Головна / Дерматологія / Білі плями на шкірі, що це і куди звернутися

Білі плями на шкірі, що це і куди звернутися

Білі плями на шкірі, що їх викликає? Такий неприємний косметичний дефект, що доставляє людині масу незручностей, в першу чергу, в естетичному плані. Плями можуть з’явитися раптово на будь-якій ділянці тіла. Їх появі може передувати вплив будь-якого фактора, також вони можуть виникнути без видимих причин. У статті ми розглянемо список можливих захворювань, які викликають білі плями на шкірі.

Виділяють кілька захворювань шкіри, перебіг яких супроводжується появою білих плям. Найпоширеніші з них — це вітіліго, висівкоподібний лишай і лейкодерма.

Слід пам’ятати, що зміна кольору шкіри на деяких ділянках тіла може бути пов’язана і з травмами шкірного покриву, опіками, а також може бути результатом висипань при різних захворюваннях (вітряна віспа, краснуха). В останньому випадку плями безслідно зникають з плином часу.

Висівкоподібний лишай

Білі плями на шкірі, що це і куди звернутися 1
Висівкоподібний лишай являє собою білі, неправильної форми плями на шкірі тулуба, причиною яких є грибок

Це досить поширене захворювання шкіри, в основі якого лежить грибкова інфекція. Найчастіше висівкоподібний лишай вражає людей, що мають природну схильність до цього виду мікозу. Загострення захворювання зазвичай припадає на весняно-літній період, коли відбувається підвищення сонячної активності. З цієї причини захворюванню присвоєна народна назва “сонячний грибок”.

Для висівкоподібного лишаю характерна поява плям білого кольору на шкірі шиї, грудей, спини, плями мають неправильну форму, і на їх поверхні відзначається лущення. Утворення цих дефектів на шкірі пов’язано з тим, що грибок, що існує в її верхніх шарах, порушує функціонування меланоцитів.В результаті нестачі меланіну, уражені ділянки шкірного покриву не темніють під дією ультрафіолетових променів. У підсумку, білі плями виділяються на тлі загальної засмаги.

Діагностику захворювання краще довірити фахівцеві. Зазвичай у дерматолога не виникає складнощів в діагностиці висівкоподібного лишаю. Лікування захворювання комплексне і залежить від ступеня вираженості і занедбаності процесу. Для лікування можуть застосовуватися протигрибкові мазі, шампуні і мило. Ефективно обтирання уражених ділянок шкіри слабкими розчинами саліцилового спирту або яблучного оцту.

Вітиліго

Це серйозне захворювання шкіри, що вражає людей будь-якого віку і статі. Для нього характерна поява на шкірі білих плям з чіткими межами, лущення на їх поверхні відсутнє. З часом плями можуть збільшуватися і зливатися одна з одною, волосся на уражених ділянках також знебарвлюються. При вітіліго плями ніколи не з’являються на шкірі долонь і підошов. Іноді деякі плями можуть зникати самостійно.

На сьогоднішній день достеменно невідомо, що є причиною даного захворювання, проте є ряд факторів, що підвищують ризик виникнення вітіліго. Вважається, що порушення функцій печінки – одна з найбільш ймовірних причин розвитку захворювання.

Також до появи білих плям на шкірі можуть привести порушення функцій ендокринної системи, перенесені інфекційні захворювання, стрес. Вважається, що спадкова схильність також відіграє певну роль у розвитку вітіліго.

Лікування вітіліго може бути досить тривалим, і вимагає терпіння від пацієнта. В першу чергу, необхідно налагодити роботу печінки і ендокринної системи. Для усунення косметичного дефекту успішно застосовується ПУВА-терапія: пацієнт приймає фотосенсибілізуючі препарати і отримує сеанси УФО. У разі якщо вітіліго погано піддається лікуванню медикаментозними та фізіотерапевтичними методами, лікар може рекомендувати хірургічне лікування (пересадка шкіри).

Лейкодерма

Білі плями на шкірі, що це і куди звернутися 2

Іноді ділянки гіпо-пігментації виникають на місці шкірних захворювань. Це — лейкодерма.
Захворювання характеризується розладами пігментації шкірного покриву через зменшення або повного зникнення пігменту меланіну в ньому.Найбільш поширена так звана сифілітична лейкодерма, що розвивається при сифілісі. Часто також зустрічається помилкова лейкодерма, при якій білі плями виникають в місцях дозволено висипань при різних захворюваннях (псоріаз, себорейна екзема, рожевий лишай).

Поява білих плям при таких захворюваннях пов’язана з тим, що ділянки шкіри виявляються депігментованими через нашарування на них лусочок і кірочок, які роблять їх недоступними для ультрафіолетових променів.

Можлива також поява помилкової лейкодерма при використанні деяких мазей і кремів, в таких випадках говорять про медикаментозну лейкодерму.

Симптоми, характерні для сифілітичної лейкодерми, досить специфічні. Для неї характерні плями округлої форми, величина їх може бути різною. Навколо плям може спостерігатися гіперпігментація, що робить плями ще більш помітними. Локалізуються плями зазвичай на шиї, так зване, «намисто Венери».

Лікування сифілітичної лейкодерми полягає в терапії основного захворювання. Помилкова лейкодерма лікування зазвичай не вимагає, нормальна пігментація на знебарвлених ділянках шкіри з часом самостійно відновлюється.

Причини появи білих плям на шкірі можуть бути самими різними, але в будь-якому випадку, їх поява вказує на те, що в організмі є які-небудь проблеми. Утворення на шкірі навіть невеликої плями без видимих причин – привід звернутися до дерматолога.Додано: 12/6/18 6:41
Категорія: Дерматологія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.