Головна / Терапія / Бронхіальна астма: виліковна чи ні?

Бронхіальна астма: виліковна чи ні?

Згідно з визначенням, яке дають багато медичних видань, бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання дихальних шляхів при якому вони звужуються, набрякають, а слизуваті виділення утруднюють дихання.

На сьогоднішній день лікарі не можуть вилікувати астму, проте існують способи контролю захворювання. Пацієнти, які дотримуються всіх рекомендацій лікаря, можуть вчасно знімати напади і вести практично нормальний спосіб життя. Але при цьому продовжуючи сподіватися на те, що ліки від астми будуть знайдені. Так чи є сьогодні перспективи повного лікування цієї хвороби?

Статистика, що називається, невблаганна. Астма на сьогоднішній день поширена дуже широко: вона вражає від 1 до 18% населення в різних країнах світу. Хворі на астму страждають від серйозного зниження якості життя, лікування захворювання тривале і вимагає великих витрат, від нього в світі помирає близько 250 000 людей на рік.

Симптоми

Бронхіальна астма: виліковна чи ні? 1

Симптоми бронхіальної астми розрізняються у різних пацієнтів, але в цілому захворювання має такі прояви: • задишка;
 • біль в грудній клітці;
 • напади кашлю або хрипів, що посилюються респіраторним вірусом, таким як застуда або грип;
 • хрипи (найчастіше це перша ознака бронхіальної астми у дітей);
 • порушення сну, викликані задишкою, кашлем або хрипами.

В деяких випадках, наприклад, у дітей, астма може проявлятися у вигляді нападів кашлю.

Загострення симптомів астми можуть викликати різні фактори. Наприклад, у деяких людей клінічні прояви і ознаки астми загострюються при фізичному напруженні, на холодному повітрі, професійна бронхіальна астма провокується дратівливими речовинами на робочому місці, такими як хімічні пари, гази або пил. Алергічна бронхіальна астма викликається переносяться по повітрю алергенами.

Причини

В даний час так і не з'ясовано до кінця, що ж є причиною розвитку бронхіальної астми. Але виділені основні фактори, що сприяють виникненню астми:

 • Спадковість. Встановлено, що якщо хоча б один батько страждає астмою, то ймовірність прояву захворювання у дитини становить до 30%. Якщо хворі обоє батьків, то ймовірність хвороби у дитини зростає до 75%.
 • Професійна шкідливість.
 • Погана екологія – дослідження показують, що приблизно 3-6% нових випадків астми провокуються забруднюючими атмосферу речовинами.
 • Мікроорганізм.
 • Надмірна вага та інші.
 

Провокувати розвиток ознак і симптомів бронхіальної астми можуть різні інфекції дихальних шляхів, ліки (у тому числі бета-блокатори, аспірин, ібупрофен та інші), сильний стрес, сульфіти і консерванти, які додаються на деякі види продуктів харчування і напоїв, а також інші алергени.

Як класифікують бронхіальну астму

Бронхіальна астма: виліковна чи ні? 2

Бронхіальна астма підрозділяється на чотири основні категорії: • Легка інтермітуюча. Легкий перебіг симптомів до двох днів на тиждень і до двох ночей в місяць;
 • Легка персистуюча. Симптоми більше двох разів на тиждень, але не більше одного разу в день;
 • Помірна персистуюча. симптоми один раз в день і більше однієї ночі в тиждень;
 • Важка персистуюча. Симптоми протягом дня більшість днів і часто ночами.
 

Визначення ступеня тяжкості бронхіальної астми допомагає лікарю вибрати найкраще лікування. Тяжкість бронхіальної астми з плином часу часто змінюється, що вимагає коригування терапії.

Існує й інша класифікація – в залежності від причини, що викликає астму. Якщо напади провокують алергени, то астма відноситься до екзогенного типу. Якщо астматичні напади виникають як реакція на захворювання, то це ендогенна астма. І є змішаний тип захворювання. Окремо розглядаються професійна астма, а також астма напруги.

Діагностика

Бронхіальна астма: виліковна чи ні? 3

Для виключення інших можливих захворювань, таких як респіраторна інфекція або хронічна обструктивна хвороба легенів (ХОЗЛ), лікар проводить огляд пацієнта і задасть питання про клінічні прояви і симптоми і про будь-які інші хвороби.

Також проводяться додаткові дослідження, які можуть включати:

 • Спірометрія. Це дослідження оцінює ступінь звуження бронхів. Лікар перевіряє, скільки повітря і наскільки швидко пацієнт може видихнути після глибокого вдиху.
 • Пикфлоуметрія. Дослідження встановлює силу дихання.
 • Провокаційну пробу з метахоліном. Метахолін є тригерним фактором бронхіальної астми, який при вдиханні викликає легке звуження дихальних шляхів. Якщо пацієнт реагує на метахолін, то у нього, ймовірно, бронхіальна астма.
 • Дослідження з оксидом азоту. Це дослідження вимірює кількість оксиду азоту, яке є при диханні. Коли дихальні шляхи запалені і рівень оксиду азоту підвищений, то це ознака бронхіальної астми.
 • Візуалізаційні методи досліджень. Рентгенографія грудної клітки і комп’ютерна томографія (КТ) легень і порожнин носа (пазух) з високим дозволом можуть виявити будь-які структурні порушення або захворювання (наприклад, інфекція), які можуть викликати або посилювати проблеми з диханням.
 • Алергологічне дослідження може бути проведено за допомогою шкірної проби або аналізу крові. Алергологічні дослідження дозволяють виявити реакцію на домашніх тварин, пил, цвіль і пилок.
 • Еозинофіли в мокроті. Це дослідження визначає наявність певних лейкоцитів (еозинофілів) в мокроті, яка виділяється під час кашлю. Еозинофіли присутні, коли розвиваються симптоми астми.
 • Провокаційні проби на виявлення бронхіальної астми фізичного зусилля і холодової астми. При проведенні цих досліджень лікар вимірює ступінь порушення прохідності дихальних шляхів до і після того, як пацієнт виконає інтенсивне фізичне навантаження або зробить кілька вдихів холодного повітря.
 

Лікування

Бронхіальна астма: виліковна чи ні? 4

Профілактика, своєчасне навчання методам контролю й уважне ставлення до симптомів астми є ключовими факторами припинення нападів до їх початку.

Найчастіше пацієнтам допомагають контролювати перебіг астми лікарські препарати, які зручніше і найефективніше вводити через інгалятор. Так вдається отримати необхідну концентрацію ліків саме в дихальних шляхах.

Для зняття нападів астми в основному використовуються два види препаратів:

 • Препарати з швидким початком дії для купірування симптомів астми (так звані препарати «швидкої допомоги»). Вони сприяють розслабленню гладких м’язів дихальних шляхів, що полегшує дихання. До таких препаратів відносяться сальбутамол, фенотерол, теофілін. У важких випадках показано використання системних глюкокортикоїдів.
 • Препарати для контролю астми. Найбільш дієвими протизапальними препаратами для лікування астми будь-якого ступеня тяжкості є інгаляційні кортикостероїди.
 • Як варіант лікування пацієнтам з астмою проводиться алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Хворим вводяться так звані “лікувальні алергени” (алерговакцини), щоб знизити чутливість організму до їх дії. АСІТ протипоказана при загостренні і при тяжкому перебігу астми, а також якщо у пацієнтів виявлено більше трьох алергенів, що провокують напади.
 

На сьогоднішній день способу лікування астми не знайдено. Але роботи в цьому напрямку тривають. Зокрема, певні перспективи пов’язані з екстракорпоральним очищенням крові (гемосорбція і плазмаферез). Полегшити перебіг астми може і застосування ботулотоксину у таких хворих. Але варіанту лікування, який міг би повністю позбавити пацієнта від нападів, поки не існує.Додано: 01/24/19 10:43
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.