Головна / Терапія / Пульсуючий біль в потилиці: причини, симптоматика, лікування

Пульсуючий біль в потилиці: причини, симптоматика, лікування

Виникнення пульсуючого болю в потилиці можливе при безлічі різних патологій, у яких специфічні причини розвитку і характерні способи лікування. Це можуть бути як найпростіші зміни (наприклад, неправильне розташування голови під час сну), так і досить серйозні захворювання, що вимагають негайної терапії.

Пульсуючий біль в потилиці: причини, симптоматика, лікування 1

Причини пульсуючого болю в потилиці

Болі в потилиці можуть бути спровоковані порушенням способу життя пацієнта (недосипання, постійна напруга, стреси, сильні фізичні навантаження). Великий вплив мають зовнішні фактори (шум, сильне світло, яке б’є в очі). У цих випадках болі виникають рідко і безпосередньо пов’язані з перерахованими факторами.

При появі сильного болю в ділянці потилиці, який зберігаються довгий час, пацієнту слід запідозрити наявність у нього будь-яких захворювань нервової системи.

Це можуть бути: • Остеохондроз, вивихи або травми в шийної частини хребта;
 • Порушення мозкового кровообігу;
 • Вегето-судинна дистонія;
 • Пухлини в ділянці головного мозку;
 • Підвищений загальний тиск (гіпертонічна хвороба);
 • Мігрень.
 

Однією з частих причин неприємних відчуттів в потилиці є остеохондроз хребта. Він пов’язаний з порушенням роботи міжхребцевих дисків у шиї, які супроводжуються відчуттям тяжкості в потилиці. Часто саме біль в даній області є первинним проявом захворювання та дозволяє поставити діагноз.

Небезпечним захворюванням є гіпертонія. Через підвищення тиску збільшується внутрішньочерепний тиск. Це згубно впливає на активність тканини мозку, через що з’являються симптоми неврологічних порушень, в тому числі і потиличний головний біль, нудота або блювання.

При цьому захворюванні больовий синдром сильніше виражений вночі або вранці, дискомфорт не дає пацієнтам нормально спати, заважає працювати.

Дуже поширеним проявом потиличного головного болю є мігрень. Вона зазвичай одностороння, поширюється на ділянці потилиці, скроні, іноді вперед, в лобову область. Людина відчуває нудоту, світлобоязнь, не може нормально працювати.

Характеристика болю

Пульсуючі болі в потилиці можуть зберігатися протягом декількох днів, посилюючись в ранковий і нічний час. Іноді вони супроводжуються блюванням, нудотою, дзвоном у вухах, запамороченнями.

Порушується зосередженість пацієнта, з’являється дратівливість, знижується працездатність. Болі можуть поширюватися в скроневу або лобову область, нижню щелепу.Вираженість симптому зазвичай посилюється при:

 • Активних рухах голови (особливо нахилах),
 • При розумовій напрузі,
 • В задушливих приміщеннях або, навпаки, на холоді;
 • При жуванні;
 • При загальних фізичних навантаженнях;
 • Після купання.
 • У деяких випадках можливе підвищення температури.
 

Діагностика

При наявності частих головних болів, що виникають з незрозумілих причин, пацієнту рекомендується звернутися до лікаря. Лікуванням порушень роботи мозку займається лікар-невролог. На прийомі лікар збере інформацію про характер болю в потилиці.

Важливо докладно розповісти, як часто біль з’являється, при яких обставинах, чи пов’язаний з фізичними або розумовими навантаженнями. Велике значення має час виникнення болю (вранці, вночі або ввечері). Потрібно докладно описати характер відчуттів, визначити, куди він поширюється лише в потилицю або ще й в інші області (скроню, лобову область, щелепу). Ця інформація допоможе лікарю запідозрити наявність того чи іншого захворювання.

Після цього лікар проводить огляд пацієнта, виявляючи об’єктивні ознаки захворювання (наприклад, деформації шийного відділу хребта при остеохондрозі).

Проте цих даних зазвичай не вистачає для того, щоб встановити остаточний діагноз. Необхідно призначити додаткові дослідження, як інструментальні, так і лабораторні.

До інструментальних методів діагностики відносяться:

 • Комп’ютерна томографія (для виявлення пухлинних новоутворень);
 • Магнітно-резонансна томографія (для виявлення патології хребта або порушень в структурах мозку);
 • Реоенцефалографія (для візуалізації мозкових судин і виявлення порушень кровообігу).
 

За показаннями лікар може призначити дослідження ліквору (спинномозкової рідини). Наприклад, за допомогою аналізу можна виявити значне підвищення внутрішньочерепного тиску – одну з причини появи головного болю в потилиці.

Лікування пульсуючого болю в потилиці

При рідкісних нападах болю в потилиці можна лікувати їх самостійно. Зазвичай для цього достатньо просто помасажувати область, де відчувається дискомфорт. Ефективним способом лікування несильного болю є прогрівання – накладення теплих компресів. Їх можна змочити у відварах трав (материнки, кропиви, лопуха або м’яти), тоді процедура буде ще більш ефективною.

Якщо ж пацієнт відчуває постійні болі в потилиці, які неможливо зняти найпростішими методами, то йому варто записатися на прийом до лікаря. Доктор точно встановить причину виникнення симптому і призначить відповідне лікування.

Зазвичай захворювання, що супроводжуються появою болю в потилиці, лікуються за допомогою медикаментозних засобів з анальгетичним ефектом.

Широко використовуються такі препарати:

 • Панадол;
 • Нурофен;
 • Темпалгін;
 • Напроксен;
 • Парацетамол.
 

За потребою прописуються більш сильні препарати.

Ефективними методами лікування головного болю в потилиці є лікувальна гімнастика, масаж і фізіотерапія, в першу чергу електрофорез.

Якщо больовий синдром викликаний таким серйозним захворюванням, як пухлина мозку, лікар призначає специфічне лікування. Це може бути як хіміотерапія, так і хірургічне втручання з видалення новоутворення тканини з мозку.

Таким чином, потиличний головний біль супроводжує багато патологій. Ігнорувати часті прояви больового синдрому у цій галузі не можна, так як в цьому випадку можлива поява серйозних ускладнень.Додано: 05/22/18 9:31
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.