Головна / Терапія / Аденома нирки: симптоми, принципи лікування

Аденома нирки: симптоми, принципи лікування

Аденома нирки – доброякісне новоутворення, яке має повільний ріст, чіткі контури, щільну структуру і розташовується в паренхімі органу. Ця пухлина є одною з найбільш поширених доброякісних утворень цих парних органів і може уражати тканини однієї або відразу двох нирок. Найчастіше виявляються саме односторонні аденоми нирки.

Розглянуті в рамках цієї статті новоутворення зазвичай повільно зростають, схильні до збільшення в розмірах і можуть малігнізуватися. Саме тому всім хворим з цією пухлиною завжди рекомендується постійне спостереження у лікаря і суворе виконання всіх його рекомендацій. За спостереженнями фахівців, аденоми нирок частіше виявляються у чоловіків після 40 років і особливо часто виявляються серед курців.

Зовнішній вид клітин аденоми багатьма ознаками нагадує тканини залозисто-клітинного раку нирок, і саме тому деякі фахівці вважають це захворювання передраковим станом.

Однак поки немає науково підтверджених даних подібних припущень. Незважаючи на це, ймовірність трансформації аденоми нирки в ракову пухлину не ставить під сумнів необхідність її обов’язкового професійного лікування.

Чому виникає аденома нирки? Якими симптомами проявляється дана пухлина? Як діагностується і лікується? Відповіді на ці питання можна отримати, прочитавши цю статтю.Причини

Аденома нирки: симптоми, принципи лікування 1

Поки вчені не змогли встановити точних причин розвитку аденоми нирки.

Передбачається, що сприяти її виникненню можуть такі фактори:

 • спадкова схильність;
 • прийом ряду лікарських препаратів і токсичний вплив деяких хімічних речовин (наприклад, на шкідливому виробництві);
 • куріння;
 • присутність ниркових патологій або раніше перенесені захворювання сечовидільної системи (наприклад, полікістоз нирок, пієлонефрит);
 • вік.
 

Симптом

Прояви при аденомах нирок невеликого розміру відсутні. На цій стадії розвитку новоутворення можуть виявлятися лише випадково (наприклад, при проведенні обстеження хворого з приводу іншого захворювання, виконанні УЗД або інших візуалізаційних досліджень в профілактичних цілях).

Зазвичай симптоми цієї пухлини виникають вже після того, як її розмір збільшується до 3 і більше сантиметрів. При таких розмірах новоутворення починає чинити тиск на навколишні тканини і структури: ниркову паренхіму, кровоносні судини, сечовід.

Подібний вплив аденоми на поруч розташовані тканини і структури призводить до появи наступних симптомів: • болі в області попереку ниючого, колючого або тупого характеру;
 • кров в сечі (зміна забарвлення сечі може бути помітним візуально або еритроцити виявляються при виконанні загального аналізу сечі);
 • болі при сечовипусканні;
 • погіршення загального стану через розвиток інтоксикації;
 • підвищення артеріального тиску;
 • набряки кінцівок;
 • збільшення діаметра вен сім’яного канатика на стороні ураженої нирки (у чоловіків).
 

У запущених випадках зростання аденоми нирки може призводити до розвитку ниркової коліки, що виявляється нападами інтенсивного і різкого білю, що іррадіює в пах або живіт. Цей прояв вказує на явні порушення в роботі нирки і значний розмір новоутворення. Іноді присутність пухлини може визначатися при промацуванні нирок.

Всі симптоми аденоми нирки є неспецифічними і притаманні і іншим захворюванням сечостатевої системи. Саме тому при їх виникненні хворому слід обов’язково звернутися до лікаря і пройти комплексне обстеження для виявлення точної причини їх виникнення.

Діагностика

Присутність аденоми нирки може визначатися тільки після проведення комплексного обстеження пацієнта:

 • пальпація в області проекції нирок – при великих розмірах аденома може прощупуватися у вигляді ущільнення на нирці;
 • УЗД нирок – дозволяє візуалізувати новоутворення в нирковій тканині, встановлює його розмір і область локалізації;
 • аналіз сечі – дає можливість виявляти гематурію і оцінювати загальну функціональність органів;
 • аналіз крові на гормони надниркових залоз – дозволяє підтверджувати або виключати присутність новоутворень в наднирниках;
 • КТ з контрастуванням – дає можливість отримувати більш точну клінічну картину виявленого під час УЗ-сканування новоутворення та оцінювати ступінь зміни ниркових тканин на знімках пошарових;
 • МРТ – цей вид томографії рекомендується при протипоказаннях до проведення КТ і так само дає точні результати про місце розташування пухлини, її розміри і ступень ураження навколишніх тканин і структур;
 • прицільна пункційна біопсія з наступним гістологічним аналізом – дослідження призначається для точної диференціації аденоми з раковою пухлиною нирок.
 

Для виключення помилкового діагнозу обов'язково проводиться диференціальна діагностика аденоми нирки з наступними нирковими патологіями:

 • рак нирки;
 • солітарна кіста;
 • полікістоз нирок;
 • сечокам’яна хвороба.
 

Лікування

Якщо розмір аденоми більше 3 см в діаметрі, хворому показано хірургічне втручання

При безсимптомному присутності аденоми нирок, розмір якої не перевищує 3 см, хворому призначається динамічне спостереження за пухлиною. Таким пацієнтам рекомендується періодичне проведення УЗД або КТ нирок.

При розмірах 3 і більше сантиметрів хворому призначається хірургічне лікування пухлини.

Для видалення новоутворення можуть проводитися різні види операцій:

 • часткова резекція – мета втручання, яке може проводитися класичними або лапароскопічним способом, направляється на видалення пухлини з частиною тканини ураженої нирки;
 • повна резекція (нефректомія) – під час операції ураженановоутворенням нирка видаляється повністю, після втручання пацієнтові призначається підтримуюча терапія.
 

Прогноз

Аденома нирки невеликого розміру зазвичай не робить негативного впливу на функціональність органу. При значному зростанні утворення вчасно проведена операція в 95 % випадків дає сприятливий прогноз.

Відсутність своєчасного лікування небезпечна для хворого, так як новоутворення може не тільки негативно позначатися на функції органу, але і здатне перероджуватися в злоякісну пухлину, яка небезпечна не лише для здоров’я, але і життя пацієнта.

До якого лікаря звернутися

При появі тупих, колючих або ниючих болів в попереку і виявленні крові в сечі слід звернутися до нефролога або уролога. Після проведення ряду досліджень (УЗД, КТ, аналізів крові і сечі, біопсії та ін) лікар зможе поставити точний діагноз і призначить необхідне лікування.

Аденома нирки є доброякісним новоутворенням, яке розташовується в нирковій паренхімі і при невеликих розмірах не чинить негативного впливу на функціональність органу. Якщо розмір утворення сягає 3 і більше сантиметрів, то хворому рекомендується його хірургічне видалення, так як така пухлина може порушувати роботу нирки і трансформуватися в рак. При аденомах нирки до 3 см пацієнту призначається динамічне спостереження за новоутворенням з обов’язковим проведенням УЗД, КТ і аналізів сечі.Додано: 10/19/18 9:20
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.