Головна / Вагітність / Кров’янисті виділення на ранніх термінах вагітності: коли норма, ознака патології

Кров’янисті виділення на ранніх термінах вагітності: коли норма, ознака патології

Характер виділень зі статевих органів у жінок є важливим показником стану репродуктивного здоров’я. Поява незвичайного кольору або запаху у виділень викликає тривогу, так як часто буває пов’язано з різними патологіями. У період вагітності жінки з особливою увагою ставляться до підозрілих ознак, розуміючи, що нездужання може відбитися на розвитку малюка.

Організм в цей період вкрай чутливий до впливу несприятливих факторів. Можлива поява ускладнень. Кров’янисті виділення під час вагітності можуть бути як нормою, так і проявом проблем.

Кров'янисті виділення на ранніх термінах вагітності: коли норма, ознака патології 1

Якими бувають нормальні виділення при вагітності

Після зачаття у жінки в організмі зростає рівень прогестерону – гормону, роль якого полягає в підготовці матки до прийняття і утримання зародка. Ця речовина виробляється жовтим тілом, що продовжує зазвичай функціонувати до тих пір, поки не сформується плацента.

Прогестерон пригнічує вироблення естрогенів, що призводить до припинення дозрівання нових яйцеклітин, відсутності щомісячних менструальних виділень, підвищеного вироблення слизу залозами шийки матки. Слиз потрібен для утворення щільної захисної пробки, що перешкоджає проникненню в матку сперматозоїдів і інфекції.

У нормі в цей період виділення є білими, майже прозорими, досить рясними. Але іноді жінки виявляють, що в перші тижні вагітності у них з’явилися виділення, що містять домішки крові. Це змушує переживати з приводу протікання вагітності і шукати можливу причину. Побоювання цілком справедливі, так як кров’янисті виділення під час вагітності часто є небезпечним симптомом.Причини появи крові в виділеннях на початкових термінах вагітності

Кров’янисті виділення у жінок під час вагітності не завжди небезпечні, але можуть служити попередженням про можливу загрозу і виникнення наслідків різного ступеня тяжкості.

Найбільш частими причинами появи крові є:

  • пошкодження ендометрія при переміщенні зародка в матку;
  • гормональні порушення;
  • загроза переривання вагітності;
  • патологічне протікання вагітності або загибель плода;
  • захворювання репродуктивних органів;
  • вроджені патології будови матки.
 

Імплантаційна кровотеча

Після запліднення в одній з маткових труб яйцеклітина рухається в порожнину матки, де плодове яйце прикріплюється до її стінки. Воно впроваджується в ендометрій, слизову оболонку, пронизану мережею дрібних судин. В момент імплантації відбувається розрив декількох капілярів. Крапельки крові змішуються зі слизом шийки матки, з якої і складаються виділення.

Скільки крові у них з’явиться і яке буде їх забарвлення, залежить від того, де конкретно закріпиться зародок, а також від ступеня пошкодження судин і згортання крові. У більшості випадків така кровотеча є мізерною і триває недовго. Деякі жінки встигають помітити появу рожевого або слабо-коричневого забарвлення виділень через кілька днів після затримки місячних. Такі виділення називають «імплантаційною кровотечею» і відносять їх до одних з перших ознак вагітності.

Менструальноподібні кровотечі

Індивідуальні особливості формування гормонального фону іноді призводять до того, що навіть після настання вагітності у жінки протягом декількох місяців з’являються «місячні». Зміна гормонального фону при цьому уповільнена, організм не встигає пристосуватися до нового положення. Звичайні менструальні виділення з’являються в нормі внаслідок повного відторгнення ендометрія. В даному випадку відшаровується і виводиться лише його незначна частина.Кров’янисті виділення є мізерними. Хоча вони і приходять в звичні дні місячних, їх називають менструальноподібними. Небезпека може бути в тому, що жінка не завжди здогадується про своє становище. Вона із запізненням стає на облік в поліклініці, приймає неприпустимі лікарські засоби, алкогольні напої, може не помітити розвитку патологій.

Недостатність жовтого тіла

Такий стан виникає, якщо розміри жовтого тіла (тимчасової залози, яка формується в фолікулі після виходу з нього дозрілої яйцеклітини) менші потрібного. В нормі його діаметр повинен бути не менше 10 мм. В іншому випадку виникає нестача прогестерону. Це загрожує перериванням вагітності на самих ранніх термінах.

Однак запобігти втраті дитини цілком можливо. Якщо при появі кров’янистих виділень жінка відразу повідомить про це гінеколога, її стан контролюють шляхом частого проведення аналізів крові на прогестерон. При необхідності буде призначений прийом синтетичних аналогів цього гормону, до того моменту, поки прогестерон не почне вироблятися плацентою (до 12-16 тижнів).

Відшарування плодового яйця

Така патологія може виникнути у будь-вагітної жінки, і передбачити її практично неможливо. Стреси, пережиті жінкою, вади розвитку плода, попадання інфекції в матку викликають відшарування плодового яйця, утворення гематоми на місці його прикріплення. Якщо не вжити термінових заходів, невеликий надрив плодової оболонки призведе до викидня. Симптомами відшарування є тягнучі болі в нижній частині живота (такі ж, як при місячних).

Якщо виділення мають червоний колір, загроза дуже велика. Коричневий колір виділень говорить про те, що процес призупинився, і гематома розсмоктується. Однак заспокоюватися не слід. Треба терміново їхати в лікарню, так як можливе прогресування відшарування, виникнення гіпоксії плода.

Примітка: У деяких жінок такий процес повторюється кілька разів, а потім плід надійно закріплюється, вагітність протікає нормально. Пацієнтку вкладають «на збереження». Їй необхідний повний фізичний і емоційний спокій, лікування спазмолітичними і заспокійливими препаратами, прийом вітамінів.

Завмирання вагітності

При такій патології зародок раптово перестає розвиватися і на ранньому терміні гине. Як наслідок, в кров жінки потрапляють токсини. Плід відторгається організмом, відбувається викидень.

Ознаками завмерлої вагітності є мажучі коричневі виділення, що виникають на ранніх термінах вагітності, різке зникнення проявів токсикозу. При такому стані необхідно негайно звертатися до лікаря, не чекаючи появи болю в животі, нудоти, блювоти і запаморочення (ознак отруєння продуктами розкладання плодового яйця).

Діагностувати патологію можна за допомогою УЗД. Матка має розмір, що не відповідає терміну вагітності, а також відсутнє серцебиття плода. Проводиться вишкрібання порожнини для повного видалення залишків частинок плодового яйця.

Позаматкова вагітність

Кров’янисті виділення бувають ознакою розвитку позаматкової вагітності. Плодове яйце не виходить з маткової труби і починає в ній рости. При цьому жінка відчуває колючий біль зліва чи справа в нижній частині живота.

У міру збільшення плоду труба розтягується. Якщо його не видалити до 5-6 тижня, відбувається її розрив. Цей стан вкрай небезпечний. Врятувати життя пацієнтки може лише невідкладна операція з видалення труби або всієї матки. Загибель може статися через сильну втрату крові, виникнення перитоніту.

Встановити появу такої патології у жінки, яка відвідує лікаря вже на ранніх термінах вагітності, неважко за допомогою УЗД. Зародок видаляють відразу після виявлення патології.

Ерозія і поліпи шийки матки

До появи кров’яних виділень призводить виразка слизової оболонки цієї частини органу або поява в ній поліпів. Хворобливих відчуттів при цьому не буває. Нерідко кров’янисті виділення виникають після статевого акту або гінекологічного огляду. На стані плода таке ускладнення не позначається.

Лікар приймає рішення про необхідність лікування, враховуючи ступінь ерозії, термін вагітності. Зазвичай воно відкладається на післяпологовий період. При значному ураженні поверхні шийки, появі рубців пологи проводяться за допомогою кесаревого розтину.

Запальний процес

Кров’янисті виділення при вагітності, що виникають на ранніх термінах, можуть свідчити про запальні пошкодження слизових оболонок шийки і порожнини матки. Причиною запалення може бути потрапляння в них інфекції або розвиток умовно-патогенних мікроорганізмів.

Кров'янисті виділення на ранніх термінах вагітності: коли норма, ознака патології 1

При настанні вагітності у жінок різко слабшає імунітет. Це фізіологічне явище, що сприяє запобіганню відторгнення плода. Імунні клітини сприймають плодове яйце як чужорідне тіло. Зниження імунного захисту – процес, з одного боку, необхідний, але, з іншого боку, при цьому посилюється сприйнятливість організму до інфекцій.

Як правило, при інфекційних захворюваннях виділення мають коричнево-жовтий колір, відрізняються неприємним запахом. Інфекція може вразити плід, що позначиться на його фізичному і розумовому розвитку. Тому проводиться обов’язкове лікування спеціально підібраними протимікробними препаратами, які допустимо використовувати при вагітності.

Пухлини в матці

Кров’янисті виділення можуть з’явитися у вагітної жінки на ранньому терміні, якщо в порожнині матки утворюється міома. Плід, що закріпився поблизу пухлини, пошкоджує судини, що призводить до появи кров’янистих виділень.

Кровоточивість тканин матки буває ознакою розвитку раку.

Кров’янисті виділення після ЕКЗ

Для того щоб підвищити ймовірність настання вагітності шляхом проведення ЕКЗ, в матку підсаджується зазвичай кілька яйцеклітин. Але приживаються лише самі життєздатні. Нерідко після ЕКЗ народжуються двійні або трійні. Відторгнення нежиттєздатних яйцеклітин супроводжується невеликою кровотечею. Це відбувається зазвичай на 7-8 тижні після проведення процедури. Про можливість появи подібних кров’яних виділень на ранніх термінах жінку попереджають заздалегідь.

Що робити при виявленні кров’яних виділень

Якщо відмічено появу слідів крові у виділеннях при терміні вагітності 12-14 тижнів і менше, необхідно діяти наступним чином:

  • Звернутися до гінеколога навіть в тому випадку, коли відсутні інші явні нездужання.
  • Уникати статевих контактів до повного з’ясування причин виникнення такого симптому.
  • При появі болю в нижній частині живота, виникнення ознак отруєння або внутрішньої крововтрати (нудота, слабкість, запаморочення) необхідно викликати «швидку», так як може відбутися стрімке погіршення стану.
  • До приїзду швидкої необхідно лежати. Щоб заспокоїтися, треба випити 2 таблетки або 15 крапель валер’янки. Головне, не лякатися і не панікувати. Найчастіше лікарям вдається зберегти вагітність навіть в складних випадках, якщо пацієнтка вчасно звертається за медичною допомогою.
 

Якщо кровотеча посилюється, необхідно прикласти лід до низу живота, ноги повинні бути в піднесеному становищі. При появі болю в животі можна прийняти спазмолітичний препарат (но-шпу або папаверин). Вагітним жінкам не можна користуватися гігієнічними тампонами, так як це може спровокувати викидень. Дозволяється використовувати лише спеціальні прокладки.Додано: 02/4/19 10:05
Категорія: Вагітність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.