Головна / Хірургія / Шийний лімфаденіт: симптоми, лікування

Шийний лімфаденіт: симптоми, лікування

Кожен лімфатичний вузол «відповідає» за здоров’я тих органів, поблизу яких він розташований – м’яких тканин обличчя, ротової порожнини, органів слуху та дихання, шиї і голови.

На шиї людини розташовано кілька груп лімфатичних вузлів:

 • Лімфовузли на підборідді;
 • Заглоткові лімфатичні вузли;
 • Привушні лімфатичні вузли;
 • Підключичні;
 • Надключичні.
 

Якими повинні бути лімфатичні вузли в нормі?

В нормі лімфатичні вузли не виступають над поверхнею шкіри і практично не промацуються. Винятком є лише передні лімфовузли, які відрізняються від всіх інших великою рухливістю, еластичністю і м’якою консистенцією. Збільшення і болючість передніх шийних лімфатичних вузлів, свідчить про негативні процеси в організмі.

Шийний лімфаденіт: симптоми, лікування 1

Симптоми шийного лімфаденіту

Клінічні прояви запального процесу можуть бути різними залежно від причин його виникнення. Як правило, запальний процес шийних лімфатичних вузлів розвивається в результаті проникнення в організм людини патологічних хвороботворних бактерій.У більшості випадків лімфаденіт викликає активне розмноження стафілококів і стрептококів. Якщо запальний процес не значний і протікає в легкій формі, то змін з боку шийних лімфовузлів може і не спостерігатися.

Найчастіше збільшення і болючість шийних лімфатичних вузлів у дорослих спостерігається при таких захворюваннях:

 • ГРВІ, грип;
 • Ангіна, тонзиліт, глосит;
 • Пародонтит, запущений карієс з приєднанням пульпіту.
 

Хворобливість і збільшення лімфовузлів свідчить про те, що організм хворого намагається боротися з інфекцією.

Патологічні хвороботворні мікроорганізми з вогнища інфекції з потоком крові розносяться по всьому організму, в тому числі і до лімфатичних вузлів. У важких запущених випадках лімфаденіт супроводжується нагноєнням вузлів і вимагає негайного оперативного втручання.

Основними відчуттями хворого з запаленням шийних лімфатичних вузлів є: • Симптоми інтоксикації організму (головний біль, підвищення температури тіла, слабкість, озноб, ломота в м’язах, легка нудота і відсутність апетиту);
 • Збільшення лімфатичних вузлів у розмірах (хворому стає важко ковтати, а збільшені вузли добре помітні неозброєним оком);
 • Болючість вузлів при пальпації (консистенція лімфовузлів стає щільною, болючою).
 

Крім цього ділянка шкіри, яка покриває запалений лімфатичний вузол, може почервоніти.

Пам’ятайте, що навіть після повного одужання пацієнта лімфатичні вузли можуть ще довгий час залишатися збільшеними. Важливо не переплутати залишкові явища з переходом лімфаденіту у хронічну форму. Іноді запальний процес може протікати без виражених клінічних проявів з періодами загострення і ремісій.

Не рідко хворі плутають лімфаденіт з пухлиною. Звичайно, при будь-якому, навіть незначному збільшенні лімфовузлів необхідно звернутись до лікаря, але відрізнити запальний процес від онкології можна і вдома.

Це дуже просто: при лімфаденіті вузол має ущільнену, але м’яку консистенцію, досить рухливий і болючий при натисканні.Пухлина промацується як щільне тверде новоутворення, яке протягом короткого часу збільшується в розмірах. При натисканні на пухлину у пацієнта не виникає ніяких хворобливих відчуттів.

Діагностика лімфаденіту

Вище вже було сказано, що збільшення шийних лімфовузлів вказує на запальний процес в організмі, тому вимагає звернення пацієнта за медичною допомогою. Тільки фахівець може поставити точний діагноз і виявити причину запалення на підставі даних огляду і вивчення результатів аналізів. В залежності від отриманих даних обстеження терапевт направить хворого до спеціаліста вузького профілю (онколога, стоматолога, гематолога, хірурга).

Пам’ятайте, що самолікування небезпечне і загрожує багатьма ускладненнями.

Лікування шийного лімфаденіту

Лікування запалених лімфатичних вузлів шиї спрямоване, насамперед, на усунення причини, яка призвела до даної патології. При підборі методу лікування лікар враховує безліч нюансів: занедбаність запального процесу, стан імунної системи пацієнта, присутності симптомів інших захворювань, наявність ускладнень, нагноєнь або флегмони.

Якщо причиною лімфаденіту є бактеріальна інфекція в організмі, то хворому призначають антибіотики широкого спектру дії. При тяжкому стані пацієнта, що супроводжується сильною слабкістю і високою температурою тіла антибіотики вводять внутрішньовенно або внутрішньом’язово.

При відсутності ускладнень і супутніх патологій можливий прийом антибіотиків перорально, у вигляді таблеток. Дозування препарату і тривалість антибіотикотерапії розраховує лікар, залежно від маси тіла хворого, віку, наявності ускладнень і індивідуальних особливостей організму.

При гнійному лімфаденіті не обходиться без хірургічного втручання. Операція полягає в розтині гнійного вогнища, обробці його розчинами антисептиків і накладення швів. Після операції хворому показаний постільний режим, прийом антибіотиків, імуностимуляторів та дотримання дієти.

Шийний лімфаденіт у дітей

Маленькі діти дуже часто піддаються простудним захворюванням, що в більшості випадків призводить до запалення лімфатичних вузлів на шиї. У багатьох дітей ця патологія переходить у хронічний перебіг.

Педіатри рекомендують батькам всіляко загартовувати дитину. Помірні фізичні навантаження, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, обтирання і обливання прохолодною водою сприяють зміцненню імунітету малюка, а отже, ймовірність підхопити застуду, яка «виллється» у лімфаденіт значно знижується. У деяких випадках дітям додатково призначають курси імуномодуляторів і вітамінів.

Ще однією з частих причин розвитку лімфаденіту у дітей є алергічна реакція організму. Алергія може виникнути на продукти харчування, пил, пилок рослин, побутову хімію, шерсть тварин, медикаменти. У такому разі запалення шийних лімфовузлів не вимагає спеціального лікування. Щоб усунути симптоми запалення, достатньо лише виключити вплив алергену на організм.

Лікування шийного лімфаденіту в домашніх умовах

Незважаючи на те, що народні методи лікування часто бувають високоефективними, лікування лімфаденіту повинно проводитися тільки призначеними лікарем препаратами. Абсолютно неприпустимо самостійно підбирати собі методи терапії. Багато людей починають прогрівати збільшені шийні лімфовузли вареним яйцем, мішечок солі, синьою лампою і іншими способами. Цього робити категорично не можна! Теплові процедури при лімфаденіті не тільки не допомагають, але і погіршують стан хворого.

Під впливом високих температур патогенні мікроорганізми починають ще інтенсивніше розмножуватися, а з током крові інфекція розноситься по всьому організму. Крім цього, якщо у пацієнта гнійний лімфаденіт, то теплові процедури можуть спровокувати прорив гнійника і тоді гній зі струмом лімфи потрапить в головний мозок.

Різні трав’яні відвари і настої, які володіють протизапальним ефектом, можна використовувати, однак тільки після узгодження з лікарем.

Щоб прискорити процес одужання пацієнта з лімфаденітом рекомендується щодня вживати велику кількість свіжих фруктів і овочів. Пам’ятайте, що цибуля і часник є природними антибіотиками і при регулярному вживанні значно підвищують сприйнятливість організму до інфекцій.Додано: 05/17/18 10:06
Категорія: Хірургія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.