Головна / Терапія / Ниє низ живота: причини у жінок та чоловіків, діагностика, лікування

Ниє низ живота: причини у жінок та чоловіків, діагностика, лікування

При виникненні ниючого відчуття внизу живота потрібно задуматися про своє здоров’я не тільки жінкам, але і чоловікам. Звичайно ж, больові спазми найчастіше мучать жінок, особливо в період фізіологічного процесу – менструації.

Справа в тому, що цей симптом може свідчити про розвиток в організмі патологічних процесів. Саме тому не варто ігнорувати такі сигнали, а краще відразу звернутися до лікаря, щоб зупинити розвиток патології в організмі.

Ниє низ живота: причини у жінок та чоловіків, діагностика, лікування 1

Ниє низ живота: причини у жінок

У більшості випадків жінку турбують фізіологічні болі внизу живота, які викликані спазмами перед початком менструального циклу.

У період збільшення матки, який відбувається перед місячними або під час вагітності, можуть виникнути неприємні відчуття. Відбувається це через те, що матка тисне на сечовий міхур.Крім цього спазми можуть виникати через неправильне харчування, в результаті якого відбувається перенаповнення товстого кишечника.

Але існує ряд патологій, які характеризуються больовим синдромом внизу живота:

 • запальний процес, що протікає в гострій або хронічній формі, органів малого тазу – придатків, яєчників або шийки матки. В цьому випадку крім низу живота може нити і поперек;
 • кіста на яєчнику характеризується сильними болями з обох сторін;
 • патологія маткових придатків – сальпінгоофорит;
 • поширення клітин ендометрію – ендометріоз. Захворювання часто зустрічається серед жінок дітородного віку;
 • апендицит;
 • геморой;
 • позаматкова вагітність;
 • цистит.
 

При певних захворюваннях больовий синдром внизу живота супроводжується підвищенням температури тіла, швидкою стомлюваністю організму, нетипових виділень з піхви.

Встановити наявність запального процесу можна за допомогою аналізу крові, в якому буде підвищений рівень лейкоцитів.

Також больові спазми можуть виникнути через розвиток патології в сечостатевій системі. В даному випадку необхідно здати загальний аналіз сечі, який покаже запалення, підвищеним вмістом лейкоцитів, темним кольором і гнійними вкрапленнями.Поява тягнучих болів внизу живота, які супроводжуються виділеннями, можуть стати ознакою порушення мікрофлори.

Причини хворобливих відчуттів внизу живота у чоловіків

Чоловіки дуже рідко звертаються до фахівця при виникненні больових спазмів внизу живота.

Але цей симптом може вказувати на наявність багатьох захворювань:

 • запальні процеси шлунково-кишкового тракту, виразка шлунка і тонкої кишки. При розвитку хронічного захворювання біль локалізується в правому і лівому боці, носячи ниючий характер. Якщо ж в організмі відбувається гострий процес, то виникає переймоподібний спазм;
 • апендицит – при патології апендикса відбувається локалізація болю внизу живота з правого боку, недалеко від товстого кишечника. Характер такого болю може бути різним, а локалізація може бути змінена, в деяких ситуаціях спазм може зміщуватися в ліву сторону. Крім болю, у хворого піднімається температура тіла і пропадає апетит;
 • інфекційне захворювання – дивертикуліт, в результаті якого відбувається запалення кишки. Біль у даному випадку локалізується зліва і супроводжується підвищенням температури тіла до 38 градусів, нудотою;
 • пахова грижа, характеризується виступом очеревини в пахову область. Якщо вчасно почати лікування, то грижа легко зменшується, в іншому випадку потрібно хірургічне втручання. Крім больових відчуттів внизу живота виникає запаморочення;
 • нирковокам’яна хвороба;
 • запальний процес в яєчку, що виникає через патологічні процеси у сечостатевій системі.
 

Всі перераховані вище причини піддаються лікуванню. Але існує сама серйозна і небезпечна причина болю внизу живота у чоловіків – онкологія кишечника. Больові відчуття починають з’являтися вже на пізніх стадіях захворювання, через збільшення пухлини, яка тисне на сусідні органи.

Варто помітити, що найчастіше будь-яке порушення в сечостатевій системі чоловіків супроводжується утрудненим сечовипусканням.

Ниє низ живота при вагітності

Дуже небезпечно, якщо больові спазми з'являються у вагітної жінки, адже це може стати сигналом про:

 • передчасне відшарування плаценти. Болі в такому випадку носять гострий і сильний характер, можуть супроводжуватися зовнішніми кровотечами;
 • загрозі викидня, при цьому спостерігається поява виділень, що містять в собі вкраплення крові. Біль локалізується внизу живота;
 • захворювання ШКТ;
 • розтягування м’язів живота, внаслідок збільшення матки.
 

Методи діагностики

Для того, щоб зрозуміти точну причину виникнення ниючих відчуттів внизу живота, необхідно пройти повне обстеження. В даному випадку не достатньо лише візуального огляду спеціаліста.

Як урологи, так і гінекологи або терапевти, можуть призначити пройти наступні види обстеження:

 • посів на наявність статевих інфекцій;
 • ультразвукова діагностика;
 • загальний аналіз крові та сечі;
 • аналізи на гормони;
 • для жінок виробляють гістеросальпінографію, яка дозволяє провести оцінку маткових труб;
 • детальний огляд піхви – кольпоскопія;
 • мазок на ступінь чистоти у жінок може вказати на наявність запалення, якщо в ньому будуть присутні лейкоцити;
 • мазок простати у чоловіків також дозволяє оцінити наявність запального процесу та наявність різних інфекцій.
 

В більшості випадків, при локалізації болю в правій стороні, підозрюють запалення апендициту або клубової кишки. При болісних спазмах з лівої сторони, підозрюють наявність запального процесу в місці приєднання товстої і прямої кишки – сигмоїдит.

Але ставити дані діагнози можна тільки після проведеного ультразвукового дослідження та рентгену.

Лікування

Лікування больового синдрому цілком залежить від причини виникнення та призначається лікарем тільки після ретельного обстеження.

Найпростішим вважається усунення больового синдрому, викликаного менструацією. В даному випадку призначаються знеболюючі препарати, спазмолітики.

При поширенні бактеріальної інфекції вдаються до використання антибіотиків, а при розвитку запального процесу призначають антисептики.

При деяких випадках потрібне хірургічне втручання, наприклад, апендицит, пухлини або грижа.

Лікування простатиту у чоловіків полягає в призначенні антибіотиків, антиандрогену. Також необхідно приймати теплові процедури, робити масаж простати і робити мікроклізми.

Метод терапії встановлює виключно лікар. Тому ні в якому разі не можна займатися самолікуванням, щоб не призвести до ускладнення ситуації, коли просте лікування медикаментами не зможе допомогти. Все лікування повинно перебувати під контролем фахівця.

Найкраще – стежити за своїм здоров’ям, а не лікувати наслідки важких захворювань. Саме тому рекомендується проводити плановий огляд у гінеколога і уролога хоча б один раз в рік.Додано: 05/28/18 9:35
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.