Головна / Педіатрія / Фосфат-діабет у дітей: причини, симптоми, принципи лікування

Фосфат-діабет у дітей: причини, симптоми, принципи лікування

Термін «фосфат-діабет» об’єднує групу спадкових рахітоподібних захворювань, в основі яких лежить порушення транспорту фосфатів у проксимальних канальцях нефрону, їх всмоктування в кишечнику і, як наслідок, дефіцит солей фосфорної кислоти в організмі.

Існують також інші назви даної патології. У зв’язку з низьким рівнем фосфору в крові та клінічною картиною рахіту його ще називають гіпофосфатемічним рахітом, а з урахуванням низької чутливості до лікування вітаміном D – відповідно вітамін D-резистентним рахітом.

Дана патологія є загальною клінічною проблемою педіатричній ортопедії та нефрології. Її актуальність обумовлена необхідністю тривалої, іноді довічної терапії, нездатністю існуючих у даний час методів лікування повністю усунути клінічні прояви захворювання і кісткові деформації.

Причини та різновиди фосфат-діабету

Фосфат-діабет у дітей: причини, симптоми, принципи лікування 1

Перші описи хвороби з’явилися в 20 столітті. Пізніше були виявлені інші типи фосфат-діабету, що мають як загальні риси, так і свої причини виникнення, тип успадкування та особливості перебігу.Нижче зупинимося детальніше на основних з них:

 • Х-зчеплений гіпофосфатемічний рахіт. Це одне з найпоширеніших рахітоподібних захворювань, його частота становить 1:20000 дитячого населення. Причиною виникнення даної патології вважається мутація в PHEX-гені, що кодує активність ферменту ендопептидази, що бере участь в активації і деградації різних пептидних гормонів. При цьому виникає дефіцит білків, що здійснює транспорт сполук фосфору в канальцях нефрона (структурної одиниці нирки) і кишечнику, що призводить до втрати іонів фосфору з сечею і порушення його всмоктування в травному тракті. Таким чином, в організмі порушується фосфорно-кальцієвий обмін, і виникають пов’язані з цим різні патологічні симптоми. Погіршує перебіг хвороби порушення обміну вітаміну D в гепатоцитах (клітинах печінки) і надмірна секреція паращитовидної залозами паратгормону.
 • Аутосомно-домінантний гипофосфатемічний рахіт. Дана форма хвороби зустрічається рідше попередньої і має менш тяжкий перебіг. Вона пов’язана з мутацією гена FGF-23 на 12 хромосомі. Цей ген являє собою циркулюючий фактор, який синтезується остеоцитами (кістковими клітинами) з метою придушення ниркової реабсорбції (зворотного всмоктування із сечі) фосфатів. При підвищенні його активності в крові спостерігається гіпофосфатемія.
 • Аутосомно-рецесивний гіпофосфатемічний рахіт. Цей варіант фосфат-діабету зумовлений мутацією гена DMP1, який відповідає за синтез специфічного кісткового протеїну, який бере участь у регуляції проліферації недиференційованих остеобластів (незрілих кісткових клітин). При цьому також посилюється втрата фосфору з сечею, при нормальній концентрації паратгормону і кальцитріолу.
 • Спадковий гіпофосфатемічний рахіт з гиперкальціурією. Це досить рідкісна патологія, обумовлена мутацією гена SLC34A3, який кодує активність натрій-фосфатному котранспортерів, що забезпечують трансмембранний транспорт речовин у ниркових канальцях і фосфатний гомеостаз. Для нього характерна втрата фосфору і кальцію з сечею, підвищення активності кальцитріолу та розвиток рахіту.
 

Симптоми

Клінічний перебіг фосфат-діабету відрізняється поліморфізмом. Захворювання зазвичай дебютує в ранньому дитячому віці, але може проявити себе і пізніше – в 7-9 років. При цьому вираженість патологічних симптомів також може бути різною. У деяких випадках захворювання має безсимптомний перебіг і проявляється легкими змінами фосфорно-кальцієвого обміну.

Однак частіше гіпофосфатемічний рахіт має яскраво виражену клінічну картину:

 • затримка фізичного розвитку і темпів зростання;
 • деформації скелета (деформація нижніх кінцівок, «рахітичні чотки» на ребрах, потовщення дистальних відділів трубчастих кісток передпліччя, деформація черепа);
 • зміна ходи дитини (нагадує качину);
 • порушення формування зубів;
 • патологічні переломи;
 • болі в кістках та ін.
 

Характерна для істинного рахіту м’язова гіпотонія, при фосфат-діабет, як правило, відсутня.

Інтелектуальний розвиток при даному захворюванні не страждає.Діагностика

Діагностика фосфат-діабету у дітей базується на типовій клінічній картині, даних лікарського огляду та обстеження.

Підтверджують діагноз результати лабораторного та інструментального дослідження:

 • зміни в аналізі крові (гіпофосфатемія, підвищення рівня лужної фосфатази, нормальні або підвищені рівні паратгормону і кальцитоніну) і сечі;
 • рентгенологічні дані (ознаки системного остеопорозу, кісткові деформації, зміна структури кісток, остеомаляція).
 

Іноді в дебюті хвороби таким хворим виставляється діагноз «рахіт» і призначається лікування вітаміном D в середніх дозах, така терапія не дає результатів і дає підставу запідозрити фосфат-діабет у дитини. За необхідності в таких випадках може призначатися молекулярно-генетичне дослідження, що дозволяє виявити генетичні дефекти.

Поєднання гіпофосфатемії та рахітичних деформацій кінцівок також спостерігається при деяких інших патологічних станах, з якими повинна проводитися диференціальна діагностика:

 • хвороби нирок (нирковий тубулярний ацидоз, хронічна хвороба нирок) і печінки (цироз);
 • ендокринна патологія (гіперфункція паращитовидних залоз);
 • порушення всмоктування при виразковому коліті, глютеновій ентеропатії;
 • аліментарна (харчова) нестача вітаміну D і фосфору;
 • прийом деяких ліків.

Лікування

Основу лікування складають великі дози вітаміну D, а також препарати кальцію і фосфору

Комплексне лікування має починатися на ранніх стадіях хвороби. В першу чергу воно спрямоване на корекцію метаболічних розладів та профілактику кісткових деформацій. При його призначенні враховується активність процесу та індивідуальна переносимість медикаментів.

Основу терапевтичної дії становить тривала терапія високими дозами вітаміну D.

Вона призначається:

 • при активному рахитичному процесі кісткової тканини;
 • втрати фосфору із сечею;
 • підвищення рівня лужної фосфатази у крові;
 • на етапі підготовки до хірургічного втручання з метою корекції деформацій скелета.
 

Початкові дози вітаміну D складають 10000-20000 МО на добу. Подальше їх підвищення проводиться під контролем показників фосфорно-кальцієвого обміну в крові. Максимальні добові дози можуть бути дуже високими і іноді досягають 250000-300000 МО.

При наявності індивідуальної непереносимості вітаміну D, а також вираженої гіперкальціурії призначення такого лікування вважається недоцільним.

Крім вітаміну D таким пацієнтам рекомендується прийом:

 • препаратів фосфору і кальцію;
 • цитратної суміші (протягом 6 місяців для поліпшення засвоєння цих мікроелементів);
 • гормону росту.
 

У період високої активності процесу хворим рекомендується постільний режим, після досягнення ремісії – лікувальний масаж, дозовані фізичні навантаження та санаторно-курортне лікування.

Критеріями ефективності консервативної терапії вважаються:

 • поліпшення загального самопочуття;
 • прискорення темпів зростання;
 • нормалізація обміну фосфору в організмі;
 • позитивна рентгенологічна динаміка (відновлення нормальної будови кістки).
 

При наявності виражених кісткових деформації на тлі стійкої клініко-лабораторної ремісії виконується їх хірургічна корекція.

Для цього можуть використовуватися такі методи:

 • остеотомії (розсічення) довгих трубчастих кісток з виправленням осі кінцівок;
 • іммобілізація кінцівки дистракційно-компресійним апаратом Ілізарова.
 

Такі операції повинні проводитися тільки після тривалої консервативної терапії та ретельного обстеження.

До якого лікаря звернутися

При підозрі на фосфат-діабет необхідно звернутися до педіатра, який після первинного обстеження направить дитину на консультацію до ендокринолога, ортопеда, нефролога. У лікуванні беруть участь масажист, фізіотерапевт, фахівець з ЛФК та лікувального харчування. При необхідності проводиться лікування у хірурга-ортопеда.

При своєчасній діагностиці і ранньому початку лікування прогноз при фосфат-діабеті сприятливий. Однак деякі пацієнти потребують постійної терапії вітаміном D. Пізня діагностика визначає більш серйозний прогноз, так як кісткові деформації знижують якість життя хворих.Додано: 08/22/18 12:09
Категорія: Педіатрія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.