Головна / Педіатрія / Коклюш у дітей: симптоми, лікування

Коклюш у дітей: симптоми, лікування

Коклюш у дітей – це інфекційне захворювання, викликане коклюшною паличкою Борде-Жанга, при якому вражаються органи дихальної системи. Патологічний процес супроводжується надривним нападоподібним непродуктивним кашлем, в кінці якого може виникати блювання.

Причини розвитку

Коклюш у дітей: симптоми, лікування 1

Коклюш у дітей є чи не одниою з найпоширеніших дитячих інфекцій, що передається повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою дитиною. Особливістю цього захворювання є те, що захворіти може навіть новонароджена дитина, тобто, немає ніякого вродженого імунітету, причому, чим дитина молодша, тим важче буде протікати інфекційний процес.

На щастя, спалахи коклюшу можна запобігти шляхом планового щеплення дітей – вакцинація проти цієї хвороби входить до складу вакцини АКДП, яку дитині проводять вперше в 3 місяці.

Патогенез розвитку або що відбувається при коклюші?

Перш ніж говорити про патогенез цього захворювання слід зазначити, що всі процеси, що відбуваються в організмі малюка (і дорослої людини) регулюються певними клітинами головного мозку. Це означає, що є ряд клітин, керуючих роботу органів дихання (центру дихання), кровообігу, травлення, терморегуляції та інших важливих центрів.

Такий симптом, як кашель не виникає просто так – для здійснення цього акту в головний мозок подаються сигнали, які надсилаються в кашльовий центр (місце його локалізації в довгастому мозку), дратуючи його і викликаючи власне кашель.Крім цього дихальні шляхи людини покриті спеціальними епітеліальними клітинами, на яких є особливі ворсинки. Головним призначенням цих ворсинок є забезпечення просування слизу і мокротиння з дихальних шляхів.

Роздратування цих ворсинок призводить до нападу кашлю у людини. Оболонка палички коклюшу також має ворсинки, за допомогою яких збудник легко і надійно прикріплюється до ворсинкам епітелію дихальних шляхів, де починає активно розмножуватися.

Такий процес розмноження призводить до постійного подразнення ворсинок епітелію, що, відповідно, провокує приступи задушливого безперервного кашлю. При цьому клітини епітелію виробляють велику кількість слизу, щоб захищатися, однак це призводить до ще більшого нападу кашлю.

Крім того коклюшна паличка виділяє в процесі своєї життєдіяльності величезну кількість токсичних речовин, дратуючих кашльовий центр – таким чином, розвивається безперервна ланцюгова реакція і, як наслідок не приносять полегшення напади кашлю у дитини.

Симптоми кашлюку у дітей

Інкубаційний період захворювання від моменту попадання палички коклюшу в організм до появи у дитини перших ознак інфекції складає від 2 до 7 діб. Коклюш починається з частого сухого кашлю у дитини, що посилюється в нічний час. Також може спостерігатися підвищення температури тіла до 37-37,5 градусів, але частіше вона все -таки залишається в межах норми.

На жаль, діагностувати захворювання на цьому етапі практично неможливо – якщо тільки ви точно знаєте, що ваша дитина була в тісному контакті з хворим на коклюш. Багато батьків взагалі не надають значення кашлю дитини, і продовжують водити її в дитячий сад або школу, що сумно, так як саме на даному етапі хворий надзвичайно заразний для навколишніх.Далі починається наступний період коклюшу, який характеризується посиленням і швидким прогресуванням симптомів:

  • у дитини з’являється спазматичний нападоподібний кашель, який складається з кількох стрибків (судорожних вдихів), наступпючих один за одним без зупинки – це призводить до того, що дитина навіть не може вдихнути;
  • свистячий галасливий вдих після закінчення нападу – так як під час кашлевих поштовхів дитина не мала можливості повноцінно вдихнути повітря, то вона робить це після нападу, що добре чути навіть на відстані. Такий галасливий свистячий вдих називають у медицині репризом, що передбачає спазм голосової щілини під час нападу кашлю;
  • синюшність шкіри під час нападу кашлю або її побагровіння;
  • після закінчення нападу кашлю у більшості випадку хворий рве або спльовує велику кількість в’язкого слизу.
 

Насправді досвідченому лікареві не становить особливої проблеми діагностувати коклюш у дитини, варто лише раз почути характерні репризи під час нападу і поглянути на пацієнта в цей момент.

Отже, підведемо підсумки: для коклюшу характерна тріада симптомів – напад, реприз, блювання або спльовування в’язкого слизу.

У залежності від частоти і тривалості перебігу нападів у хворого лікарі визначають тяжкість перебігу захворювання. Тривалість періоду кашлевих нападів може досягати від декількох тижнів до декількох місяців, незважаючи на здійснюване батьками лікування. Для коклюшу дуже характерно в перші 10 днів наростання і прогресування частоти та інтенсивності нападів, потім незначне поліпшення і стабілізація стану дитини, після чого дуже повільне зменшення вираженості ознак захворювання – на це йде близько декількох місяців.

Коклюш у дітей першого року життя: особливості перебігу

Чим молодша дитина, тим важче у неї протікає захворювання. У дітей грудного віку в моменти кашлю з репризами зупинка дихання може тривати від кількох секунд до хвилини і більше! У зв’язку з цим зростає ризик гострої гіпоксії головного мозку та інших життєво важливих органів і систем. На тлі дефіциту кисню, як ускладнення у малюка можуть розвиватися відхилення психічного, розумового та фізичного розвитку.

В цілому – це основні особливості перебігу кашлюку у маленьких дітей і при правильній організації догляду та лікуванні ознаки захворювання зникають безслідно. Ось чого варто побоюватися, так це можливих ускладнень, наприклад, пневмонії. Викликає її зовсім не паличка кашлюку, а умовно-патогенна мікрофлора, яка активізується на тлі зниженого імунітету і недостатнього очищення дихальних шляхів від слизу під час кашлю.

Коклюш у дітей: симптоми, лікування 2

Чим лікується коклюш у дітей?

Проблемою багатьох батьків є те, що при появі кашлю та інших симптомів інфекції у їхнього малюка, вони, не чекаючи лікаря, починають давати хворому антибіотики, переслідуючи головну мету – щоб не було ускладнень. Це, як раз і призводить до затяжного періоду перебігу захворювання і підвищує ризик розвитку пневмонії.

Найчастіше лікар призначає дитині з коклюшей антибіотик з групи макролідів – Еритроміцин. Це препарат широкого спектра, який знищує паличку коклюшу вже через 3-4 дні від початку терапії. Незважаючи на це, антибіотикотерапія ніяк не допомагає зменшити частоту виникнення нападу і вплинути на його тривалість.

В якості симптоматичного лікування для зниження активності кашльового центру і купірування нападів сухого кашлю дитині призначають протикашльові препарати, наприклад, Синекод або Кодеїн. Це серйозні лікарські препарати, які мають величезний список побічних ефектів і протипоказань, тому використовувати їх можна тільки за рекомендацією лікаря.

Нагадаємо, що кашель при коклюші у дитини виникає не від розмноження паличок, а від враження ними кашльового центру. Це означає, що якщо антибіотикотерапія буде розпочата на етапі катаральних явищ (коли тільки починається покашлювання), то можливе захворювання і не дійде до нападів кашлю з репризами, так як збудник не встигне вплинути на клітини кашльового центру.

Як дізнатися, що кашель – це прояв кашлюку і відразу почати правильне лікування?

Батьки повинні пам'ятати деякі правила, які допоможуть уникнути затяжного перебігу хвороби, якщо інфікування і сталося:

  • Згадайте, з ким ваш малюк був у контакті – необхідно повідомити цим батькам про те, що у вас коклюш і попросити їх обстежити свою дитину.
  • Вибір антибіотика з лікарем! Не кожній дитині підходить Еритроміцин, крім того, батьки не можуть знати точної ефективної дози, тривалості терапії і кратності прийомів препарату. Якщо ще до початку обстеження дитини батьки самовільно дають їй антибіотики, то постановка діагнозу ускладнюється, що призводить до ще більшого прогресування захворювання і посилення нападів кашлю у хворого.
  • Не панікувати і не лякати дитину під час нападів кашлю – ведіть себе спокійно, говоріть ласкаво з малюком, дайте йому відкашляти слиз і не лякайтеся блювоти. У момент початку нападу слід підняти хворого вертикально, щоб він не захлинався слизом або блювотними масами.
  • У період хвороби уникати активних ігор і фізичних навантажень, так як вони будуть провокувати черговий напад кашлю у пацієнта.
 

Годування дитини, хворої на коклюш

При коклюші для батьків стає величезною проблемою нагодувати малюка, адже прийом їжі часто провокує черговий напад кашлю або вміст шлунка все одно виводиться назовні під час блювоти по закінченню такого нападу.

Важливо давати їжу невеликими порціями, бажано в напіврідкому або рідкому вигляді, щоб хворий робив, як можна менше жувальних рухів харчування до 5-6 разів у добу.

Особливості домашнього лікування кашлюку у дітей

Батьки хворого малюка повинні запам’ятати головне правило – чим тепліше в приміщенні, де знаходиться дитина, тим сухіше повітря, а значить, тим частіші і триваліші будуть напади кашлю!

По можливості хворий повинен знаходитися максимально тривалий час на свіжому повітрі, зрозуміло, подалі від дитячих майданчиків та місць скупчення інших дітей, щоб їх не заражати. Влітку в жарку погоду рекомендується виходити гуляти рано вранці, поки ще прохолодно і волого і пізно ввечері.

Профілактика захворювання

Єдиним ефективним на сьогоднішній день методом профілактики кашлюку у дітей є вакцинація згідно календарем щеплень. Введення вакцини АКДП дитині дозволять істотно скоротити ризик інфікування, а навіть якщо коклюш і трапиться, то захворювання буде протікати в дуже легкій формі.

На щастя, завдяки відповідальності батьків і щепленні дітей спалахи кашлюку в даний час зустрічаються дуже рідко, захворювання вражає невелику кількість дітей, що перебували в  контакті з хворим.

При застуді у малюка батьки повинні бути особливо уважними до характеру і тривалості кашлю хворого, якщо він посилюється, незважаючи на призначене лікування, це є приводом для повторного огляду та проведення досліджень.Додано: 05/3/18 9:27
Категорія: Педіатрія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.