Головна / Терапія / Підвищений холестерин у жінок: причини, способи зниження, хороший і поганий холестерин

Підвищений холестерин у жінок: причини, способи зниження, хороший і поганий холестерин

Одним з найбільш поширених захворювань серцево-судинної системи на даний момент є атеросклероз. Тому при будь-яких скаргах і навіть просто в разі наявності підвищеного ризику розвитку даної патології призначається лабораторне дослідження для виявлення рівня загального холестерину.

Якщо виявляється збільшення показника, наступним обов’язковим аналізом є розгорнута ліпідограма. Жінки протягом певного життєвого проміжку  захищені від проблем з серцем і судинами, однак після гормональних змін, що відбуваються в період менопаузи, ризик їх розвитку значно підвищується.

Про що свідчить підвищений холестерин у жінок і що треба робити? Розбираємося!

Підвищений холестерин у жінок: причини, способи зниження, хороший і поганий холестерин 1

Що таке холестерин?

Для правильного трактування результатів і розуміння механізмів розвитку захворювання, важливо розбиратися в значенні досліджуваних показників у процесах, що відбуваються в організмі.Перший етап діагностики починається, як вже зазначалося, з визначення концентрації холестерину в цілому. Даний аналіз вважається експрес-методом і для його проведення досить взяття крові з пальця. Сам по собі холестерин – це необхідний компонент безлічі процесів, що є основою здорової життєдіяльності організму.

Дане з'єднання, що відноситься до спиртів, грає наступні функціональні ролі в тілі здорової жінки:

 • Є важливим компонентом мембрани (зовнішньої оболонки) кожної клітинки організму. Вони додають їм міцність, вбудовуючись між жирними кислотами і цементуючи ліпопротеїнову плівку.
 • Транспорт вищих жирних кислот. До речі, саме з ними утворюються ліпопротеїдні комплекси високої і низької щільності, які відомі в клінічній практиці як «хороший» і «поганий» холестерин.
 • Синтез жовчних кислот йде в печінці з все того ж холестеролу. Вони, як відомо, відіграють важливу роль у засвоєнні жирів у кишечнику. У сучасній літературі присутні дані про їх важливу роль і в інших процесах в організмі, наприклад, у діяльності різних мембранних механізмів.
 • Утворення в шкірі вітамінів групи D. Синтез холекальциферолу (D3) починається в шкірі під дією сонячних променів, далі в цьому процесі бере активну участь печінка, для клітин якої холестерин також відіграє важливу роль. Дана група вітамінів, головним чином, регулює обмін фосфору і кальцію. Достатній вміст цих елементів особливо важливо при вагітності і годуванні грудьми.
 • Синтез стероїдних гормонів – жіночих і чоловічих статевих гормонів, естрогенів (а також прогестерону) і андрогенів відповідно, останні також в нормі в невеликій кількості утворюються в організмі жінки. До гормонів, для формування яких необхідний холестерин, також відносяться речовини кори надниркових залоз – альдостерон і кортизол.
 • В грудне молоко повинна надходити значна кількість холестерину, так як малюк потребує для повноцінного розвитку, в першу чергу, нервової системи. Це пов’язано з тим, що до 20% цієї речовини міститься в спинному і головному мозку, зокрема, мієліновій оболонці нервів – необхідний компонент їхньої ізоляції і передачі імпульсу.
 

Враховуючи все різноманіття ролей холестерину, не складно припустити який дисбаланс в організмі може викликати підвищена концентрація.

Чим відрізняються «хороший» і «поганий» холестерин?

Щоб краще розібратися в його значенні у процесі розвитку атеросклерозу, необхідно зупинитися на вже згаданих, ліпопротеїдних комплексах.

Холестерол може транспортуватися в крові в складі наступних ліпопротеїнів (ЛП): • ЛПВЩ (високої щільності) є корисним комплексом, транспортуючи жири з судин в печінку для переробки – сам холестерин після цього йде на синтез жирних кислот;
 • ЛППЩ (проміжної щільності) – попередники ЛПНЩ, не мають великого значення в клінічній практиці, тому не входять до складу стандартної ліпідограми;
 • ЛПНЩ (низької щільності) – це той самий «поганий» холестерин, який транспортує жири, синтезуються в печінці, при цьому комплекс легко піддається окислюванню під впливом несприятливих чинників, що створює умови для розвитку атеросклерозу;
 • ЛПДНЩ (дуже низької щільності) також забирають жир з печінки і підвищують кількість ліпідів (жирів) у крові, при їх розщепленні утворюються ЛППЩ.
 

Так, найбільш важливе значення для прогнозуванні судинних захворювань грають дві фракції: ЛПВЩ і ЛПНЩ. Холестерин, що міститься в ЛПВЩ, будучи «хорошим», повинен перебувати в нормі. Якщо він знижений, особливо на фоні підвищеного загального холестерину, це свідчить про несприятливу картину ліпідограми. Підвищення ж показника ЛПНЩ найбільш насторожує і свідчить про можливі або навіть існуючі проблеми зі стінками судин.

В даному дослідженні вираховують і інші показники, що дають найбільш повну картину стану жирового обміну. У ліпідограмі також визначають рівень тригліцеридів, і спеціальний коефіцієнт атерогенності.

Рівень холестерину в крові: причини відхилення від нормальних значень

Нормальний рівень холестерину у жінок дещо відрізняється від такого у чоловіків. Як вже зазначалося, жіночі статеві гормони забезпечують захист від розвитку атеросклеротичних процесів. Тому норми вмісту цієї речовини в крові будуть дещо нижчі, ніж у чоловіків.

Нормальна ліпідограма у обстежуваної повинна виглядати наступним чином:

 • Рівень загального холестерину – в межах 3,1-5 ммоль/л;
 • ЛПВЩ – в концентрації 0,85-2,28 ммоль/л;
 • ЛПНЩ – на рівні 1,9-4,5 ммоль/л;
 • ЛПДНЩ – 0,2-0,5 ммоль/л;
 • Коефіцієнт атерогенності – до 3 (допускається до 4);
 • Тригліцериди – 0,5-2,6 ммоль/л.
 

До речі, стосовно допустимих норм у сучасному науковому суспільстві досі не вщухають дискусії. Відзначена тенденція до посилення, зменшення, норм. Існують дані про те, що концентрація загального холестерину не повинна бути більше 4,5 ммоль/л. Але, слід зазначити, що для осіб старшого віку рівень показника у загальноприйнятій практиці допускається і до 6 ммоль/л.

Серед можливих причин підвищення концентрації холестерину в крові у жінок слід виділити наступні:

 • тривалий прийом протизаплідних гормональних препаратів;
 • обтяжена спадковість по атеросклерозу та різних захворювань жирового обміну;
 • настання менопаузи;
 • надлишкова маса тіла – ожиріння;
 • зниження функцій щитовидної залози (гіпотиреоз);
 • цукровий діабет;
 • наявність шкідливих звичок.
 

До таких факторів слід віднести вагітність і період лактації, але, як правило, після припинення годування грудьми рівень речовини повертається в межі нормальних значень. У майбутніх мам у нормі концентрація холестерину може в два рази перевищувати ті величини, які спостерігалися до зачаття малюка. І це безпосередньо залежить від віку жінки.

Способи зниження концентрації холестерину в крові

При невеликому перевищенні норм, домогтися повернення рівня холестерину до нормальних значень можна за допомогою корекції харчування.

При цьому слід бездоганно дотримуватися наступних правил:

 • віддавати перевагу рослинним жирам, максимально знизивши вживання тваринної їжі – гарну ефективність при цьому показує регулярний прийом оливкової олії;
 • слід повністю виключити з раціону жирні сорти м’яса, а також морепродукти;
 • не варто вживати маргарин та інші шкідливі масла, особливо пальмове;
 • важливо включити в раціон максимум свіжих фруктів і овочів;
 • слід виключити з меню деяку молочну продукцію: тверді та плавлені сорти сиру з жирністю вище 30%, морозиво, сметану, згущене молоко;
 • намагатися не вживати здобні кондитерські вироби, особливо з вмістом маргарину;
 • необхідно прибрати з меню яєчні жовтки і мінімізувати прийом супів і борщу на м’ясному бульйоні.
 

Крім цього, бажано включити в раціон компоненти, що сприяють зниженню вмісту холестерину в крові. Серед продуктів це насіння льону, волоські горіхи, мигдаль, ячмінь і часник. Також сюди відносяться такі приємні елементи меню як зелений чай і гіркий шоколад.

Однак слід зауважити, що навіть при незначному збільшенні концентрації холестеролу в крові необхідно звернутися до лікаря за консультацією. Будь-яке самолікування може бути чревате помилками і лише сприяти погіршенню стану. Для успішного одужання та поліпшення самопочуття разом з фахівцем повинна бути розроблена грамотна індивідуальна програма терапії і проведено додаткові обстеження, а також, можливо, призначено медикаментозне лікування.Додано: 06/22/18 8:35
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.