Поранився іржавим цвяхом: що робити?

У літню пору ймовірність отримання травми, в тому числі іржавими предметами – шматками металу, цвяхами, лопатами, інструментами – зростає. Роботи в гаражі, саду або городі, поїздки на відпочинок скрізь можливе отримання дрібних, а іноді і більш серйозних пошкоджень. Якщо подряпався об іржавий цвях в паркані або наступив на нього босою ногою, що робити?

Поранився іржавим цвяхом: що робити? 1

Дрібні травми іржавими предметами

Людина може отримати поранення майже скрізь. Порізи є найбільш поширеними ранами в нашому повсякденному житті. Існують різні предмети, які можуть викликати порізи на шкірі тіла. Робота з ножами, різаком і цвяхами, гострими інструментами може призвести до травм. Серед різних предметів, які можуть викликати порізи і колоті рани, іржаві цвяхи можуть стати предметом найбільшого занепокоєння. Наприклад, коли людина випадково порізала палець ножем, потрібно піклуватися тільки про можливу профілактику ранової інфекції і нагноєння. Коли людина отримує рани від іржавих цвяхів, виникає ризик правця.

Наскільки небезпечний правець?

Правець, або тетанус, є бактеріальною інфекцією, викликаною Clostridium tetani, надзвичайно витривалою палочковидною бактерією, виявленою в шлунково-кишковому тракті тварин і грунті в усьому світі. Правець смертельний в 10% випадків, але викликає м’язові спазми, лихоманку і проблеми з ковтанням у всіх випадках.

Причина, чому ми пов’язуємо правець з іржею, полягає в тому, що його часто можна знайти в зумлі, багатій органічними речовинами, такими як гній або опале листя. Старі інструменти, машини або інші викинуті предмети, залишені на природі досить довго, будуть іржавіти (якщо вони металеві) і збирати бактерії, такі як Clostridium tetani, але зв’язок між іржею і стовбнячними бактеріями є чисто кореляційним, а не причиним. Люди можуть піддаватися впливу Clostridium tetani при травмах різними, не іржавими предметами, наприклад, при попаданні клітин тварин при укусі зараженими тваринами або при падінні на асфальт з пошкодженням шкіри.

Чим небезпечні забруднені рани?

Правець без адекватної профілактики і лікування смертельно небезпечний. При попаданні в тіло через відкриту рану, таку як порізи або проколи цвяхами, ендоспори Clostridium tetani проникають в кров і направляються в центральну нервову систему. Зазвичай через три дні вони починають виробляти токсин під назвою тетаноспазмін. Цей токсин вкрай небезпечний для організму тому, що він впливає на нервову систему, викликаючи болісні спазми і судоми. Правцевий токсин викликає тризм щелепи, який поширюється на шию, руки, ноги і м’язи всього тіла. Людина також буде відчувати біль в горлі і труднощі з ковтанням, тому що нервова система паралізована і не може адекватно реагувати на імпульси. Можливі сильні болі по всьому тілу і відчуття набряклості, судоми. Правцева інфекція зазвичай супроводжується високою температурою і хронічним головним болем. Можуть знадобитися сильні наркотичні знеболюючі, щоб полегшити біль. Крім того, можливий розвиток ниркової недостатності і серцевих нападів, оскільки вражаються всі органи і тканини. Загибель настає від паралічу дихальних м’язів і крововиливів в мозок.

Що робити, якщо поранився іржавим цвяхом?

Будь-які пошкодження, нанесені іржавими предметами або цвяхами, потенційно небезпечні в плані зараження правцем. Швидке, правильне лікування знизить ризик зараження поверхні рани. Існують різні види інфекцій та захворювань, що передаються через відкриті рани, і правець – не найчастіша з них.

Отже, правильна обробка порізу дуже важлива. При отриманні поранення іржавим цвяхом, потрібно виконати кілька процедур:

  • Негайно промийте рану проточною водою і господарським милом.
  • Не використовуйте алкоголь або йод, так як це може пошкодити тканини.
  • Зупиніть кровотечу, якщо вона розвивається, надаючи достатній тиск на рану.
  • Як тільки кровотеча зупиниться, витріть рану чистим рушником.
  • Нанесіть мазь з антибіотиком і закрийте рану стерильною пов’язкою або перев’язкою.

Вирушайте в найближчу клініку, щоб оглянути рану. Розмір рани для зараження правцем може бути будь-яким. Якщо останнє щеплення від правця проводилося більше 5 років тому, необхідна повторна вакцинація, вона запобігає розвиток інфекції. Але важливо провести її якомога швидше, в першу ж добу або дві після отримання травми. Якщо рана забруднена і є ризик її інфікування, поряд з щепленнями лікар порекомендує прийом антибіотиків або обробку рани препаратами, перев’язки, які потрібно виконувати строго за вказівкою спеціаліста, повним курсом.

Про автора Марічка Павленко 604 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар