Головна / Терапія / Гіркота в роті: причини, лікування

Гіркота в роті: причини, лікування

Відчуваючи гіркий присмак, деякі люди пояснюють факт його появи недостатньою гігієною порожнини рота, низькою якістю зубної пасти або назрілою необхідністю відвідати дантиста, оскільки проблема, як може здатися на перший погляд, явно стоматологічного характеру.

Однак подібне відчуття – не завжди наслідок неповноцінного догляду за собою, а виражений прояв наявних проблем зі здоров’ям.

Гіркота в роті: причини, лікування 1

Чому виникає гіркота в роті?

Передбачена природою здатність розрізняти смаки – унікальна. Це одна з можливостей оцінити якість продукту, дати йому характеристику. Будь-яка зміна такої фізіологічної здатності в медичній літературі носить назву «збочення смаку».

Рецептори, локалізовані в порожнині рота, здатні ідентифікувати п’ять їх видів – солодкий, солоний, кислий, прісний і гіркий. Для того щоб виявити складні поєднання, важлива також наявність повноцінного нюху.

Зважаючи на різні обставин і порушення в організмі, присмак, який відчувається при дотику язика до твердого піднебіння, може бути гірким. Існує широкий спектр умов, при яких стан здоров’я ускладнюється цією ознакою.Респіраторні інфекції

Інфекції, аутоімунні захворювання і хронічні недуги запального походження сприяють виробленню специфічного білка – фактора некрозу пухлини (ФНП), який збільшує ступінь прояву гіркоти у роті.

Смакові рецептори на язиці реагують безпосередньо на ЧНП, а головний мозок людини, що страждає респіраторними інфекціями, тимчасово втрачає здатність розрізняти смак: його зміна може стати причиною відсутності апетиту, оскільки постійна гіркота в роті викликає огиду від їжі.

Гормональний дисбаланс

Гормональні коливання відбуваються як у чоловіків, так і у жінок. Це зумовлюється порушеннями діяльності ендокринної системи, певними фізіологічними і патологічними станами, неправильним або недостатнім функціонуванням органів, що реалізують репродуктивну здатність людей.

У чоловічої частини населення гормональний дисбаланс припадає на фазу статевого дозрівання та середній вік; жінки відчувають гіркоту у роті при вагітності, під час клімактеричних змін організму і в період статевого дозрівання.

Коли естроген, прогестерон та тестостерон виробляються в обсязі, якого недостатньо для підтримання статевої системи на рівні норми, або, навпаки, відбувається підвищене вироблення цих біологічно активних речовин, присмак у роті зміниться.

Прийом певних груп лікарських засобів

Уважно вивчивши супровідну інструкцію до деяких медикаментозних препаратів, можна побачити, що поряд із диспепсичними розладами – нудотою, блювотою – в результаті їх прийому може з’явитися і гіркота в роті.Це зумовлено індивідуальними властивостями конкретних ліків, які входять в категорію антидепресантів, антибіотиків широкого спектру дії, вітамінних комплексів, призначених для вагітних. Якщо спочатку гіркоти в роті не відзначалося, а через кілька прийомів вона стала виразною – необхідно повідомити про дане явище лікаря: не виключено, що дозу препарату слід відкоригувати або відмінити призначення такого, замінивши аналогом.

Печія

Почуття гіркоти виникає після їжі. Переміщаючись в шлунок, їжа розщеплюється в його порожнині до дрібних частинок завдяки кислотно-ферментативному секрету. Основне призначення клапана, розташованого між стравоходом і шлунком, – утримувати травні соки від зворотного викиду у верхні відділи тракту.

Але якщо цей сфінктер слабкий або пошкоджений, патологічний процес все ж відбувається: кислоти при цьому викликають печіння в шлунку і грудях, а також гіркий присмак в роті. Деякі інші симптоми печії, відчуття чужорідного тіла, що застряг у горлі, нудота, рясне слиновиділення, дискомфорт при спробі зробити вдих.

Хіміотерапія

Сучасне лікування онкологічних новоутворень передбачає внутрішньовенне введення сильнодіючих речовин, які, незважаючи на очевидні переваги, здатні надавати побічний ефект у вигляді гіркого присмаку.

Препарати викликають подразнення смакових рецепторів, порушують баланс бактерій в роті. Порушення природної мікрофлори ясен і слизової оболонки неба піддає розвитку інфікування.

Тому онкологи рекомендують часто полоскати порожнину рота содовим розчином, щоб нейтралізувати гіркоту, запобігаючи розвиток інфекції стоматологічної спрямованості.

Перенесений інсульт

Наявність інсульту в анамнезі робить людину більш схильною до появи гіркоти у роті, оскільки захворювання сприяє пошкодженню рецепторів, позбавляючи повноцінної здатності розрізняти смаки.

Часто це призводить до недоїдання, тому що обсяги споживаної пацієнтом їжі скорочуються. Не маючи можливості розрізнити смак, люди, які перенесли інсульт намагаються штучним шляхом відтворити його, надмірно додаючи в їжу сіль. Однак, з часом, це призводить до проблем з коронарними судинами, практично не позбавляючи від неприємного металевого присмаку.

Якими симптомами супроводжується гіркота в роті?

Гіркий, неприємний присмак виникає на тлі загальної слабкості та млявості, наявності сірого або білого нальоту на язиці, болі в правому підребер’ї або здухвинній ділянці, відчуття несвіжого дихання, відрижки повітрям або спожитої їжі.

В залежності від основного захворювання, за якого виникає гіркота, крім зміни смаку, пацієнт може скаржитися на такі явища, як:

  • Відчуття тяжкості в боці
  • Жовтий колір шкірного покриву та склер
  • Масивне випадання волосся
  • Збільшення обсягу передньої стінки горла
  • Проблеми з метаболізмом
  • Труднощі дефекації – розвиваються запори або, навпаки, діарея.
 

Якщо гіркий присмак виникає за наявності каменів у жовчному міхурі, то в правому підребер’ї можуть відзначатися досить відчутні болі, що свідчать про переміщення конкрементів. У більш рідкісних випадках зміна смакового відчуття вказує на отруєння металами: ртуттю, свинцем або міддю.

Гіркота в роті: лікування

Гіркота в роті не з’являється окремо – цей симптом відображає прогресуючий процес в організмі. В першу чергу необхідно відвідати лікаря (гастроентеролога, терапевта, ендокринолога або стоматолога), пройти обстеження і з’ясувати причину неприємного явища.

Подальша тактика залежить від результатів діагностики. Якщо гіркий смак зумовила сухість у роті після хіміотерапії, ніякого спеціального лікування не потрібно: льодяники допоможуть стимулювати виділення слини, роблячи слизову оболонку досить зволоженою.

Гіркота, як ознака токсикозу, не потребує усунення – з другого триместру вагітності, стан жінки самостійно нормалізується.

Якщо явище розвинулося на тлі гепатиту, дискінезії жовчних шляхів або цирозу – фахівець призначає гепатопротектори та коригувальну терапію, протизапальні препарати, вітамінні комплекси, розраховуючи всі медикаментозні препарати у відповідності зі стадією наявного захворювання.

При наявності каменів у жовчному міхурі, розглядається питання щодо їх літотрипсії.

Нормалізація харчування з обмеженням смажених, копчених і жирних страв, а також регулярне відвідування лікаря для контролю стану здоров’я – обов’язкові.Додано: 05/30/18 8:53
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.