Головна / Педіатрія / Кір у дітей: симптоми, фото, лікування

Кір у дітей: симптоми, фото, лікування

Кір – це гостре вірусне захворювання, збудник якого передається повітряно-крапельним шляхом і вражає слизові оболонки очей, верхніх дихальних шляхів і шкіру. Частіше зустрічається кір у дітей, тому захворювання відноситься до розряду дитячих інфекцій. Перехворівши на кір одного разу, у дитини виробляється стійкий довічний імунітет.

Кір у дітей: симптоми, фото, лікування 1

Як розвивається і передається кір?

Кір у дітей викликається вірусом групи парамікровірусів. При попаданні в організм він вражає лімфоцити, тим самим пригнічує роботу імунної системи. В результаті перебігу захворювання і придушення у відповідь імунної реакції на збудника у малюків нерідко розвиваються вторинні бактеріальні інфекції, що локалізуються у верхніх і нижніх відділах дихальних шляхів.

Вірус абсолютно нестійкий у навколишньому середовищі і швидко гине при кип’ятінні або пастеризації, руйнується при впливі прямих сонячних променів, висушуванні, при контакті з дезінфікуючими засобами. Головний шлях передачі вірусу грипу – повітряно-крапельний, він легко передається дитині при спілкуванні з хворими дітьми або недавно перехворілими, вірус швидко поширюється при чханні, кашлі. Побутовим шляхом вірус кору практично не передається, так як швидко гине поза людським організмом.

Джерелом зараження виступає хвора людина, яка залишається заразною від моменту інфікування і до 4 дні після появи висипу на шкірі.

Симптоми і ознаки кору у дітей

Виділяють 4 періоди перебігу захворювання, в залежності від яких будуть поступово змінюватися клінічні ознаки кору.Кір у дітей: симптоми, фото, лікування 2

Інкубаційний період кору

Тривалість його становить від 9 до 21 дня і починається з моменту попадання вірусу в організм до появи перших клінічних ознак. При попаданні вірусу кору на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів починаєьбся його активне розмноження і поширення з током крові до внутрішніх органів і лімфатичних вузлів. У лімфатичних вузлах вірус починає розмножуватися знову, що приводить до початку наступного періоду кору – катарального.

Катаральний період кору

Його ще називають продромальний або початковим, тривалість становить від 3 до 4 днів.

В цей період у дитини виникає ряд симптомів, що нагадують звичайну застуду:

 • підвищення температури тіла до 38 градусів і вище;
 • головні болі і слабкість;
 • нежить, закладеність носа, виражена ринорея;
 • часте чхання і сухий кашель;
 • осиплість і захриплість голосу;
 • почервоніння кон’юнктиви очей і припухлість повік;
 • сльозотеча і світлобоязнь;
 • збільшення і болючість шийних лімфатичних вузлів;
 • почервоніння горла і біль при ковтанні;
 • енантема верхнього неба – поява великих плям червоного кольору;
 • іноді спостерігається розріджений кал, біль у животі, блювання.
 

Всі ці симптоми з’являються у дитини поряд з наростаючою млявістю, відсутністю апетиту, погіршення сну. На другу добу продромального періоду у хворого на слизових оболонках ротової порожнини, ясен і внутрішньої кайми губ з’являються білувато-сірі точки з червоним обрамленням, так звані плями Бельського-Філатова-Коплика. Такі плями вказують на руйнування епітеліальних клітин вірусом, які згодом слущуються. Уважний лікар може поставити діагноз «кір» пацієнтові тільки за цими ознаками ще до моменту появи висипу на шкірі, що дозволяє своєчасно ізолювати дитину від оточуючих і запобігти епідемії.

Поступово всі перераховані симптоми наростають і ускладнюються – температура тіла дитини сягає 40 градусів, в запальний процес втягуються гортань, трахея і бронхи (іноді легені), з’являється сильний кашель з виділенням великої кількості харкотиння. Захворювання переходить в наступну стадію – стадію висипань.Період висипань

Тривалість цього періоду до 4 днів, як правило, перші елементи висипки з’являються на 5 добу хвороби. Спочатку поодинокі плями, блідо-рожеві, але швидко темніють, набувають генералізований характер, поширюються по всьому тілу, вражаючи шкірні покриви і внутрішні органи. На даному етапі у хворого виникають серйозні алергічні реакції на шкірі з’являються дрібні крововиливи – петехії.

Перші корові плями з’являються у верхній половині тіла – за вухами, на обличчі, шиї, поступово опускаючись вниз. Плями схильні до злиття і утворення вогнищ неправильної форми, що піднімаються над шкірою. В результаті таких утворень на тілі вигляд дитини змінюється: обличчя стає одутлим, набряклим, губи потріскані, сухі з кров’яними кірками, очі червоні.

Після появи висипки на тілі катаральні ознаки кору починають зменшуватися – дитина краще себе почуває, спадає температура, нормалізується апетит, проходить слабкість, настає наступний період.

Період пігментації

Починається з 4-5 дня від початку появи висипань і триває 2 тижні. Пігментація плям починається в тій же послідовності – з верхньої половини тулуба вниз. Корові плями спочатку стають синюшними, а потім коричневими, поступово починають лущитися. При натисканні на плями пальцем, вони не змінюють колір і нікуди не зникають. З п’ятого дня від початку періоду пігментації дитина перестає бути заразною для оточуючих і може відвідувати дитячі колективи.

Можливі ускладнення кору у дітей

Головною відмітною особливістю кору від інших дитячих інфекцій є здатність пригнічувати імунну реакцію організму, в результаті чого істотно зростає ризик розвитку ускладнень з боку всіх органів і систем. Найбільш часто у дитини, що перенесла кір, активується умовно-патогенна флора, що призводить до розвитку бактеріальних запальних процесів. Ускладнення можуть бути первинними, тобто викликаними самим вірусом кору, і вторинними, що виникають в результаті приєднання бактеріальної інфекції.

До первинних ускладнень кору відносяться:

 • корова пневмонія;
 • енцефаліт;
 • бронхопневмонія;
 • плеврит;
 • поліневрит;
 • менінгіт;
 • менінгоенцефаліт.
 

До вторинних ускладнень кору відносяться:

 • ларингіт;
 • пієлонефрит;
 • цистит;
 • коліт;
 • міокардит;
 • отит;
 • кон’юнктивіт.
 

Чим менше вік дитини, тим важче протікають ускладнення, деякі з них навіть призводять до летального результату при відсутності своєчасної медичної допомоги.

Діагностика кору у дітей

Постановка діагнозу малюкові з кором не становить особливої проблеми.

Основними етапами діагностики є:

 • ретельний збір анамнезу – контакт з хворими дітьми, випадки спалахів кору в дитячому саду або в оточенні;
 • скарги батьків і дитини;
 • поява характерних висипань;
 • наявність плям на слизових оболонках рота, неба і ясен в області корінних зубів.
 

Іноді кір у дітей протікає атипово, без вираженої характерної клінічної симптоматики. В цьому випадку для постановки діагнозу потрібне проведення додаткових лабораторних досліджень – вірусологічного аналізу крові, серологічного дослідження, рентген органів грудної клітини при підозрі на ускладнення кору.

Лікування кору у дітей

При не ускладненому перебігу кору та своєчасному виявленні інфекції дитину можна лікувати в домашніх умовах, виконуючи всі рекомендації лікаря. Дітей молодшого віку краще госпіталізувати, оскільки у них частіше виникають ускладнення.

Специфічних методів лікування інфекції у дітей не існує, організм при правильній організації догляду здатний самостійно впоратися з вірусом.

Для зменшення вираженості клінічних симптомів кору хворому призначають симптоматичну терапію, що включає в себе:

 • Жарознижуючі засоби – у формі суспензій, таблеток або ректальних супозиторіїв. Для дітей молодшого віку краще всього вибирати жарознижуючі на основі Парацетамолу, для хворих старше 6 років можна використовувати засоби на основі Ібупрофену. Рекомендується збивати температуру тіла при її підвищенні понад 38 градусів, але якщо у дитини були випадки фебрильних судом, то давати жарознижуючий засіб можна і при 37,5.
 • Протикашльові препарати – так як в катаральному періоді кору хворого турбує непродуктивний нападоподібний кашель, то для його купірування призначаються препарати, що блокують роботу кашльового центру, наприклад, Синекод.
 • Очні краплі для лікування корового кон’юнктивіту. Хворому призначають краплі в очі, наприклад, Альбуцид або Левомецетин.
 • Судинозвужувальні краплі назальні – Риназолін, Фармазолін.
 • Відхаркувальні препарати – при переході сухого кашлю на вологий в період висипань, хворому скасовують протикашльові препарати, призначають відхаркувальні сиропи – Амброксол, Лазолван, Гербіон. Ці препарати сприяють розрідженню мокротиння і її швидкому виведенню з дихальних шляхів.
 • Антисептики для полоскання горла – дітям, які вже вміють полоскати горло, призначають розчини Фурациліну, Мірамістину або Хлоргексидину для полоскання. Це допоможе запобігти приєднання вторинної бактеріальної інфекції.
 • Антисептики місцевої дії – спреї і пастилки допомагають зменшити біль у горлі і неприємні відчуття при ковтанні.
  Так як імунітет дитини в період хвороби ослаблений можна використовувати імуномодулятори на основі інтерферону – Лаферобіон, Віферон, Кагоцел, Іммунал. Ці препарати активізують роботу імунної системи і сприяють швидкому одужанню.
 

Кірки на губах і тріщини можна змащувати олією або ретинолом, щоб зменшити неприємні відчуття у дитини.

У разі приєднання вторинних ускладнень кору, лікар приймає рішення про призначення дитині антибіотиків.

Приміщення, де знаходиться хворий, слід часто провітрювати та проводити вологе прибирання 2 рази на день. Так як в катаральному періоді кору у малюка спостерігається сльозотеча і світлобоязнь, то краще завісити вікно і приглушити світло лампи.

Дієта при корі

В катаральному періоді апетит у дитини знижений або відсутній, тому не можна примушувати хворого їсти насильно. Особливу увагу приділяють питного режиму, пропонуючи пацієнту компоти, мінеральну воду без газу, відвар шипшини, липи, трав’яні чаї, морси з ягід.

Як тільки апетит малюка повернеться, їжу слід пропонувати невеликими порціями, всі страви повинні легко засвоюватися і бути вітамінізованими. Дієта при кору не передбачає нічого надприродного – каші, кисломолочні продукти, нежирне м’ясо, супи, овочі, фрукти. Рекомендується виключити з раціону шоколад, мед, цитрусові, горіхи, ікру риби та інші потенційні алергени.

Профілактика кору у дітей

Профілактика кору у дітей може бути екстреною та плановою. Остання полягає у проведенні вакцинації здоровим малюкам згідно з календарем щеплень у віці 12 місяців у складі вакцини КПК (кір, паротит, краснуха). Ревакцинація проводиться в віці 6 років.

Екстрена профілактика кору передбачає введення імуноглобуліну дитині, контактуючій з хворим, внутрішньом’язово одноразово. Подібний метод профілактики ефективний тільки в тому випадку, якщо вакцина була введена відразу після контакту з хворим (в цей же день!).

Введення вакцини проти кору може проводитися тільки здоровим дітям.

Протипоказаннями до проведення планової чи екстреної вакцинації є:

 • гострі запальні процеси;
 • захворювання крові;
 • порушення з боку роботи нирок;
 • вади серця.
 

У разі спалаху кору в дитячому закладі необхідно вжити заходів профілактики щоб уникнути епідемії:

 • ізолювати хворого від здорових дітей до моменту періоду пігментації корової висипки (до 5 дня);
 • дотримуватися карантину протягом 21 дня;
 • кілька разів на день провітрювати приміщення і обов’язково проводити вологе прибирання з використанням дезінфікуючих засобів.
 

Незважаючи на те, що в останні роки кір у дітей не є поширеним захворюванням завдяки щепленням, батьки повинні звертатися до педіатра при появі будь-яких висипів на тілі малюка. Пам’ятайте про те, що небезпечний не сам кір, а можливі ускладнення.Додано: 05/1/18 4:44
Категорія: Педіатрія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.