Головна / Терапія / Пульсуючий біль у скронях: діагностика, причини, наслідки, лікування

Пульсуючий біль у скронях: діагностика, причини, наслідки, лікування

Пульсуючий біль у скронях дуже часто мучить пацієнтів. Це пов’язано з тим, що причини появи дискомфорту в цій області дуже численні. Залежно від походження болю змінюється і спосіб її лікування.

Пульсуючий біль у скронях: діагностика, причини, наслідки, лікування 1

Причини пульсуючого болю в скронях

Біль у скронях – це не самостійне захворювання, а симптом, характерний для багатьох патологій.

До них відносяться:

 • Інфекційні ураження головного мозку (менінгіт, гайморит, синусит);
 • Порушення кровообігу мозку (мігрень, атеросклероз артерій, інсульти тощо);
 • Ураження периферичних нервів – неврити;
 • Артеріїт (запальний процес) в скроневій артерії;
 • Пухлини мозку;
 • Порушення роботи суглоба між скроневою кісткою і нижньою щелепою;
 • Отруєння нервової системи хімічними, в тому числі і медикаментозними, агентами;
 • Стреси, перенапруження.
 

Однією з причин появи пульсуючого болю в скронях є мігрень. Це односторонній головний біль, зазвичай супроводжується страхом світла (фотофобією) та нудотою.Часто больовий синдром у скроні обумовлений порушенням прохідності судин мозку. Вони можуть виникати через атеросклероз – відкладення на пошкоджених ділянках артерій жирових компонентів. Атеросклеротична бляшка звужує просвіт судини, і кров не доходить до мозку в достатній кількості. Розвивається киснева недостатність – гіпоксія мозку, одним з проявів якої є біль у скроні.

Інфекції мозкових оболонок (менінгіт), носа і носових пазух (гайморити, синусити) також можуть стати причиною виникнення пульсуючого головного болю. Відмітною ознакою больового синдрому, викликаного цими захворюваннями, вважається поширення неприємних відчуттів не тільки в область скроні, але і до потилиці.

Невралгії, запалення черепних нервів, є досить поширеними патологіями. Пульсуючі болі в скроні виникають зазвичай при ураженні трійчастого нерва. Він не проходить тільки через цю область, його гілки іннервують всю поверхню обличчя. Тому для невралгії характерні різкі болі при дотику до чола, щік, підборіддя.

Інші захворювання зустрічаються значно рідше, але враховувати можливість їх появи все ж варто.

Наслідки головних болів

Дуже часто пацієнти не звертають уваги на головні болі, вважаючи, що вони виникають через стрес або перевтоми. Однак больовий синдром може маскувати серйозні захворювання, які без належного лікування будуть поступово прогресувати.До негативних наслідків, які можуть з'явитися при постійних пульсуючих болях в скроневій області, належать:

 • Порушення сну (безсоння або, навпаки, постійна денна сонливість);
 • Психологічні зміни (дратівливість, апатичність, зниження працездатності);
 • Порушення зору;
 • Патології слуху;
 • Ішемічні розлади, в тому числі і інсульти.
 

При появі стійких головних болів в скроневій області, які не прибираються звичайними анальгетиками, рекомендується звернутися до лікаря, який правильно встановить причину їх виникнення.

Діагностика

Патології нервової системи, симптомом яких вважається головний біль, лікує спеціалізований лікар – невролог. При зверненні до нього проводиться повне обстеження пацієнта. Воно починається з розпитування пацієнта. Доктор дізнається, коли з’являється головний біль, як часто, які фактори його провокують. Дуже важливо спробувати відповідати на ці питання точно і повно, так як це допоможе лікарю в діагностиці.

Після цього невролог проводить загальний огляд – перевіряє рефлекси, чутливість, наявність патологічних змін в роботі нервової системи. Після цього лікар зазвичай може поставити попередній діагноз, який необхідно підтвердити за допомогою додаткових досліджень.

Широко використовуються наступні методики:

 • Рентгенографія, в тому числі ангіографія – дослідження судин;
 • Комп’ютерна томографія;
 • Магнітна томографія;
 • Электроенцефалограма.
 

Найкраще структуру мозку візуалізує магнітна томографія. На ній можна пошарово побачити всі основні відділи та виявити наявні патологічні зміни. Можливе проведення МРТ з введенням в судини мозку контрастної речовини. Ця методика використовується при підозрі на ішемію мозку (інсульти та інші дисциркуляторні порушення).

При підозрі на менінгіт пацієнту робиться люмбальна пункція і вивчається склад спинномозкової рідини. Наявність характерних змін дозволяє точно визначитися з діагнозом. Характерні зміни можна виявити і в аналізі крові.

Лікування пульсуючого болю в скронях

Пульсуючий біль у лівому (правому) виску, що виникає при стресі або перенапруженні, пацієнт може зняти самостійно. Для цього можна просто помасажувати скроні або прикласти до них що-небудь холодне.

Іноді для купірування болю досить просто виспатися. Дискомфорт у скронях часто буває пов’язаний з постійним недосипанням, яке порушує роботу мозку.

При частій появі болю в скронях пацієнту необхідно записатися на прийом до лікаря. Знеболюючі препарати самостійно приймати не рекомендується. Попередньо потрібно проконсультуватися з лікарем, який призначить відповідний препарат. Так, наприклад, якщо у людини мігрень, а вона не звертається до лікаря і приймає цитрамон, то це ще більше посилює біль. Правильно підібрати ліки може тільки лікар.

При деяких серйозних захворюваннях (менінгітах, порушення кровообігу) пацієнту доведеться пройти терапію в стаціонарі. Комплекс лікувальних процедур при цьому підбирається лікарем хворого.

Пульсуючі головні болі в скронях – це симптом, характерний для безлічі різноманітних захворювань, від простої перенапруги і до інсультів та менінгітів. При виникненні частих болів в даній області рекомендується проконсультуватися з лікарем, щоб попередити появу ускладнень.Додано: 05/23/18 10:19
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.