Головна / Терапія / Гіперметропія (далекозорість): що це таке, чому виникає і як лікувати

Гіперметропія (далекозорість): що це таке, чому виникає і як лікувати

Гіперметропія (hypermetropia в перекладі з грецької hypermetros надмірний + ops, opos очей) – вид рефракції, який обумовлений короткою передньо-задньою віссю очного яблука, дрібною передньою камерою і маленьким діаметром рогівки. У разі нормального зору, фокус співпадає з сітківкою, а при гіперметропії фокус знаходиться позаду сітківки.

Ступені гіперметропії

Скорегувати гостроту зору при гіперметропії допоможе збираюча лінза

У клінічній практиці для позначення гіперметропії використовують знак”+”, це означає, що лінза, яка коригує низьку гостроту зору, позитивна або збираюча.

Розрізняють кілька ступенів гіперметропії:

 • слабка ступінь +0,25 Д – +3,0 Д;
 • середня ступінь +3,25 Д – +6,0 Д;
 • висока ступінь +6,25 Д і більше.
 

Гіперметропія – це найчастіше вроджений стан, особливо гіперметропія середнього та високого ступеня. Гіперметропія слабкого ступеня є фізіологічним станом у дітей молодшого віку. Новонароджені діти у більшості випадків гіперметропні. По мірі росту дитини збільшується передньо-задня вісь очного яблука і фокус стає на сітківку.Гіперметропія високого ступеня часто поєднується з такими вродженими розладами:

 • альбінізм;
 • вроджений амавроз Лебера;
 • пігментний ретиніт.
 

Симптоми гіперметропії

На що ж варто звернути увагу, щоб запідозрити у себе або своєї дитини гиперметропію.

Основні симптоми гіперметропії:

 • Зниження гостроти зору вдалину – це означає, що людина погано бачить предмети, розташовані далеко від неї.
 • Зниження гостроти зору зблизька – людина відчуває труднощі при читанні тексту, роботі за комп’ютером, намагається наблизити або навпаки віддалити від себе текст.
 • Головні болі, частіше в області чола, орбіти.
 • Відчуття «піску» після тривалої роботи, пов’язаної з розглядом близько розташованих предметів.
 • Збіжна косоокість – відхилення одного або поперемінно двох очей до носа.
 • Амбліопія – зниження гостроти зору вдалину і зблизька без органічних уражень очного яблука.
 

При виявленні у себе цих симптомів людина звертається на прийом до лікаря-офтальмолога, де в спеціалізованому кабінеті проводиться діагностика та призначення необхідного лікування. Спочатку лікар проводить опитування, з’ясовує скарги, чи користувалася людина раніше окулярами або лінзами, особливості професійної діяльності.

Діагностика гіперметропії

При обстеженні дітей для визначення істинної гіперметропії проводиться циклоплегія. Це означає, що на прийомі у лікаря-офтальмолога дитині закапають краплі, які викликають тимчасовий парез акомодації. Спочатку визначають гостроту зору вдалину, поблизу, характер зору, наявність косоокості, дослідження конвергенції.Після закапування крапель проводяться:

 • скіаскопія;
 • рефрактометрія;
 • ретиноскопія;
 • огляд очного дна.
 

Всі ці процедури дозволять лікарю точно визначити ступінь гіперметропії і вибрати правильну тактику лікування.

У дорослих діагностика проводиться практично так само, як і у дітей, тільки обов’язково враховують вік і професійну діяльність людини. У дорослих також проводять біомікроскопію, оскільки у дітей здійснення даної процедури викликає складності зважаючи на вік. Під час біомікроскопії оцінюють придатковий апарат ока і передній відрізок ока. Також у дорослих виконують вимірювання внутрішньоочного тиску.

Після постановки діагнозу переходять до визначення тактики лікування.

Лікування гіперметропії

Лікування гіперметропії полягає в її корекції. Буває корекція окулярами, контактна, хірургічна.

Корекція гіперметропії окулярами

Призначення корекції дітям:

 • старше 1 року – призначаються окуляри при гіперметропії більше 3,5 Д;
 • більше 4 років – призначаються окуляри при гіперметропії більше 2,5 Д;
 • шкільний вік – призначаються окуляри при гіперметропії більше 1,5 Д і наявності скарг.
 

У дітей корекція призначається для постійного носіння. Тобто дитина користується окулярами і вдалину, і поблизу.

Призначення корекції дорослим проводиться після ретельного монокулярного дослідження суб’єктивної рефракції. Це означає, що спочатку закривають одне око і ставлять лінзи перед відкритим оком поки не буде досягнена максимальна гострота зору, те ж саме роблять з другим оком. Потім відкривають обидва ока і вибирають оптимальну корекцію.

Дорослим окуляри призначаються з урахуванням потреб людини. Це може бути корекція вдалину, корекція поблизу, корекція і для далі, і для близьких відстаней.

Якщо окуляри призначаються вперше, можливий період адаптації. У таких випадках лікар може призначити корекцію з подальшим збільшенням сили скла. Зазвичай адаптація займає від 3 до 6 місяців. Якщо адаптаційний період утруднений, можливе застосування контактних лінз.

Контактна корекція гіперметропії

Вибирається лінза, яка дає максимальну гостроту зору. Переноситься краще у пацієнтів з високим та середнім ступенем гіперметропії. Також добре переноситься контактна корекція у пацієнтів з різним ступенем гіперметропії.

Хірургічна корекція гіперметропії

При високому ступені гіперметропії, а також у разі неефективності інших методів лікування, хворому може бути рекомендована лазерна корекція.

Лазерну корекцію гіперметропії проводять з косметичною метою, і за умови відсутності протипоказань. Спосіб лазерної рефракційної кератопластики вибирає рефракційний хірург. Також один з методів хірургічного лікування – імплантація факичної інтраокулярної лінзи. Застосовують, коли немає можливості використовувати інші види корекції, при високих ступенях гіперметропії.

Ознаки декомпенсації гіперметропії

 • Косоокість – постійна, періодична, явна, прихована.
 • Амбліопія.
 • Зниження гостроти зору хоча б одного ока.
 • Рання пресбіопія – погіршення зору поблизу.
 • Астенопія – головні болі, болі в очних яблуках під час роботи.
 • Гіперметропія більше 4,0 Д.

У всіх випадках виявлення гіперметропії необхідна консультація лікаря-офтальмолога, оскільки є безліч нюансів, які необхідно враховувати при виборі лікування. Не можна самостійно купувати окуляри методом випадкового вибору, «в яких добре видно». Це може лише погіршити ситуацію і викликати погіршення зору в подальшому.Додано: 07/30/18 10:20
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.