Головна / Терапія / Головний біль в потилиці: причини, лікування

Головний біль в потилиці: причини, лікування

Головний біль в потилиці далеко не завжди може провокувати незручне положення під час сну – часом ця ознака вказує на більш серйозні хвороби і порушення в організмі.

Оцінюючи ступінь враження і причину його появи, особливою важливістю наділяється фактор періодичності, та визначення характеру болю – ниючий, тупий, постійний тимчасовий. Якщо подібна ознака виникає регулярно, не виключено, що знадобиться допомога невропатолога, який проведе обстеження і встановить першопричину.

Головний біль в потилиці: причини, лікування 1

Чому болить потилиця?

Якщо потилиця не піддається давячому, механічного впливу або тривалому перебуванню в незручному положенні, причину слід шукати серед порушень організму.

До найбільш вірогідних проблем з його функціонуванням відносяться: • спазм кровоносних судин головного мозку;
 • підвищення рівня внутрішньочерепного тиску;
 • гіпертонічна криза;
 • невралгія потиличного нерва;
 • захворювання шийного відділу хребта;
 • запальні ураження скронево-щелепних суглобів.
 

До перелічених умов також відноситься постійне перебування в стресовому середовищі, некоректний підбір головного убору, вживання міцної кави. Потилиця може боліти напередодні зміни температурного режиму (переважно у літніх людей або після черепно-мозкової травми).

Симптоми, що супроводжують потиличні болі

В залежності від основного захворювання, потилична біль здатна ускладнитися іншими симптомами, що дозволить більш швидко диференціювати стан, почавши лікування.

 • Остеохондроз. Оскільки патологія характеризується виснаженням хрящової тканини хребців, основними симптомами будуть виступати болі не тільки потилиці, але і безпосередньо шиї, які загострюються при спробі повернути голову, або провести огляд; відзначаються запаморочення, диспепсичні розлади, слабкість, порушення зору, уявне відчуття пелени перед очима, сплутаність свідомості (при більш тяжких стадіях), блідість шкірних покривів. Закидання голови назад може стати причиною порушення координації або непритомності. Рухова активність знижується.
 • Гіпертонічна криза. Виникає раптово, внаслідок зміни погодних умов, або поступово, після стресової ситуації, хвилювання, панічних атак. Нудота практично завжди завершується блювотою, перед очима миготять «мушки» і плями, порушується мова, свідомість заплутана, турбує запаморочення, відзначається блідість шкірних покривів, неврологічні розлади, в числі яких – страх смерті. Якщо вчасно не надати лікарську допомогу – стан обернеться інсультом.
 • Спазм артерій. Потилиця болюча тільки при руховій активності, а перебування пацієнта в сидячому або лежачому положенні дозволяє послабити інтенсивність дискомфорту. Основна ознака, що дозволяє відрізнити патологію від інших, – відчуття своєрідних «мурашок» на шкірному покриві потилиці, що вказує на систематичний спазм артерій.
 • Порушення мозкового кровообігу. Підвищення рівня внутрішньочерепного тиску, обумовлене проблемами з циркуляцією крові усередині судин головного мозку, що стає причиною не тільки інтенсивного болю в потиличній частині, але і провокує напад блювоти (стадію нудоти часто можна минути), запаморочення, відчуття тяжкості всередині черепа, носова кровотеча (кров яскрава). З’являються і офтальмологічні прояви – відчуття наявності піску в очах – різь, почервоніння кон’юнктиви, нерідко – навіть розрив капілярів і крововиливи на очному яблуці. Спровокувати явище може міцна кава, інфікування (менінгіт, енцефаліт), гучний шум.
 • Невралгія потиличного нерва диференціюється за таким супроводжуючим ознаками, як поширення хворобливості на спину, шию, нижню щелепу; болісне відчуття має нападоподібний характер, позбавляє можливості виконувати елементарні дії, спати на враженій стороні неможливо. Кашель, рух щелепою або чхання стають причиною посилення болю.
 • Запальні враження нижньощелепних суглобів можуть виникати як в результаті переохолодження, неправильне зрощення перелому кісток, або патологічного процесу іншого генезу. Захворювання нерідко розвивається внаслідок неправильного прикусу і вимагає консультації ортодонта.

Диференціальна діагностика спрямована на раннє виявлення основного захворювання, оскільки, лише усунувши першопричину, можна позбутися від болю в потиличній області – самостійною ознакою вона буває рідко.

Лікування головного болю в потилиці

Проводити обстеження і призначати терапію виявленої проблеми зі здоров’ям може тільки фахівець – намагаючись лікуватися самостійно, можна ускладнити перебіг захворювання або зумовити безліч інших.

Після звернення до невропатолога, пацієнту необхідно пройти ряд діагностичних заходів: • Огляд. Невропатолог пропальпірує хворобливу область, визначивши спектр враження і напрямок іррадіації.
 • Здати кров та сечу. Лейкоцитоз крові вказує при наявність запалення в організмі.
 • Пройти рентгенографічне дослідження, МРТ або КТ. Кожен з цих базових методів дослідження дозволяє побачити морфологічні зміни кровоносних судин і нервових корінців, що пролягають в потилично-тім’яній області голови і шийному відділі хребта.
 

Моніторинг рівня артеріального тиску, вивчення стану очного дна проводяться додатково, в залежності від припущень спеціаліста.

Лікування проводиться невропатологом спільно з фізіотерапевтом, травматологом і мануальним терапевтом.

При наростанні болю в потиличній області, необхідно забезпечити доступ свіжого повітря, розстібнути тісний комір або інший, що сковує рухи, одяг.

Якщо напад обумовлений тільки перевтомою або перенесенням стресу – призначають анальгетики і протизапальні препарати, відпочинок, точковий масаж шиї. Фізіотерапія благотворно позначиться на стані здоров’я, дозволить розслабити болючу ділянку.

Підвищення артеріального тиску є протипоказанням до проведення масажу, і правильним в цьому випадку буде гіпотензивна терапія – введення розчину дибазолу з папаверином або магнію сульфату. Забезпечення доступу кисню і спокою. Госпіталізація в більшості випадків не потрібна.

При болях, обумовлених порушенням прикусу, кваліфіковану допомогу може надати тільки ортодонт – буде розглянуто питання про встановлення брекет-системи.

Нестероїдні протизапальні препарати у формі ін’єкцій актуальні при міозиті і невралгії – також фахівець може призначити розігріваючі мазі з основною діючою речовиною у вигляді диклофенаку натрію.

Голкорефлексотерапія відноситься до нетрадиційних методів лікування потиличного болю, тому безпеку застосування слід обговорити з невропатологом.

Купірувати напад болю таблетованими знеболюючими препаратами напередодні звернення до лікаря – небажано, оскільки дана дія спотворить реальну клінічну картину.Додано: 05/31/18 8:33
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.