Головна / Хірургія / Остеохондрома: симптоми, сучасні методи лікування

Остеохондрома: симптоми, сучасні методи лікування

Одне з найбільш поширених уражень кісток – остеохондрома. За гістологічною класифікацією пухлин вона відноситься до кістково-хрящових екзостозів. Найчастіше патологію виявляють у дітей і підлітків. Симптоми остеохондроми залежать від локалізації пухлини, солітарне це ураження або множинне.

Через кістково-хрящовому екзостозу розвивається деформація кісток, порушується функція суглобів. Самим грізним ускладненням є переродження остеохондроми в злоякісну пухлину. За допомогою сучасних методів ранньої діагностики і лікування вдається попередити появу важких змін.

Що таке остеохондрома, і чим вона небезпечна

Остеохондрома: симптоми, сучасні методи лікування 1

Остеохондрома – пухлина, що утворюється з кістково-хрящової тканини.

Виділяють кілька варіантів клінічного перебігу остеохондроми, що відрізняються прогнозом: • Екзостоз з “нормальною” активністю росту. Утворення росте повільно. Характерна збалансованість зростання хряща і ураженої кістки. Такі остеохондроми після завершення росту скелета в розмірах не збільшуються. Прогноз сприятливий, ймовірність малігнізації вкрай низька.
 • Екзостоз з підвищеною активністю росту, але рівномірним кісткоутворенням. Збільшується в розмірах після формування скелета. Дуже швидко виникають деформації і ускладнення, але онкологічний ризик при ній мінімальний.
 • Екзостоз з підвищеною активністю росту, нерівномірним кісткоутворенням. Швидко збільшуються в розмірах за рахунок розростання хряща, навіть після завершення формування кісток. У такій остеохондромі зберігається хрящова паросткова зона. Часто перероджується в злоякісну пухлину.
 • Экзостоз злоякісний. Найчастіше трансформуються остеохондроми, розташовані в кістках тазу, лопатках, ребрах, хребті. Вони перероджуються в хондросаркому або в остеогенну саркому. Прогноз несприятливий.
 

Остеохондроми призводять до дефектів кісток і інших важких ускладнень. Швидкий темп зростання може вказувати на малігнізацію. Щоб не допустити важких станів, її необхідно видалити на ранніх етапах розвитку. Для цього необхідно при перших ознаках появи остеохондроми звернутися до лікаря.

Симптоми остеохондроми

Остеохондрома на початкових етапах розвитку проявляється невеликим утворенням на кістках. Пальпаторно визначають твердий, щільний, нерухомий горбок, не болючий.

В міру зростання пухлина здавлює нерви, судини, деформує кістку, тоді остеохондрома проявляється:

 • болем;
 • косметичним дефектом, що виник через відходження сухожиль;
 • асиметричність росту кісток (в парних кістках);
 • деформаціями опорно-рухового апарату.
 

Остеохондромі можуть бути одиничними або множинними. Солітарні ураження можуть досягати величезних розмірів, особливо якщо розвиваються в товщі тканин.

Якщо остеохондрома розташовується в області хребта і росте у бік хребетного каналу, розвивається компресія спинного мозку, супроводжувана: • парапарезом кінцівок;
 • порушенням функції внутрішніх органів;
 • слабкістю;
 • болем в спині, що іррадіює в кінцівки.
 

Множинні кістково-хрящові екзостози частіше виявляються в період активного росту скелета (в 5-7 років і в пубертатному періоді).

Вони проявляються різними деформаціями, порушенням нормального росту:

 • косорукість;
 • вальгусна деформацієя колінних суглобів;
 • низькорослість.
 

Основних скарг і виявлення пальпуємій пухлини недостатньо для точного діагнозу «остеохондрома». Причину болю і виниклих деформацій встановлюють після проведення рентгенологічного дослідження. На знімках видно тільки уражену кістку, хрящова тканина не відображається. Тому рентген часто доповнюють КТ або МРТ.

Особливо важливо стежити за темпами зростання. При повільно зростаючому утворенні прогноз сприятливий. По мірі дорослішання ріст пухлини може зупинятися. Швидке збільшення розмірів вказує на несприятливий перебіг хвороби (виникнення деформацій, малігнізацію остеохондроми) і вимагає негайного лікування.

Сучасні методи лікування

Остеохондрома: симптоми, сучасні методи лікування 2
Єдиний надійний метод лікування остеохондроми – видалення її хірургічним шляхом

Тактика «спостерігай і чекай» застосовується тільки в тих випадках, коли остеохондрома невеликих розмірів, немає ознак малігнізації і ускладнень. Вона доцільна при випадковому виявленні під час проведення рентгенологічного дослідження у дорослих пацієнтів. Тактика небезпечна тим, що існує ймовірність малігнізації пухлини.

Єдиним надійним методом лікування є видалення утворення. При сучасному підході враховують ймовірність малігнізації, тому проводять радикальну резекцію.

На операцію направляють, якщо пухлина:

 • здавлює нерви і судини;
 • викликає сильний біль;
 • деформує кістки;
 • викликає косметичні дефекти;
 • швидко зростає.
 

Операція при остеохондромі – крайова резекція. При видаленні пухлини обов’язково видаляють її хрящовий покрив. Хірургічне втручання повинно бути радикальним, інакше виникне рецидив.

Якщо через пухлину виникли деформації, крім резекції рекомендують реконструктивно-відновлювальні операції:

 • корригируючу остеотомію;
 • сегментарну резекцію;
 • подовження кістки.
 

Тип оперативного втручання підбирається індивідуально, в залежності від віку пацієнта, активності росту пухлини. Оптимальним способом корекції форми і довжини кінцівки при остеохондромі визнано використання апарату Ілізарова. Його застосування дає можливість повністю нормалізувати форму і функцію руки або ноги.

Операцію краще робити в період від початку активного росту утворення, до моменту появи ускладнень і деформацій.

До якого лікаря звернутися

Косметичні дефекти, що виникають через зростання остеохондроми – не найстрашніше, до чого призводить захворювання. Основна небезпека кістково-хрящових екзостозів в тому, що через них виникають деформації опорно-рухового апарату.

Без ефективної терапії вони призводять до інвалідності. Своєчасно виявити остеохондрому і вилікувати її допоможе лікар-ортопед. При локалізації утворення на хребті необхідна консультація вертебролога. Якщо утворення швидко росте в розмірах, існує високий ризик малігнізації, є необхідність у диференціальній діагностиці. Зі злоякісною пухлиною направляють на обстеження до онколога, онкоортопеда.Додано: 01/25/19 11:38
Категорія: Хірургія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.