Головна / Хірургія / Ліпома нирки: що це за пухлина, принципи лікування

Ліпома нирки: що це за пухлина, принципи лікування

Ліпома нирки є доброякісною пухлиною, яка складається з жирової тканини. Розміри таких новоутворень можуть становити від 2 до 20-25 см. Ліпома, на відміну від злоякісних пухлин, не проростає товщу органа. Такі утворення можуть бути з капсулою або без.

Чому виникає ліпома нирки? Якими симптомами проявляється таке утворення? Як воно виявляється і лікується? Відповіді на ці питання ви отримаєте, прочитавши цю статтю.

На початкових етапах ліпоми ніяк себе не проявляють, але по мірі росту пухлини починають чинити тиск на навколишні тканини, органи і кровоносні судини, порушуючи роботу сечовидільної системи та інших органів. Крім цього, з часом новоутворення під впливом деяких факторів може перероджуватися в злоякісне. Ризик такої трансформації невисокий, але її ймовірність завжди насторожує фахівців.

За даними статистики, ліпоми нирок виявляються нечасто – приблизно в 9-10 % випадків всіх пухлин нирок. Частіше такі новоутворення виявляються у жінок 40-55 років, і зазвичай вони виникають на лівій нирці.

Причини та розвиток пухлини

Ліпома нирки: що це за пухлина, принципи лікування 1

Ліпоми можуть починати зростання в будь-якій області організму, в якій є жирова тканина. Причини їх появи в нирках поки не вивчені в повній мірі.За спостереженнями фахівців, частіше ліпоми нирки виявляються у людей, на яких чинять вплив наступні фактори:

 • шкідливі звички: нікотинова залежність, алкоголізм, наркоманія;
 • патології щитоподібної залози;
 • спадкова схильність до ліпом;
 • робота з отруйними речовинами;
 • вплив іонізуючого випромінювання;
 • ожиріння;
 • нераціональне харчування, приводить до порушення обміну речовин;
 • неправильна організація режиму праці та відпочинку.
 

Швидкість росту ліпоми нирки може бути різною. Вона залежить від активності імунітету і присутності інших супутніх захворювань. Зазвичай такі утворення ростуть повільно.

Пухлини до 4,5 см є невеликими, а перевищення такого розміру завжди насторожує фахівців і стає приводом для розгляду необхідності проведення хірургічної операції. При зростанні ліпоми в її тканинах з’являється все більша кількість судин, що живлять утворення, і різні травми пухлини можуть призводити до виливу крові в черевну порожнину, малий таз, миску або фіброзну капсулу органу.

Крім таких наслідків, ліпома нирки здавлює тканини органу і навколишні тканини. Така компресія порушує нормальне функціонування, так у хворого виникають перші прояви захворювання.

Різновиди ліпом

Ліпома нирки складається з жирової тканини, але іноді можуть виявлятися подібні пухлини змішаної структури: • міоліпома – крім жирової тканини має включення м’язових волокон;
 • фіброліпома – складається з жирової і сполучної тканини;
 • міксоліпома – до складу пухлини входить слизова і жирова тканина;
 • ангіоліпома – пухлина складається з жирових клітин і переплетень кровоносних судин;
 • гібернома формуюча пухлина жирова тканина має бурий колір (виявляється у новонароджених).
 

Симптоми

Ліпоми нирок невеликих розмірів протікають безсимптомно. Про існування такої пухлини хворий може дізнаватися випадково (наприклад, при проведенні УЗД нирок з приводу іншої патології або в профілактичних цілях). В деяких випадках людина все життя може не знати про її існування, і ліпома виявляється тільки при розтині.

По мірі росту новоутворення проявляється присутністю крові в сечі:

 • Спочатку такий симптом може виражатися в мікрогематурії, яка візуально залишається непоміченою – сліди крові в сечі виявляються лише при проведенні лабораторного аналізу.
 • При макрогематурії хворий зауважує, що сеча набуває червонуватий, рожевий або коричневий відтінок.
 • Поява крові в сечі може супроводжуватися дискомфортними відчуттями в області попереку.
 

На певному етапі зростання ліпома починає здавлювати ниркові артерії. Такий процес призводить до підвищення показників артеріального тиску. Гіпертензія розвивається через вироблення реніну, який здатний локально сповільнювати швидкість кровотоку. Однак фізична перешкода у вигляді пухлини не дає можливості усунути звуження артерій, і концентрація реніну постійно зростає, провокуючи розвиток стійкої артеріальної гіпертензії. Підвищення тиску негативно позначається на загальному самопочутті хворого, і його складно усунути звичними антигіпертензивними засобами.

Збільшення ліпоми в розмірах призводить до здавлення сечоводу, і саме цей процес зазвичай стає причиною виникнення болю в попереку. Зазвичай вони є ниючими і неінтенсивними. Постійне порушення відтоку сечі призводить до її зворотного закиду в нирку. Цей процес викликає розвиток гідронефрозу, який і провокує розвиток больового синдрому.

У чоловіків ліпома нирки великих розмірів може порушувати відтік крові з кровоносних судин, що живлять насіннєвий канатик і яєчка. В результаті таке порушення гемодинаміки стає причиною розширення вен, що проявляється болями в області яєчок. Згодом прогресування захворювання може ставати причиною чоловічого безпліддя.

При великих розмірах ліпоми нирки утворення може прощупуватися при огляді хворого.

Діагностика

Для виявлення ліпоми нирки буває достатньо проведення УЗД. Під час сканування лікар може визначати місце розташування новоутворення та його розміри.

Після цього для більш точної діагностики і встановлення природи пухлини хворому призначаються наступні дослідження:

 • КТ і МРТ – надають можливість отримувати більш детальну картину пухлинного процесу, встановлюють місце розташування, розмір, структуру пухлини, оцінюють ступінь її впливу на навколишні ткни;
 • біопсія нирки – отримані під час біопсії зразки новоутворення дозволяють проводити гістологічний аналіз, що встановлює тип пухлини;
 • аналіз сечі – дослідження дозволяє виявляти наявність крові в сечі.
 

Лікування

Ліпома нирки: що це за пухлина, принципи лікування 2


Після аналізу даних обстеження лікар приймає рішення про необхідність призначення консервативного або хірургічного лікування ліпоми нирки.

Консервативна терапія рекомендується в наступних випадках:

 • пухлина протікає безсимптомно;
 • розмір новоутворення не перевищує 45 мм.
 

Хворим з такими ліпомами нирки рекомендується:

 • динамічне спостереження за пухлиною – раз в 3 місяці пацієнту слід проходити огляд у лікаря і обов’язково проводити УЗД нирок та аналіз сечі, раз на півроку проводиться КТ;
 • при виникненні будь-яких ознак росту пухлини (болі в попереку, підвищення показників артеріального тиску, зміни кольору сечі) звертатися до фахівця;
 • приймати призначений лікарем препарат інтерферону, який уповільнює ріст новоутворення.
 

Показаннями для проведення хірургічного лікування ліпоми нирки є наступні прояви пухлини:

 • біль, артеріальна гіпертензія, кров у сечі;
 • збільшення розмірів новоутворення до 50 мм.
 

При необхідності проведення операції для стабілізації стану пацієнта можуть призначатися такі препарати:

 • для усунення артеріальної гіпертензії приймаються інгібітори АПФ, блокатори ангиотензинових рецепторів і кальцієвих каналів;
 • для усунення болю призначаються анальгетики;
 • для поліпшення відтоку сечі рекомендуються сечогінні засоби;
 • для усунення запальних процесів призначаються антибіотики.
 

Під час підготовки до операції хворому слід дотримуватися гіпонатрієвої дієти, що зменшує навантаження на нирки.

При невеликих розмірах для видалення ліпоми можуть застосовуватися наступні малотравматичні хірургічні методики:

 • емболізація живлячий пухлину артерій – цей метод застосовується до ангіоліпом, введення спеціального препарату в кровоносні судини новоутворення робить кровопостачання пухлини неможливим, вона припиняє свій ріст і зменшується в розмірах;
 • кріоабляція – тканини утворення руйнуються впливом низьких температур;
 • енуклеація – виконується тільки висічення пухлини, а здорові тканини не зачіпаються.
 

При великих розмірах ліпоми або у випадках її розташування в товщі нирки проводиться часткова резекція органу. У важких випадках хірургам доводиться проводити повне видалення нирки (нефректомію) та оточуючих її тканин.

Після операції хворому призначається симптоматична терапія і дієта, що дозволяє прискорити процес реабілітації. Найменш травматичні хірургічні операції, які виконуються лапароскопічним шляхом. Після проведення класичних втручань пацієнту потрібен більш тривалий період для відновлення.

До якого лікаря звернутися

При появі болю в попереку, сечі червонуватого, рожевого або коричневого відтінку, підвищення артеріального тиску слід звернутися до нефролога. Після проведення УЗД, підтверджує присутність новоутворення на нирці, лікар направить хворого до уролога для подальшого лікування. Для підтвердження діагнозу і встановлення типу пухлини проводиться КТ нирки і біопсія утворення з подальшим гістологічним аналізом.

Ліпома нирки є доброякісним новоутворенням, яке складається з жирової тканини. При малих розмірах пухлини хворий не помічає ніяких змін в самопочутті. Збільшення утворення в розмірах призводить до здавлення сусідніх тканин і супроводжується появою симптомів, які можуть бути небезпечними для здоров’я. Лікування ліпоми нирки може полягати у динамічному спостереженні за пухлиною або її хірургічному видаленні.Додано: 08/14/18 9:31
Категорія: Хірургія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.