Головна / Хірургія / Нефректомія – операція з видалення нирки: показання, наслідки

Нефректомія – операція з видалення нирки: показання, наслідки

Нефректомією називають операцію з видалення нирки. Це складне хірургічне втручання, після якого зберігаються високі ризики виникнення ускладнень.

Нефректомія - операція з видалення нирки: показання, наслідки 1

Показання до виконання нефректомії

Нефректомію зазвичай виконують в плановому порядку – це означає, що перед нею проводять різні підготовчі заходи (діагностичні та лікувальні). Після операції організм змушений кардинально перебудуватися.

Тому рішення про видалення нирки приймають після:

 • комплексного обстеження пацієнта;
 • оцінки показань до проведення нефректомії та альтернативних методів лікування;
 • зважування ризиків;
 • оцінки діяльності та функціональних можливостей другої нирки.
 

Всі показання до проведення даної операції можна розділити на два види: • травматичні;
 • пов’язані з хворобами нирки.
 

Видалення нирки при її травмах проводять в тому випадку, якщо даний орган стає нежиттєздатним.

Патології нирки, які можуть виявитися показанням до нефректомії, бувають:

 • вроджені;
 • придбані.
 

У першому випадку нирку видаляють, якщо через порушення внутрішньоутробного розвитку плода вона не здатна нормально функціонувати, зокрема, при вродженій відсутності важливих фрагментів або тотальному недорозвиненні нирки.

З набутих порушень найчастішими показаннями до нефректомії є:

 • тотальний інфаркт нирки – її омертвіння;
 • тотальне гнійне ураження нирки – абсцес великого розміру або множинні абсцеси;
 • полікістоз – формування в паренхімі нирки (її робочої тканини) великої кількості кіст (порожнин з рідиною всередині);
 • декомпенсований гідронефроз – скупчення сечі в чашечках і балії через порушення відтоку сечі;
 • злоякісні новоутворення.
 

Підготовка до операції

Нефректомію проводять після підготовки пацієнта. Операції передує обстеження з оцінкою функцій сечовидільної системи.Напередодні операції (за 8-12 годин до неї) пацієнт не приймає їжу, щоб в кишечнику не сформувалися калові маси, а в день хірургічного втручання – воду. Увечері напередодні операції хворому роблять очисну клізму.

Видалення нирки через її травмування проводять в терміновому порядку. У цьому випадку підготовка також проводиться, але в мінімальний період часу. За допомогою зонда шлунок пацієнта звільняють від вмісту, також йому роблять очисну клізму, за півгодини до операції виконують премедикацію (при цьому пацієнту вводять наркотичний анальгетик) і безпосередньо перед хірургічним втручанням транспортують в операційну.

В будь-якому випадку проводять інфузійну терапію – сольові розчини, електроліти, глюкозу та інші препарати починають вводити до операції і продовжують це робити під час і після неї.

При інфекційному характері патології, яка стала показанням до виконання нефректомії, ще до операції хворому починають проводити антибактеріальну терапію, яку продовжують в післяопераційному періоді.

Особливості проведення операції

Нефректомія - операція з видалення нирки: показання, наслідки 2

Нефректомію виконують під наркозом. При цьому буде потрібно спеціальне укладання пацієнта на операційному столі, щоб полегшити лікарю доступ до нирок.

Нефректомія може здатися нескладною операцією, так як під час неї проводять тільки видалення органу. Водночас є маса технічних нюансів, які потрібно врахувати, щоб дане хірургічне втручання провести без подальших ускладнень.

В тому числі, дані нюанси залежать від патології, яка стала показанням до нефректомії:

 • при видаленні нирки, ураженої злоякісною пухлиною, нерідко доводиться долати технічні труднощі, пов’язані з тим, що новоутворення проросло в сусідні органи і тканини;
 • при видаленні можна зіткнутися з анатомічними особливостями з боку сусідніх структур – вони також можуть бути змінені через порушення внутрішньоутробного розвитку плоду, на тлі якого нирка виявилася нерозвиненою і так далі.
 

При проведенні нефректомії потрібне ретельне відділення нирки від сусідніх структур — з урахуванням проходження в даній локації нервових гілок і кровоносних судин.

Після видалення нирки її ложе (місце, де вона розташовувалася) промивають і осушують. Слід упевнитися, що гемостаз (зупинка кровотечі з судин, які були пошкоджених при виконанні нефректомії) проведено ретельно. Далі проводять дренування (до ложа видаленої нирки проводять поліхлорвінілові трубки для відтоку залишків), операційну рану вшивають.

Післяопераційний період після видалення нирки

У перші кілька діб після операції пацієнту призначають постільний режим. При цьому він виконує комплекс ЛФК і дихальну гімнастику, але його можливості як можна раніше піднімають з ліжка, щоб запобігти розвитку застійних явищ (в першу чергу — застійної пневмонії і тромбозу).

Якщо стан хворого не дозволяє провести ранній підйом з ліжка, то проводять профілактику пролежнів – під куприк підкладають коло, частини тіла, в яких кісткові структури знаходяться близько до шкірних покривів, масажують.

Прийом їжі дозволяють в тому випадку, якщо відновиться кишкова перистальтика. Прийом рідини – дозований, під наглядом лікаря.

У післяопераційному періоді важливо дотримуватися всіх приписів лікаря.

Так, проводяться:

 • повторні обстеження сечовидільної системи для оцінки роботи нирки;
 • перев’язування;
 • медикаментозні призначення.
 

До останніх відносяться:

 • анальгетики – їх призначають при больовому синдромі. У ранньому періоді застосовують наркотичні аналгетики строго за призначенням лікаря, далі – ненаркотичні анальгетики;
 • антибіотики – в залежності від результатів обстеження під час діагностичного процесу;
 • інфузійна терапія – глюкоза, фізіологічний розчин та інші препарати (сольові, електроліти і так далі).
 

Можливі ускладнення при нефректомії

У пацієнта, який переніс нефректомію, можуть виникнути такі ускладнення, як:

 • нагноєння післяопераційної рани;
 • неспроможність швів (вони перестають скріплювати тканини);
 • кровотеча.
 

В результаті застійних явищ можуть виникнути застійна пневмонія і тромбоз вен.

Прогноз при нефректомії

Нефректомія – травматична операція: при відсутності нирки організм вже не може функціонувати в колишньому режимі, тому перебудовується. Пацієнт з єдиною ниркою повинен проходити регулярні обстеження, щоб можна було вчасно виявити порушення з її боку – в першу чергу проводять УЗД нирок, загальний аналіз сечі, інші обстеження бажають за показаннями.

Фізична активність обмежується до посильної – таким пацієнтам не протипоказані заняття фізкультурою в розумних рамках, але силових навантажень необхідно уникати. Пацієнт може відновити трудову зайнятість через кілька місяців після операції (точні терміни встановлює лікар у конкретного пацієнта).

При грамотному підході якість і тривалість життя прооперованого не відрізняються від людей з обома нирками, але при ускладненнях може наступити інвалідність. Також необхідно остерігатися виникнення ниркової недостатності з боку єдиної нирки.

Прогноз є складним при видаленні обох нирок. В цьому випадку потрібна трансплантація нирок, інакше пацієнту все життя необхідно буде проводити очищення крові апаратним методом (гемодіаліз).Додано: 01/13/20 11:43
Категорія: Хірургія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.