати зовнішня полімерна капсула або особливий сорбент (вугілля, приміром), який супроводжує пов’язані з ним мікроби до віддалених відділів кишечника.
 

Існують рідкі, сухі і сорбційні форми даних пробіотиків. Застосування Бадів і лікарських засобів пробіотиків бажано погоджувати з лікарем. Крім того, існують препарати, які містять дріжджові грибки або бактерії, не властиві нормальній кишковій мікрофлорі людини.

Вони здатні протидіяти шкідливим мікроорганізмам, які викликають різноманітні патологічні відхилення в кишковому середовищі. Безконтрольний прийом таких лікувальних пробіотиків може призвести до небезпечного порушення мікробного балансу.

Користь пробіотиків

Що таке пробіотики, і чому вам потрібно включити їх у свій раціон 3

Користь пробіотиків необхідно розглядати в контексті їх оздоровчого впливу на мікрофлору кишечника. Збагачена з їх допомогою колонія мікроорганізмів отримує можливість більш продуктивно виконувати покладені на неї функції, які впливають на комплекс важливих фізіологічних процесів.

  • Від стану кишкової мікрофлори залежить діяльність головного мозку, потенціал імунної системи, схильність до набору зайвої ваги, інтенсивність клітинного енергообміну, що визначає життєвий тонус.
  • Без здорової мікробіоти неможливе повноцінне травлення. Мікрокультури забезпечують повноцінне засвоєння вітамінів, мінералів та інших нутрієнтів.
  • Кишкові бактерії синтезують цілий ряд біологічно активних речовин, в тому числі гормоноподібні сполуки і гормон серотонін, вітамін В12, Вітамін К, антибіотикоподібні речовини, білки і незамінні амінокислоти.
  • Вони деактивують і виводять з організму безліч небезпечних токсинів і отрут, частково дублюючи функції печінки.

Харчові пробіотики рекомендується використовувати як профілактичний і загальнозміцнюючий засіб, що підвищує життєздатність організму. З цією метою бажано включати в раціон ферментовані продукти харчування рослинного походження.

Для корекції патологічних станів, що виникають після прийому антибіотиків, всіляких харчових отруєнь та інтоксикацій, можна пропити курсом відповідні Бади або лікарські засоби після консультації з лікарем-гастроентерологом.

Протипоказання

Незважаючи на очевидну користь пробіотиків і високий рівень їх безпеки для організму, існує ряд протипоказань, які обмежують можливість їх застосування. Перш за все-це наявність індивідуальної непереносимості і алергічних реакцій. Також не дозволяється застосування пробіотичних засобів людям, що страждають різними імунодефіцитними станами.

Своєчасний і грамотний прийом пробіотиків, особливо натуральних, допоможе вам підтримувати здоров’я і чудово себе почувати!Додано: 12/18/18 11:14
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.