Головна / Поради / Головні болі у дітей: причини, симптоми, лікування

Головні болі у дітей: причини, симптоми, лікування

Фахівці відзначають, що головні болі у дітей, поряд з болями в животі, є найбільш частою причиною звернення до педіатрів. В основному причини головних болів у малюків такі ж, як у дорослих, але, якщо дитина дуже маленька і не може пояснити, що саме у неї болить, можуть виникнути труднощі з діагностикою. Що ж важливо знати про головні болі у дітей?

Види головних болів

І у дорослих, у дітей можуть розвиватися різні типи головних болів, в тому числі мігрені і головні болі напруги. Останні найчастіше пояснюються стресом. У дітей також можуть бути хронічні щоденні головні болі.

До основних різновидів головних болів, відносяться.

Мігрень

Основні ознаки мігрені: пульсуючий біль, нудота, блювота, підвищена чутливість до світла і звуків. Можуть бути також скарги на біль в животі.Мігренозні болі у дітей можуть мати «розмитий» характер: дорослі, як правило, можуть точно назвати область голови, де локалізується біль. Діти можуть вказувати на кілька ділянок. Нападам мігрені передують особливі зміни стану: підвищена активність, дратівливість або, навпаки, стомлюваність. Батьки, діти яких страждають мігренню зазвичай виділяють ознаки, характерні для їх дитини.

Головний біль напруження

Головні болі у дітей: причини, симптоми, лікування 1

Головні болі напруження можуть проявлятися відчуттям здавлюючої напруги м’язів голови або шиї, помірними болями, які не пульсують, як при мігрені. Нудоти і блювоти при цих болях зазвичай немає.

Кластерний головний біль

Кластерні головні болі рідко зустрічаються у дітей у віці до 10 років. Зазвичай вони проявляються нападами: від одного епізоду, який повторюється через день, до декількох разів на день. Кластерний біль зазвичай стріляє, виникає з одного боку голови. Може супроводжуватися сльозоточивістю, закладеністю носа, нежиттю, руховим занепокоєнням або тривожним збудженням.

Хронічні щоденні головні болі

Лікарі використовують фразу “хронічний щоденний головний біль” для мігренозних головних болів і головних болів напруження, які трапляються більше 15 днів на місяць.

Як головні болі проявляються у дітей

Часто маленькі діти не можуть пояснити, що конкретно у них болить. Якщо ж говорити про грудних дітей, то вони теж можуть відчувати головні болі, і визначити, що саме болить у них, для батьків важко.Лікарі рекомендують звертати увагу на такі тривожні ознаки:

  • грудні діти можуть відмовлятися від звичайних ігор і більше сплять;
  • безпричинне зригування і відмова від їжі у немовлят може бути симптомом головного болю, хоча мами схильні розглядати це як прояв дискомфорту в животі;
  • при сильних головних болях діти можуть постійно плакати, закидаючи голову;
  • зміна положення тіла, масаж, дотики до голови викликають у дитини плач. Зазвичай це характерно для малюків, у яких болить голова;
  • блювання протягом декількох годин, дезорієнтація, втрата рівноваги – все це може служити проявом головного болю у дітей.
 

Слід обов’язково звернутися до лікаря, якщо дитина скаржиться на головний біль після падіння або удару в голову. Це може бути ознакою струсу мозку або черепно-мозкової травми.

Що викликає головні болі у дітей

Головні болі у дітей: причини, симптоми, лікування 2

Ряд факторів може призводити до того, що у дитини розвиваються головні болі. Їх багато, і ми перерахуємо основні:

Захворювання або інфекція. Поширені хвороби, такі як застуда, грип, вушні інфекції і запалення приносових пазух, є одними з найбільш частих причин головних болів у дітей. Більш серйозні інфекції, такі як менінгіт, енцефаліт, також можуть викликати головні болі, але вони зазвичай супроводжуються ригідністю шиї та іншими характерними ознаками.

Черепно-мозкова травма. Хоча багато травм у дітей проходять безслідно, залишати їх без уваги не можна. Зверніться за невідкладною медичною допомогою, якщо ваша дитина спадає на голову або сильно вдариться. Крім того, зверніться до лікаря, якщо головний біль у дитини посилюється після травми голови.

Емоційні фактори. Стрес і занепокоєння можуть відігравати роль у розвитку головного болю у дітей. Діти з депресією можуть скаржитися на головні болі, особливо якщо у них виникають труднощі з розпізнаванням почуттів смутку і самотності.

Генетична схильність. Головні болі, особливо мігрені, частіше зустрічаються в сім’ях.

Деякі продукти харчування та напої. Зокрема, головні болі може викликати занадто велика кількість кофеїну, що міститься в газованих напоях, шоколаді, каві і чаї.

Порушення в головному мозку. У рідкісних випадках пухлина, абсцес або кровотеча в головному мозку можуть чинити тиск, викликаючи хронічний головний біль. Як правило, в цих випадках відзначаються і інші симптоми, такі як порушення зору, запаморочення і порушення координації.

Лікування

Головні болі у дітей: причини, симптоми, лікування 3

Як правило, головний біль можуть зняти батьки в домашніх умовах. Але попередньо обов’язково треба порадитися з педіатром, так як неправильне дозування і недотримання режиму прийому препаратів також сприяє розвитку головних болів.

Дітей старшого віку можна навчити розслаблюючим вправам так як у них велику роль у виникненні головних болів грає напруга і стрес. Методи розслаблення включають глибоке дихання, йогу, медитацію та прогресуючу м’язову релаксацію.

Якщо дитина має схильність до депресій, то необхідно проконсультуватися з фахівцем. Він допоможе підлітку долати негативний погляд на світ, який посилює стрес і провокує головні болі.

Також необхідно стежити за режимом харчування: пропуски в прийомах їжі можуть посилювати головні болі.Додано: 08/6/19 10:14
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.