Головна / Поради / Що таке поганий і хороший холестерин. Чим шкідливий

Що таке поганий і хороший холестерин. Чим шкідливий

«Не їжте багато жирного, інакше буде високий холестерин». Таке попередження ми чуємо досить часто. Може скластися враження, що холестерин грає в організмі тільки негативну роль. Однак це не так: адже існує, як «поганий», так і «хороший» холестерин, який дуже важливий для здоров’я.

Що таке холестерин?

Холестерин – це органічна сполука, яка за своєю хімічною формулою є спиртом. Багато дослідників відносять холестерин до ліпідів (жирів), але точніше за все назвати його жироподібним з’єднанням. Основна особливість, що підтверджує, що холестерин – це “родич” жирів, це його нерозчинність у воді.

Що таке поганий і хороший холестерин. Чим шкідливий 1

Холестерин або холестерол?

Часто в літературі можна зустріти схожу назву – холестерол. Що це таке і чим відрізняється від холестерину? Нічим. Обидва ці терміни позначають одну і ту ж речовину.

Просто «холестерол» – це більш грамотна з точки зору хімії назва: органічні спирти мають закінчення-ол». А хіміки не відразу встановили, що за своєю структурою холестерин є саме спиртом.

Навіщо потрібен холестерин?

Основні функції, які холестерол грає в організмі: • є найважливішим компонентом клітинних мембран, в тому числі утворює оболонку відростків нервових клітин, що необхідно для їх нормальної роботи;
 • служить попередником гормонів (в тому числі статевих);
 • служить основою для утворення жовчних кислот і вітаміну D.
 

Таким чином, він необхідний організму, причому всім його клітинам.

Звідки холестерин береться в організмі?

Загальний вміст холестерину в організмі оцінюється приблизно в 140 грамів. Надходить він ззовні, з їжею (в основному це тваринні жири), але споживаний холестерин покриває лише третину потреб. Решта синтезується в організмі, на 80% в печінці.

Як холестерин надходить до клітин?

Холестерин не розчиняється у воді. Отже, кров не може переносити його до клітин. Щоб холестерин все-таки міг досягти своєї мети, формуються спеціальні комплекси: холестерин + білок-переносник. Цей комплекс називається ліпопротеїн.

Ліпопротеїни бувають дуже низької щільності, низької щільності, проміжної щільності і високої щільності. Власне, це і є поганий і хороший холестерин.

Що таке поганий і хороший холестерин. Чим шкідливий 2

Чим розрізняються ліпопротеїди низької і високої щільності?

Ліпопротеїни низької і дуже низької щільності (ЛПНЩ і ЛПДНЩ) містять менше транспортного білка і більше холестерину і тригліцеридів. Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ) мають менші розміри, в цих молекулах менше холестерину і більше транспортних білків.«Поганий» і «хороший» холестерин

ЛПНЩ і ЛПДНЩ-це основні джерела “поганого” холестеролу. Ці об’ємні молекули при пересуванні можуть «втрачати» ліпіди і холестерин, які осідають на стінках судин.

ЛПВЩ мають набагато менший діаметр, легко пересуваються по судинах і, навпаки, можуть збирати ліпіди. Саме тому про «хороший» холестерин кажуть, що він «чистить судини».

Норма вмісту холестерину в крові

Під час аналізу крові вимірюється ліпідний профіль, в якому лікарі дивляться на співвідношення різних форм ліпопротеїнів.

В нормі (тобто коли ризик серцево-судинних ускладнень низький) співвідношення має бути наступним:

 • Загальний холестерин-менше 5,5 ммоль / л
 • ЛПНЩ – менше 3,5 ммоль/л
 • ЛПВЩ – для чоловіків – більше 1 ммоль/л, для жінок – більше 1,2 ммоль/л
 • Тригліцериди – менше 1,7 ммоль/л.
 

Якщо співвідношення порушено, то виникає ризик розвитку серцево-судинних захворювань, і зокрема атеросклерозу. Чим вищий вміст у крові ЛПВЩ, тим менший ризик атеросклерозу.

Що таке поганий і хороший холестерин. Чим шкідливий 3

Що впливає на рівень «хорошого» холестерину в крові?

Є ряд факторів, які знижують вміст в крові ліпопротеїнів високої щільності. У їх числі:

 • чоловіча стать;
 • ожиріння;
 • гіпертригліцеридемія;
 • високе споживання вуглеводів;
 • цукровий діабет;
 • куріння.
 

З огляду на ці фактори ризику, людина може коригувати спосіб життя і знижувати ризик розвитку атеросклерозу.Додано: 03/2/19 10:37
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.