Головна / Терапія / Чому суглоби реагують на погоду і сезонні зміни

Чому суглоби реагують на погоду і сезонні зміни

Серед пацієнтів клінік ортопедії дуже поширена скарга на болі в суглобах, які з’являються або посилюються, в залежності від погоди.

Дійсно метеорологічні фактори впливають на органи опорно-рухового апарату, чи це простий збіг? Поговоримо не тільки про метеозалежність, але і способи вирішення проблеми.

Суглоби і погода

Чому суглоби реагують на погоду і сезонні зміни 1

Є кілька основних факторів погоди, які мають найбільше значення в появі патологічних симптомів:

  • перепад температур;
  • вологість;
  • атмосферний тиск.
 

Якщо ми говоримо про суглоби, то найбільший вплив на них має атмосферний тиск. Чому? На цей рахунок є кілька теорій. Одна з них заснована на зміні властивостей рідини, що міститься в організмі. Різниця тиску регулює рух води в тканинах. Вона переміщається з позаклітинного простору в клітини і назад. Крім того, багато рідини циркулює в судинах і може виходити в позаклітинний простір крізь стінки капілярів.Безпосередньо сама біль обумовлена посиленням набряку. Набряк пов’язаний з виходом рідини в тканини з судин.

Він може бути пов'язаний з двома факторами:

  • зміна фізичних властивостей самої рідини;
  • зміна тонусу судин – наслідок порушення вегетативної нервової регуляції, яка теж розвивається в результаті зміни погоди.
 

Набрякають не тільки суглоби. Людина може помічати при зміні погоди набряклість обличчя. У деяких набрякають ноги, особливо на тлі хронічної лімфовенозної недостатності нижніх кінцівок. Іноді помітних набряків немає, але людина помічає, що чомусь не може влізти в свої туфлі, які ще вчора легко охоплювали ступні.

Але якщо більшість набряків не викликають дискомфорту, слабко виражені і залишаються непоміченими, то набряклість хворих суглобів провокує їх болючість.

Альтернативна думка

Деякі вчені вважають, що суглоби не болять на погоду. Пацієнтам лише здається, що при зміні погоди і них загострилися болі. Але «після цього» не означає «внаслідок цього».

Деякі дослідження демонструють відсутність зв’язку погоди із загостреннями захворювань суглобів. Так, в одному з експериментів Мануело Ферейра з Сіднейського інституту кісток і суглобів попросив 345 осіб з гонартрозом через кожні 8 годин робити відмітку на спеціально створеному інтернет-сайті кожен раз, коли вони відчувають біль в коліні. Потім всі ці епізоди були пов’язані з відносною вологістю, кількістю опадів і атмосферним тиском в регіонах проживання випробовуваних.Вчені порівняли частоту епізодів болю в періоди з різною погодою. Вони прийшли до висновку, що атмосферні явища не впливають на тяжкість перебігу гонартрозу. Простіше кажучи, суглоби у людей від погоди не болять. Якщо ж вони почали хворіти при зміні погоди, то це лише збіг.

Чому суглоби реагують на погоду і сезонні зміни 2

Що не потрібно робити, якщо болять суглоби на погоду?

Часта помилка пацієнтів полягає в застосуванні теплових процедур. Вони застосовуються, так як основну проблему хворі бачать в зниженні температури навколишнього середовища. Такі пацієнти стверджують, що вони «застудили» суглоби.

Насправді зміна погоди може викликати загострення запального процесу. А при запаленні суглоба теплові процедури протипоказані. Тому не можна ставити зігріваючі компреси або засовувати ноги в гарячу воду. Навпаки, набряки і біль знімають холодом.

Що робити, щоб прибрати біль?

Поява болю при зміні погоди чи пори року говорить про те, що з суглобами не все в порядку. Здорові органи на погоду зазвичай не болять. Тому варто піти до лікаря і обстежитися. При болях на погоду у пацієнтів часто виявляються хронічні артрити, тендинопатії або остеоартроз.

Проблема вирішується декількома способами:

  • Ситуативне лікування. Якщо зазвичай не болять суглоби, а на погоду починають хворіти, то можна в цей період прийняти нестероїдні протизапальні засоби. Вони зменшують біль, набряк і запалення. Приймають зазвичай ацеклофенак, диклофенак, ібупрофен та інші препарати цієї групи.
  • Радикальне лікування. Можливо, варто домогтися стійкого результату при існуючому захворюванні суглобів. В такому випадку вам не доведеться з побоюванням очікувати чергової зміни погоди, тому що біль зменшиться надовго або назавжди. Іноді проблема вирішується за допомогою хірургічних методів. В інших випадках використовуються препарати і процедури, які не виліковують хворобу, але дозволяють домогтися тривалої ремісії. Як приклад можна привести клітинно-регенераторну терапію при остеоартрозі або уколи гіалуронової кислоти.
 

Якщо болять суглоби, потрібно звертатися до лікаря і лікуватися. Не важливо, болять вони при зміні погоди або просто так. Ці хвороби часто прогресують, і домогтися їх зворотного розвитку неможливо. Тому краще починати лікування якомога раніше, поки ваші суглоби ще не зруйновані патологічним процесом.Додано: 12/25/19 10:39
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.